Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Dodano:

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego części.
 

Jak COVID-19 wpływa na Twój mózg?


Z niezrozumiałych jeszcze powodów, niektóre osoby, u których doszło do zakażenia COVID-19, mogą odczuwać objawy przez kilka tygodni, miesięcy lub lat po wyzdrowieniu. Te warunki po zakażeniu COVID są powszechnie znane jako "długi COVID". Występuje u osób, które niedawno miały COVID-19 i doświadczają nowych, nawracających lub trwających objawów 4 tygodnie lub dłużej po początkowym początku zakażenia. Kurczenie się mózgu jest jednym z takich stanów, które mogą powstać w wyniku długiego COVID. Jeżeli interesuje cię tematyka zdrowia to w serwisie medicot.pl znajdziesz wiele ciekawych informacji, odnośnie zarówno diet jak i zdrowego stylu życia.


Co mówią badania


Na przykład, jedno z 2022 badań wykorzystało dwa skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 785 uczestników. Badacze znaleźli zmiany w mózgu w 401 przypadkach, które testowały pozytywne dla COVID-19 między każdym skanowaniem. Zmiany obejmowały: zmniejszenie substancji szarej (zewnętrznej warstwy mózgu), uszkodzenia tkanek w obszarach mózgu związanych z węchem, zmniejszony rozmiar mózgu.

Badanie wykazało również, że ci sami uczestnicy, którzy wykazywali kurczenie się mózgu, byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Było więcej uszkodzeń tkanki w obszarach mózgu, które kontrolują zapach. Możliwe wyjaśnienia obejmuje zapalenie lub bezpośrednie zakażenie wirusowe komórek mózgowych.

W innym badaniu również wykorzystano techniki MRI do oceny mózgów osób, które doświadczyły infekcji COVID-19. Tutaj badacze stwierdzili uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu. W wielu badaniach powiązano lek COVID-19 z zakrzepami krwi. Związek ten może dotyczyć uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Możliwość powstania zakrzepów krwi w mózgu zwiększa również ryzyko udaru po zakażeniu COVID-19.

W jednym z badań z 2022 roku zauważono również uszkodzenia mózgu u pacjentów, którzy zmarli z powodu powikłań związanych z COVID-19 podczas pierwszej fali pandemii (od marca do lipca 2020 roku). Podobna tematyka na jedzmy-zdrowo.pl . Naukowcy znaleźli dowody na wycieki białka i uszkodzenia neuronów podczas przeprowadzania autopsji mózgu. Zasugerowali również, aby klinicyści zwrócili większą uwagę na zmiany w mózgu u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19 i skarżą się na objawy poznawcze, które mogą być oznakami długiego COVID.

Tzw. mgła covidowa, o której słyszy się od początku pandemi została zatem w dużej części udowodniona naukowo. Jeśli jesteś w gronie osób, które długo po wyzdrowieniu odczuwają pogorszenie swoich funkcji poznawczych, tzn. że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż przyczyną tego jest koronawirus.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Mikroskopy dla dziecka

W dobie rosnącego zainteresowania nauką i technologią, mikroskopy dla dzieci stają się coraz popularniejszym narzędziem edukacyjnym. Nie tylko inspirują one młode umysły do eksploracji świata przyrody, ale również rozwijają ciekawość i umiejętności...

Artykuł sponsorowany

FitnessCatering-Sposób na zdrowie i wygodę

Ze względu na ciągły brak czasu wiele osób ogranicza swoje wyżywienie do posiłków dostępnych w lokalach gastronomicznych i gotowych dań kupowanych w sklepach. Niestety w obydwu wypadkach największą popularnością cieszy się jedzenie...

Artykuł sponsorowany

Oleje do impregnacji drewna na zewnątrz - jak zabezpieczają?

Olej do impregnacji drewna na zewnątrz odgrywa kluczową rolę w ochronie drewna przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom olejów do impregnacji drewna, ich zastosowaniu i skuteczności...

Artykuł sponsorowany

Łączymy styl z domową wygodą: jak wyglądać modnie w dresach?

Dresy damskie to kwintesencja wygodnego stroju. Najczęściej nosimy je po mieszkaniu, ale również podczas zajęć sportowych i aktywności na świeżym powietrzu. Pomożemy Ci wybrać domową stylizację, w której będziesz świetnie wyglądać oraz...

Artykuł sponsorowany

Co założyć na ślub w Urzędzie stanu cywilnego?

Ślub w urzędzie stanu cywilnego to ważna chwila zarówno dla przyszłych małżonków, jak i ich bliskich. Coraz więcej osób rezygnuje z przyjęcia weselnego, ale chce, by goście pojawili się w urzędzie. Podpowiadamy,...

Artykuł sponsorowany

Fit Mama - jak zdrowa dieta może zmienić Twoją ciążę i wspierać Cię po porodzie!

Odkryj tajniki zdrowej diety dla przyszłych mam - od diety pudełkowej po wsparcie w utrzymaniu równowagi. Sprawdź, jak dbać o siebie i swojego maluszka w pełni smakowitym stylu!

Artykuł sponsorowany

Jak wyświetlić zablokowane wiadomości na iPhonie

Czy kiedykolwiek zablokowałeś kogoś na swoim iPhonie, a później zastanawiałeś się, co mówiły te zablokowane wiadomości? Twój iPhone domyślnie nie pozwala na przeglądanie wiadomości z zablokowanych numerów, ale istnieje kilka obejść.

Artykuł sponsorowany

Jak VPN zmieniają grę w cenzurze internetowej i wolności słowa

​W erze cyfrowej, gdzie internet stał się kluczowym medium komunikacji i dostępu do informacji, kwestie cenzury internetowej i wolności słowa nabierają nowego znaczenia. Wirtualne Sieci Prywatne (VPN) nie tylko oferują technologiczne rozwiązania,...

Reklama