Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Budowa domu typu bliźniak – czy to dobry pomysł?

Dodano:

Budowa domu jednorodzinnego pochłania często nie tylko ogromne sumy, ale również czas, który przy zmianach koncepcji projektowych może wydłużać się praktycznie w nieskończoność. Aby nieco obniżyć koszty i skrócić czas potrzebny na wybudowanie domu pod klucz, a także zaoszczędzić nieco materiałów, można wybudować dom w zabudowie szeregowej, czyli typowy “bliźniak”. Czy to jednak dobry pomysł? Poznaj zalety i wady takiej zabudowy.
 

Domy w zabudowie szeregowej

 

Plan zagospodarowania przestrzennego, przygotowanie projektu, materiały budowlane, wynajem sprzętu budowlanego i koszty pracy ekip zajmujących się poszczególnymi etapami budowy to ogromne koszty. Dodatkowo ceny działek budowlanych w dobrych lokalizacjach cały czas rosną, dlatego wiele osób poszukuje rozwiązania, które pozwoliłoby nieco obniżyć wydatki na inwestycję. Jednym ze sposobów jest zamiana typowego domu jednorodzinnego na coraz popularniejszą zabudowę szeregową.

“Jak dobrze mieć sąsiada...” ta stara piosenka trafia w samo sedno. Dobry sąsiad to skarb, natomiast zły to same problemy. Aby sąsiedztwo było wyrozumiałe i przyjazne, do budowy domu jednorodzinnego warto dokooptować znaną sobie rodzinę. W ten sposób częściowo rozwiążemy problem kosztów, a jednocześnie nie będziemy obawiać się zamieszkania w bliskim sąsiedztwie z przypadkowymi osobami.


Projekt “bliźniak”

 

Przed wyborem projektu współinwestorzy powinni wyrazić swoje oczekiwania, potrzeby i wizualizację przyszłego domu. Jest to bardzo ważne pod względem architektonicznym oraz estetycznym. Dom w zabudowie szeregowej powinien nosić wspólne cechy jak jego bliźniak. Warto więc zastanowić się, czy wejścia do obydwu segmentów mają znajdować się od frontu, czy powinny być raczej usytuowane od przeciwnych stron. To wiąże się z odwróconym układem wszystkich pomieszczeń w budynku. Ta kwestia z kolei wpływa na doświetlenie pokoi naturalnym światłem, dlatego wybór lokalizacji względem stron świata również ma niebagatelne znaczenie.

Kolejna sprawa to pozwolenie na budowę tego typu obiektu. Przy stawianiu wolnostojącego domu na wykupionej już działce wystarczy jedynie zgłosić chęć budowy. Natomiast przy zabudowie szeregowej należy starać się o pozwolenie. Niestety może się zdarzyć, że plan zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy wyklucza postawienie domów tego typu.

Ważną sprawą dotyczącą obydwu domów jest działka. Mogą to być dwie oddzielne, ale przylegające do siebie przestrzenie lub jedna duża działka należąca do obydwu inwestorów.

 

Elementy wyróżniające domy typu „bliźniak”

 

Zabudowa bliźniacza wygląda jak pojedynczy budynek, dlatego bywa traktowana jak jeden obiekt z dwoma wejściami. Jest to błędne założenie, ponieważ każdy z budynków ma własne instalacje i osobną konstrukcję, a wspólną częścią jest tylko jedna ściana. Tą należy bardzo dobrze wygłuszyć  i zaizolować przeciwwilgociowo. Tego typu prace wykonuje się na etapie budowy ścian. Gdy już zostanie wynajęty odpowiedni podnośnik koszowy, warto zadbać o dobre ocieplenie elewacji. To pozwoli uzyskać doskonałe parametry energooszczędne.

Mówiąc "zabudowa bliźniacza" mamy na myśli dwa identyczne domu ustawione wobec siebie równolegle lub z antagonistycznymi wejściami. Co ciekawe, takie obiekty wcale nie muszą być identyczne, chociaż powinny mieć wspólne elementy klasyfikujące je jako “bliźniak”.

 Szczegóły, które mogą je różnić, to:

  • brak lub obecność balkonu, tarasu czy okienka piwnicznego,
  • różnorodność układu pomieszczeń,
  • dodatkowe elementy wyposażenie zewnętrznego (np. okiennice, odmiennie wykończone elewacje),
  • osobna kuchnia lub połączona z salonem.

Dość poważnym mankamentem “bliźniaka” jest fakt, że jedna ze ścian domu nie będzie miała okien. Będzie stykać się ze ścianą sąsiada, co daje spore korzyści, ponieważ pozwala nieco zaoszczędzić podczas budowy oraz zapewnia dobrą izolację cieplną.

Zabudowa bliźniacza to spore oszczędności na materiałach, robociźnie i czasie realizacji inwestycji. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu budowy własnego domu zastanówmy się, czy dom typu “bliźniak” nie byłby korzystniejszą opcją.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Plakaty do druku - na co zwracać uwagę

Plakaty są świetną formą reklamy – pod warunkiem, że są odpowiednio wykonane i wykorzystamy je w należyty sposób. Dzięki plakatom do druku nie tylko w łatwy sposób możemy dotrzeć do naszych potencjalnych...

Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić firmy pożyczkowe?

Ostatnie lata to gwałtowny rozwój firm pozabankowych oferujących szybkie pożyczki.

Artykuł sponsorowany

Popularne prezenty dla miłośników psów!

Wybranie odpowiedniego prezentu dla miłośnika psów może być nie lada wyzwaniem. Wszystko za sprawą szerokiego wyboru drobiazgów i akcesoriów z psimi motywami, które znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeść żurawinę?

Żurawina znana jest w Polsce pod wieloma postaciami. Jednak rzadko sięga się po świeże owoce, zdecydowanie częściej wybierany jest sok lub jej suszona wersja.

Artykuł sponsorowany

Alternatywy AutoCAD – co wygodniej?

Programy CAD do projektowania różnią się pomiędzy sobą ceną i funkcjonalnością. Pierwszy kontakt z narzędziami początkującego projektanta to najczęściej opcja autocad pobierz.

Artykuł sponsorowany

Awangarda i klasyka w jednym – fotoobrazy, czyli Twoje własne zdjęcia drukowane na płótnie

Początki malowania obrazów na płótnie sięgają epoki renesansu, w której ramy malarstwa zostały poszerzone o nowe, innowacyjne techniki.

Artykuł sponsorowany

Najładniejsze smartfony

Przy wyborze nowego smartfona można kierować się różnymi kryteriami. Niektórzy potrzebują telefonu do grania w gry, inni chcą wykonywać wysokiej jakości fotografie i filmy, jeszcze inni natomiast kierują się designem, ponieważ –...

Artykuł sponsorowany

Program Czyste Powietrze – sprawdź zasady i warunki

Rządowy program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują wymienić przestarzały sprzęt grzewczy i przeprowadzić termomodernizację budynku.

Reklama