Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Bezpieczny motocyklista. Jak przygotować się na nieprzewidziane zdarzenia?

Dodano:

Bezpieczeństwo na drodze to najważniejsza sprawa dla każdego kierowcy. Bez względu na to, czy poruszamy się samochodem, motocyklem, skuterem, rowerem czy innym pojazdem powinniśmy robić wszystko, by maksymalnie zabezpieczyć swoje zdrowie i mieć gotowy plan B w razie wypadku. W tym pierwszym z pomocą przyjdą akcesoria motocyklowe, a w tym drugim asem w rękawie będzie polisa ubezpieczeniowa. 


Jakie są rodzaje kasków?


To w zasadzie podstawa wyposażenia każdego motocyklisty. Kask to również niezbędny element przejażdżki na rowerze, skuterze czy hulajnodze.Jednak nawet przy wyborze kasku musimy wziąć pod uwagę wiele czynników i elementów wpływających na funkcjonalność. Do wyboru mamy np. kask integralny, kask szczękowy czy też kask otwarty.
Integralne mają szczęki, jak sama nazwa wskazuje, zintegrowane z kaskiem. Dokładnie pokrywają całą głowę i uznawane są za najbezpieczniejsze i najbardziej wytrzymałe, choć niektórzy motocykliści preferują kaski szczękowe ze względu na wygodę.
Kaski szczękowe to balans pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem użytkowania. Chodzi o to, że nie trzeba zdejmować całego kasku, by podczas postoju zjeść coś lub porozmawiać przez telefon. Wystarczy zdjąć „szczękę”. Natomiast kaski otwarte nie zawierają części chroniącej szczękę motocyklisty. To bardzo lekkie kaski, które niestety nie zapewniają pełni bezpieczeństwa. Wybierają je częściej użytkownicy skuterów lub chopperów.


W co się ubrać na motocykl?


Kombinezon z ochraniaczami na ramionach, łokciach i na kolanach to kolejny motocyklowy niezbędnik. W tym przypadku możemy wybierać między jednoczęściowym a dwuczęściowym, a kryterium wyboru jest w zasadzie tylko komfort jazdy i odpowiednie przyleganie do ciała. Uzupełnieniem kombinezonu są buty (krótkie lub długie) ze specjalnymi usztywnieniami oraz rękawice, których rodzajów jest bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę na takie rękawice, które wyposażone są w membranę wodoodporną, dzięki której możliwy będzie pewny i stabilny chwyt kierownicy.
W ten sposób kompletujemy swój ubiór i zwiększamy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Ograniczamy ewentualne uszkodzenia ciała po upadku. A co możemy zrobić by dodatkowo zabezpieczyć motocykl? Jakie akcesoria w tym przypadku mogą zwiększyć bezpieczeństwo na trasie? Zacznijmy od gmoli. 


Gmole i crashpady dla ochrony motocykla


Gmole to stalowa konstrukcja, która chroni silnik motocykla przed uszkodzeniami. Wygląda jak wygięta stalowa rura (zazwyczaj w kształcie litery: „U”), która po zamontowaniu oplata silnik i zabezpiecza go w obliczu ewentualnych upadków lub przewrócenia się pojazdu podczas postoju. W takich sytuacjach może dojść nie tylko do zarysowania i obicia silnika, ale również uszkodzenia wpływającego na jego prace. Dlatego warto pomyśleć o takim dodatkowym zabezpieczeniu silnika. A co z innymi elementami motocykla i ich zabezpieczeniem w kontekście potencjalnej wywrotki? Przydatne mogą być np. crashpady
Crashpady to osłona ramy motocykla. Po zamontowaniu staje się ona najbardziej wystającym elementem jednośladu z lewej i prawej strony. W ten sposób w kontekście upadku crashpady przyjmują na siebie całe uderzenie i uszkodzenia związane z poślizgiem po asfaltowej drodze. Można je zamontować w różnych częściach motocykla, wokół silnika, tylnego zawieszenia czy umieścić je w okolicy przedniej osi i rejonów golenia. Najważniejsze, aby zwracać uwagę na jakość crashpadów i tworzywo, z jakiego są one wykonane. Ich posiadanie pozwoli zaoszczędzić wielu pieniędzy, które musielibyśmy wydać na naprawę silnika czy zawieszenia po upadku. Zestawiając to z niewielkim kosztem zakupu takiego zabezpieczenia, korzyści są bezsporne.  

Reklama
Ubezpieczenie motocykla.


W przypadku motocykla punktem wyjścia jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza pojazdu mechanicznego. Dodatkowe ubezpieczenia są już indywidualną decyzją motocyklisty. A jest w czy wybierać.
Ubezpieczenie AC zabezpieczy motocyklistę przed konsekwencjami finansowymi takich zdarzeń jak: uszkodzenie, zniszczenie czy wspomniana kradzież motocykla. To zabezpieczenie na wypadek szkody parkingowej, czy uszkodzenia pojazdu np. w wyniku uderzenia w słupek czy inny element przestrzeni miejskiej lub gdy sprawca danej szkody jest nieznany i niemożliwy do zidetyfikowania.
Uzupełnieniem pakietu OC/ AC może być ubezpieczenie NNW (świadczenie związanie z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku) czy Assistance (holowanie i możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego po wypadku). W tym artykule dużo wspominaliśmy o akcesoriach motocyklowych związanych z bezpieczeństwem na drodze. Compensa umożliwia ubezpieczenie elementów odzieży (kask, rękawice, kurtka, kombinezon, buty), akcesoriów takich jak: tank bagi, kufry i sakwy. Natomiast za posiadanie gmoli i crashpadów przewidziana jest specjalna zniżka na ubezpieczenie.

Więcej o ubezpieczeniu motocykla czytaj na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama