Czym jest Księga Wieczysta?
Tak jak spis treści książki jest swego rodzaju streszczeniem jej zawartości, tak księga wieczysta stanowi „historię” nieruchomości – podsumowanie zmian stanów prawnych z nią związanych. Jest dokumentem ogólnodostępnym. Dysponując numerem księgi wieczystej, możesz sprawdzić dane w niej zawarte przez internet.
Więcej na temat numerowania księgi wieczystej przeczytasz tutaj: https://ksiegawieczysta.net/jak-numerowane-sa-ksiegi-wieczyste/.
Każda księga wieczysta składa się z czterech działów:
- Część I zawiera podstawowe informacje na temat nieruchomości (np. adres, powierzchnia).
- Część II zawiera informacje na temat aktualnego właściciela nieruchomości i formy nabycia.
- Część III zawiera informacje na temat obciążeń nieruchomości (np. prawo dożywocia, egzekucja komornicza).
- Część IV zawiera informacje na temat hipoteki.
Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?
Numer księgi wieczystej to ciąg liczb, liter i znaków układających się w trzy grupy. Każdy element numeru odnosi się do innych danych:
- Kod Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego (zbudowany jest z czterech znaków).
- Numer według repertorium ksiąg wieczystych w sądzie (zbudowany jest z ośmiu znaków).
- Cyfra kontrolna nadawana automatycznie (wpisana jest po ukośniku).
W przykładowym numerze RZ1Z/00012345/1:
- RZ1Z to kod Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie.
- 00012345 to kod repertorium ksiąg wieczystych w sądzie, który prowadzi bądź założył księgę wieczystą (w tym wypadku w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie).
- /1 to cyfra kontrolna, która nadawana jest podczas zakładania księgi.
Jak ustalić numer księgi wieczystej
Dane zawarte w księdze wieczystej możesz sprawdzić na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości „Elektroniczne Księgi Wieczyste” (Ekw.ms.gov.pl). Jeśli masz już numer – wpisujesz go w edytowalne pole i po wyszukaniu dokumentu – możesz zapoznać się z informacjami w nim zawartymi. A co, jeśli nie dysponujesz numerem? Musisz go ustalić!
Aby uzyskać numer księgi wieczystej – udaj się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego i złóż wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów, podając jednocześnie swój interes prawny względem nieruchomości. Bez tego nie otrzymasz numeru księgi wieczystej.
Innym sposobem jest skontaktowanie się z właściwym dla nieruchomości Sądem Rejonowym i złożenie wniosku o wydanie numeru księgi wieczystej (również przedstawiając swój interes prawny względem nieruchomości).
Możesz też zdobyć informacje na temat nieruchomości, nie dysponując numerem księgi wieczystej! Wystarczy skorzystać z komercyjnych wyszukiwarek online, podając dane nieruchomości (np. adres). Dzięki temu bez większego zaangażowania i marnowania czasu dowiesz się wiele na temat interesującego Cię domu czy mieszkania i zabezpieczysz swoje interesy.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz