Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie, które powinieneś odwiedzić

Dodano:

fot. Materiał zewnętrzny
fot. Materiał zewnętrzny
Lekki mróz, blask tysięcy światełek i zapach grzanego wina w powietrzu przeplatający się z dźwiękami kolęd. Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków już na dobre wpisała się w krajobraz wielu większych i mniejszych europejskich miast. Pochodzi z krajów obszaru niemieckojęzycznego i jest tradycją niekrótką - pierwszy jarmark świąteczny odbył najprawdopodobniej się w Dreźnie, w 1434 roku.

Wszystko zaczęło się od tego, że w ciemnym grudniowym czasie producenci i sprzedawcy żywności - serów, pieczywa, produktów mięsnych wystawiali swoje wyroby na place i rynki, najczęściej w pobliżu kościołów, gdzie zwykło się gromadzić więcej ludzi. Z czasem dołączyli do nich różni inni rzemieślnicy i wytwórcy.

Świąteczne jarmarki zaczynają się najczęściej w listopadzie a kończą wraz ze świętami Bożego Narodzenia lub później w styczniu - Świętem Trzech Króli. Poniżej zamieszczamy listę, która pomoże wybrać idealny jarmark do zobaczenia w te Święta.

1. Drezdner Striezelmarkt, Niemcy - jarmark struclowy

Przywołany już na wstępie - jeden z najstarszych i największych w Niemczech przyciąga tłumy odwiedzających mimo, że w Dreźnie na każdym kroku można napotkać inne mniejsze jarmarki. Początkowo był targiem typowo mięsnym, ale corocznie dochodziły do niego inne specjały. Obecnie jego symbolem jest drożdżowa strucla zwana Dresdner Christstollen. 

2. Berlin, Niemcy - europejska stolica jarmarków

Berlin to nie tylko stolica Niemiec, ale i centrum europejskich jarmarków. Co roku organizuje się ich ponad pięćdziesiąt. Najpopularniejszy odbywa się pod kościołem Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche. Znajdziemy tam wszystko, z czego słyną szanujące się jarmarki - grzane wino, czekoladowe specjały, ręcznie robione zabawki i dekoracje.

Jeżeli planujemy odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie nie możemy pominąć też tych organizowanych przy Alexanderplatz, Gendarmenmarkt, Roten Rathaus i Potsdamer Platz.

3. Norymberga, Niemcy - jarmark w średniowiecznym mieście

Mówi się o nim, że jest największy w całych Niemczech. Dzięki średniowiecznej zabudowie wokół wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem. Norymberga to zabytkowe bardzo dobrze zachowane i odrestaurowane po wojnie miasto. Przechadzając się między stoiskami, można kosztować grillowanych kiełbasek, pierniczków św. Elżbiety, czy też napić się ponczu rozlewanego z największego na świecie garnka.

4. Praga, Czechy - gigantyczna choinka i żywa szopka

Mimo, że wiele pozycji w niniejszym zestawieniu przypadło na jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech, nasi południowi sąsiedzi w niczym im nie ustępują. Jarmarki bożonarodzeniowe w Pradze odbywają się między innymi na rynku staromiejskim, Placu Wacława czy Placu Karola - łącznie w sześciu miejscach. Były wielokrotnie nagradzane i nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. Do najbardziej charakterystycznych specjałów, których można skosztować na jarmarkach należą prażone orzeszki i trdelnik, oraz czeskie piwa i wina, a także ręcznie malowane bombki czy inne szklane wyroby.
Reklama
5. Ołomuniec, Czechy - jarmark w najpiękniejszym z miast

Wybierając się na jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach mamy spory wybór, gdyż każde większe miasto oferuje mnóstwo świątecznych atrakcji. Warty wspomnienia jest szczególnie jarmark w Ołomuńcu, który wyróżnia się bogatym programem kulturalnym. Można oglądać występy teatralne, podziwiać szopki betlejemskie, wspólnie śpiewać kolędy czy poznać zwyczaje regionu. Sam rynek w Ołomuńcu to miejsce warte zobaczenia i uwiecznienia na niejednym zdjęciu.

6. Amsterdam, Holandia - jarmarki na każdym kroku

W stolicy Holandii można odwiedzić nie jeden, nie kilka, ale aż 26 różnej wielkości jarmarków świątecznych. Ciekawą, przyciągającą turystów atrakcją jest Festiwal Świateł, kiedy to centrum miasta wraz z licznymi kanałami zalewają kolorowe iluminacje. Do skosztowania i zakupu jarmarki oferują czekoladki, ciasteczka, sery, gorące kiełbaski i ryby. Na wielu stoiskach można zaopatrzyć się również w cebulki tulipanów.

7. Göteborg, Szwecja - jarmark w parku rozrywki

Warto go odwiedzić chociażby dla samego otoczenia, jakie stanowi największy w Skandynawii park rozrywki. Podczas jarmarku organizowane są ciekawe atrakcje jak konkursy kolędowania lub jazdy na łyżwach w stroju Mikołaja. Oprócz grzanego wina można spróbować typowych dla regionu potraw z łososia, marynowanych śledzi czy też marcepanu.

Jarmarki umilają czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Czynią ponure, zimne listopadowe i grudniowe dni pełnymi niepowtarzalnego uroku. Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie nie odbywają się daleko - wiele z nich ma miejsce tuż za naszymi zachodnimi i południowymi granicami.

Wszystkie miejsca z powyższej listy można odwiedzić korzystając z oferty autokarowej przewoźnika jakim jest Sindbad, który oferuje bilety na autobusy do wielu europejskich miast w krajach takich, jak Niemcy, Belgia, Francja, Włochy, Wielka Brytania czy Holandia.
 
Źródło: Art. sponsorowany
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama