Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Dodano:

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli nie mamy takiej możliwości i dojdzie do rozładowania, można skorzystać z pomocy prostownika.
 

Akumulator – co ile trzeba wymieniać?


To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od sposobu korzystania z samochodu oraz jakości samej baterii. Nie warto w tym miejscu zagłębiać się w szczegóły działania, ponieważ to – wbrew pozorom – dość skomplikowane.

Prawidłowo użytkowany akumulator działa około pięciu, sześciu lat. Mowa o tym, który został włożony do samochodu podczas pierwszego montażu. On zawsze jest najbardziej trwały. Są przypadki, kiedy pierwsza bateria wytrzymuje nawet dekadę.

Kiedy jednak przyjdzie czas wymiany, należy sięgnąć po akumulator sprawdzonego producenta. Ważne, aby sprawdzić rok produkcji – kupujmy sprzęt wyłącznie z bieżącego roku. Tylko wtedy mamy gwarancję, że bateria będzie właściwie spełniać swoje zadanie.


Jak naładować akumulator?


Przede wszystkim, jeśli chcemy ładować akumulator na postoju, musimy wiedzieć, czy nasza ładowarka pozwala na jego ładowanie bez odłączania. W teorii lepiej i bezpieczniej jest zdjąć klemy. Należy tu pamiętać, że najpierw zdejmujemy klemę ujemną. Oczywiście nie zrobimy tego ręcznie – trzeba mieć podstawowy zestaw kluczy.

A jak naładować akumulator, kiedy nie mamy ładowarki? Możemy poprosić o pomoc kogoś, kto ma kable rozruchowe. Podłączamy je do obu akumulatorów i odpalamy samochody. Jeśli nie znamy nikogo takiego albo spotka nas taka sytuacja na mieście, możemy zadzwonić po Straż Miejską, która pomoże nam w uruchomieniu auta. 

Skoro już wiemy, jak naładować akumulator, warto też sprawdzić jego napięcie. Jeśli się rozładował, może się okazać, że jego czas dobiega już końca. Nie każdy ma miernik, więc wystarczy podjechać do pierwszego napotkanego warsztatu. Gdy napięcie spoczynkowe będzie poniżej 12,4 V, jest to znak, aby rozejrzeć się za nową baterią.

Źródło: https://mtu24.pl/rozladowany-akumulator-jak-bezpiecznie-go-naladowac/

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

Reklama
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Catering dietetyczny z dostawą do domu - jakie ma zalety?

Catering dietetyczny z dostawą do domu od TimCatering ma szerokie grono zwolenników. Okazuje się, że usługi tego typu dawniej kojarzyły nam się z luksusem. Teraz bez wątpienia są dostępne dla każdego i...

Artykuł sponsorowany

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie.

Artykuł sponsorowany

Czym są książki Young Adult?

Young adult to gatunek literacki skierowany głównie do młodzieży i młodych dorosłych. Książki skupiają się przede wszystkim na przeżyciach typowych dla nastolatków, ale nie tylko.

Artykuł sponsorowany

Mikołajki i finał konkursu plastycznego Ekologiczna Rodzinka 3 grudnia w Auchan Krasne

Centrum Handlowe AUCHAN KRASNE zaprasza wszystkie dzieci do udziału w imprezie Mikołajkowej, która odbędzie się 3 grudnia br. 

Artykuł sponsorowany

Akwarium dla bojownika – na co zwrócić uwagę?

Kupując akwarium oraz planując jego wyposażenie, warto wiedzieć, jaki gatunek ryb chcesz w nim hodować. Na początek o wiele łatwiej jest opiekować się akwarium, w którym będzie żył jedynie jeden gatunek, najlepiej...

Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać pieniądze i nie zwariować?

Metody oszczędzania są różne, nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby więcej pieniędzy zostało w naszym portfelu. Trzeba wziąć pod uwagę swoje wymagania, potrzeby, ale także przyzwyczajenia. Jak oszczędzać...

Artykuł sponsorowany

Wojna na Ukrainie wyzwaniem dla Podkarpacia - Kongres Polska Wielki Projekt w Sanoku

Napaść Rosji na Ukrainę trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ale także szczególnie dotknęła Podkarpacie. Jako region przygraniczny odgrywa ono kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.

Reklama