Książki Young Adult - czyli jakie?
Co dokładnie kryje się pod określeniem książki Young Adult? Serie te przeznaczone są dla czytelników w wieku nastoletnim. Sam gatunek nie narodził się współcześnie, nowa jest jedynie jego nazwa. Wynika to z zapotrzebowania rynku. Wydawcy potrzebowali zgrabnego określenia na pozycje skierowane dla "młodych dorosłych", czyli nastolatków, którzy nie są już odbiorcami literatury dziecięcej, ale jednocześnie nie utożsamiają się jeszcze z problemami dorosłych. Utwory z kategorii young adult z założenia kierowane są dla osób pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. Zazwyczaj poruszają problemy bliskie nastolatkom, a akcja rozgrywa się na przykład na terenie szkoły. Podejmowane tematy oscylują wokół opowieści o pierwszych miłościach, niepowodzeniach, szkolnej dominacji. Popularne są także książki young adult z wątkiem fantasy.
Kto sięga po książki z gatunku Young Adult?
Książki z gatunku young adult, których duży wybór znajdziesz np. w Empiku, to tytuły kierowane do nastolatków. Jednak jak się okazuje, po taką literaturę sięga nie tylko młodzież. Czytelnicy są dużo bardziej różnorodni i należą do wielu grup społecznych. Aktualnie po pozycje z tej kategorii sięgają osoby do około 30, a nawet 40 roku życia - głównie kobiety. Może wynikać to z faktu, że utwory takie jak na przykład Harry Potter, Igrzyska śmierci lub Więzień labiryntu, chociaż kierowane do młodzieży, są uniwersalne. Niektóre z nich nie są też specjalnie wymagające i stanowią po prostu doskonałą rozrywkę.
Dlaczego dorośli sięgają po młodzieżowe książki?
Young Adult a New Adult - czym się różnią?
Obecnie na rynku czytelniczym wyróżnić można pojęcie nie tylko young adult, ale także new adult. Czym się od siebie różnią te dwa określenia? Przede wszystkim new adult jest terminem nowszym. Dotyczy on książek, które przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, ale wciąż dotykających tematów bliskich młodym. Bohaterowie mają zazwyczaj pomiędzy 18 - 25 lat, a więc są w wieku studentów, a nie nastolatków w liceum. Akcja może obejmować studia, ale także problemy z odnalezieniem się na rynku pracy, wyzwania związanie z nawiązywaniem trwałych relacji i zakładaniem rodziny, samotność związana z opuszczeniem rodzinnego domu. Nowa kategoria wynika poniekąd z zapotrzebowania rynku.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz