Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Akwarium dla bojownika – na co zwrócić uwagę?

Dodano:

Kupując akwarium oraz planując jego wyposażenie, warto wiedzieć, jaki gatunek ryb chcesz w nim hodować. Na początek o wiele łatwiej jest opiekować się akwarium, w którym będzie żył jedynie jeden gatunek, najlepiej tej samej płci. Jedną z popularniejszych i niezwykle efektownych rybek akwariowych na start jest bojownik wspaniały, zwany również syberyjskim. Jak przygotować akwarium dla bojownika? Co musisz wiedzieć o tym gatunku?
 

Bojownik - gatunek, wygląd, cechy szczególne


Choć hodowlana wersja bojownika zachwyca wyjątkową kolorystyką i falującymi na wodzie długimi płetwami i ogonem, w naturze bojownik nie jest już tak efektowny. Betta splendens, bo tak brzmi łacińska nazwa bojownika, pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie najczęściej można go było spotkać na polach ryżowych i na ciepłych równinach zalewowych tego regionu. Częste powodzie na tych obszarach sprawiły, że bojownik stał się z czasem rybą labiryntową, co oznacza, że posiada również możliwość oddychania tlenem bezpośrednio z powietrza. Te właściwości osobników żyjących w naturze mają również przełożenie na to, jakie warunki musisz spełnić dla bojownika w naturze.


Jakich warunków do życia potrzebuje bojownik?


Przygotowując akwarium dla bojownika, musisz wiedzieć, że jako reprezentant ryb labiryntowych żyje i żywi się głównie w wysokich partiach zbiornika. Temperatura wody w akwarium powinna oscylować pomiędzy 23 a 26° Celsjusza. Szczególną uwagę należy poświęcić pH wody, które powinno mieścić się w przedziale 6-7 oraz dbać, aby utrzymać średnią twardość wody.


Jakie akwarium dla bojownika - kształt, rozmiar?


Choć wielu akwarystów kusi zbiornik w kształcie kuli, który wygląda niezwykle efektownie, zdecydowanie nie poleca się go ze względu na trudność w podłączeniu wyposażenia, a także niedogodność w poruszaniu się ryb, które zmuszone są pływać w kółko. Dla bojownika, który sam w sobie jest dość nerwową rybą, to dodatkowe źródło stresu!

 

Nie tylko kształt akwarium ma znaczenie, ale także i rozmiar. Łatwiej będzie utrzymać Ci czystość i odpowiednie parametry w zbiorniku o pojemności minimum 30 litrów, koniecznie z pokrywą, która będzie dbała, żeby temperatura z otoczenia nie łączyła się z tą, którą uzyskasz w akwarium.

 

Jak urządzić akwarium dla bojownika?

Aby zachować krystalicznie czystą wodę, w której bojownik czuje się najlepiej, należy pamiętać o regularnej, cotygodniowej podmianie wody oraz zainwestować w wysoce wydajny filtr z napowietrzaczem, który usunie ze zbiornika wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Gdy nie dopilnujemy czystości wody, bojowniki zaczną chorować, staną się apatyczne, a nawet przestaną jeść.

 

Nie bez znaczenia jest również temperatura wody — jej kontrolę i odpowiednią wartość zapewni grzałka z termostatem. Bojowniki źle znoszą wahania temperatur, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci tych osobników.

 

Akwarium dla bojownika, gdy łączymy w zbiorniku obie płcie, powinno być silnie obsadzone roślinami, tak aby stanowiło miejsce kryjówki dla samicy. Bujna roślinność posłuży również w przypadku łączenia gatunków — gdy do akwarium z bojownikami zapraszasz mniejsze, mniej bojowe osobniki.


Jakie ryby w akwarium mogą żyć z bojownikiem?

Reklama
Już sama nazwa mówi dużo o charakterze bojownika, który należy do ryb terytorialnych, które raczej pływają samotnie. Należąca do grupy drapieżników ryba może źle reagować na towarzystwo innych dominujących gatunków, dlatego najłatwiej rozpocząć od hodowli samych samców. Jeśli Twoje akwarium jest duże, można umieścić w nim również mniejsze, stadne rybki tzw. ławicowe, które nie powinny wchodzić na terytorium bojownika, który pływa i karmi się w górnych partiach akwarium. Można z bojownikiem hodować gatunki, które wolą życie blisko dna akwarium. Jeśli zależy Ci na stworzeniu zbiornika gatunkowego, najlepszym pomysłem jest skompletowanie obsady na zasadzie — jeden samiec i więcej samic, co da więcej wytchnienia dla damskiej wersji bojownika.

 

Bojownik wspaniały to niezwykle efektowna ryba, która z pewnością da dużo satysfakcji zarówno początkującym akwarystom, jak i osobom, które swą pasję rozwijają przez wiele lat. Aby długo cieszyć się ich pięknem, należy dokładnie wiedzieć, jak przygotować akwarium dla bojownika. Pomocne w tym temacie będzie również wsparcie specjalistycznego sklepu dla akwarystów takiego jak Aquario, gdzie znajdziesz wszystko, co potrzebne do hodowli bojowników.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu w Rzeszowie – poradnik krok po kroku

Wynajęcia samochodu podczas wakacji albo weekendowego wypadu, w kraju lub za granicą może okazać się bardziej korzystne dla naszego budżetu, niż podróż własnym autem.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie medyczne?

Każdemu z nas zdarza się zachorować – bez względu na wiek, dietę czy dbanie o własne zdrowie. Przytrafić nam się mogą infekcje wirusowe, kontuzje, poważniejsze schorzenia.

Artykuł sponsorowany

Plakaty do druku - na co zwracać uwagę

Plakaty są świetną formą reklamy – pod warunkiem, że są odpowiednio wykonane i wykorzystamy je w należyty sposób. Dzięki plakatom do druku nie tylko w łatwy sposób możemy dotrzeć do naszych potencjalnych...

Reklama