Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Dodano:

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli nie mamy takiej możliwości i dojdzie do rozładowania, można skorzystać z pomocy prostownika.
 

Akumulator – co ile trzeba wymieniać?


To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od sposobu korzystania z samochodu oraz jakości samej baterii. Nie warto w tym miejscu zagłębiać się w szczegóły działania, ponieważ to – wbrew pozorom – dość skomplikowane.

Prawidłowo użytkowany akumulator działa około pięciu, sześciu lat. Mowa o tym, który został włożony do samochodu podczas pierwszego montażu. On zawsze jest najbardziej trwały. Są przypadki, kiedy pierwsza bateria wytrzymuje nawet dekadę.

Kiedy jednak przyjdzie czas wymiany, należy sięgnąć po akumulator sprawdzonego producenta. Ważne, aby sprawdzić rok produkcji – kupujmy sprzęt wyłącznie z bieżącego roku. Tylko wtedy mamy gwarancję, że bateria będzie właściwie spełniać swoje zadanie.


Jak naładować akumulator?


Przede wszystkim, jeśli chcemy ładować akumulator na postoju, musimy wiedzieć, czy nasza ładowarka pozwala na jego ładowanie bez odłączania. W teorii lepiej i bezpieczniej jest zdjąć klemy. Należy tu pamiętać, że najpierw zdejmujemy klemę ujemną. Oczywiście nie zrobimy tego ręcznie – trzeba mieć podstawowy zestaw kluczy.

A jak naładować akumulator, kiedy nie mamy ładowarki? Możemy poprosić o pomoc kogoś, kto ma kable rozruchowe. Podłączamy je do obu akumulatorów i odpalamy samochody. Jeśli nie znamy nikogo takiego albo spotka nas taka sytuacja na mieście, możemy zadzwonić po Straż Miejską, która pomoże nam w uruchomieniu auta. 

Skoro już wiemy, jak naładować akumulator, warto też sprawdzić jego napięcie. Jeśli się rozładował, może się okazać, że jego czas dobiega już końca. Nie każdy ma miernik, więc wystarczy podjechać do pierwszego napotkanego warsztatu. Gdy napięcie spoczynkowe będzie poniżej 12,4 V, jest to znak, aby rozejrzeć się za nową baterią.

Źródło: https://mtu24.pl/rozladowany-akumulator-jak-bezpiecznie-go-naladowac/

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

Reklama
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak zrezygnować z polisy OC samochodu?

Kupując nową polisę ubezpieczeniową należy pamiętać o wypowiedzeniu starej.

Artykuł sponsorowany

8 sposobów jak uczyć się języka hiszpańskiego

Hiszpański jest bardzo ciekawym językiem, który od wielu lat nie traci na popularności. Jest to 4 język pod względem ilości osób posługujących się nim - na podium jest mandaryński, angielski oraz hindi

Artykuł sponsorowany

NOWA MAZDA CX-60 - na fotelu kierowcy

Każdy kierowca Nowej MAZDY CX-60 może teraz cieszyć się idealną pozycją za kierownicą.

Artykuł sponsorowany

Lodówka będzie lśnić. Sprawdzone porady na utrzymanie czystości

Choć przechowujemy w niej jedzenie, często pomijamy lodówkę w trakcie codziennych porządków. Warto zmienić ten nawyk i zadbać o sprzęt, w którym przechowujemy żywność. Wyjdzie nam to nie tylko na komfortowe użytkowanie,...

Artykuł sponsorowany

Stawiasz na energię odnawialną i szukasz domu? Sprawdź, które źródło wybrać

Wybór odnawialnych źródeł energii dla energii elektrycznej i ogrzewania w domu to świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego, uczynienie domu bardziej zrównoważonym i potencjalne obniżenie kosztów energii.

Artykuł sponsorowany

Praktyczny prezent dla mężczyzny

Co kupić mężczyźnie, którego nie interesują dekoracyjne bibeloty? Na szczęście jest jeszcze cała gama innych propozycji, które doskonale sprawdzą się jako prezent. Mężczyźni bowiem są bardzo praktyczni – interesują ich prezenty, które...

Artykuł sponsorowany

Tablet Samsung Tab A8 – urządzenie do pracy czy rozrywki?

Oprócz smartfonów i smartwatchy jednymi z najchętniej wybieranych urządzeń elektronicznych są tablety. Niektórzy mogą uważać, że tablety to zbędne akcesoria, które z czasem tracą nasze zainteresowanie i zwyczajnie odkładamy je na półkę.

Artykuł sponsorowany

Pranie z płynem. Jak go używać?

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie środków piorących w płynie. Nic w tym dziwnego - płynna postać detergentu ma ogromnie dużo zalet, przewyższających walory niegdyś tradycyjnych proszków.

Reklama