Rzeszów - Niedziela, 08.09.2024

PZL 37 ŁOŚ - lotniczy mural w Rzeszowie

ul. Grunwaldzka 22, Rzeszów

Mural upamiętniający historyczny samolot PZL Łoś 37 został stworzymy z inicjatywy FFiL Śnieżka SA.

Kamienica, na której znajduje się dzieło znajduje się  przy ul. Grunwaldzkiej 22. Nieprzypadkowo obraz nawiązuje do dziedziny lotniczej. Podobne dwusilnikowe bombowce produkowane były jeszcze przed rozpoczęciem II Wojny Światowej w PZL Mielec. „Tematyka stworzonego w Rzeszowie muralu jest ściśle związana z historią regionu. Jako polska firma, zlokalizowana na Podkarpaciu, chcemy pokazywać, że dumę z korzeni można wyrażać nowatorsko i niekonwencjonalnie. Kreując elementy przestrzeni publicznej, dokładamy starać, by zarówno wizualnie, jak i merytorycznie współgrały one z otoczeniem. – wyjaśnia  Aleksandra Małozięć, Specjalisttka ds. Komunikacji Korporacyjnej FFiL Śnieżka SA. I rzeczywiście, oglądając mural, od razu można dostrzec, iż harmonijnie wpisuje się w otoczenie.

Dzieło powstało na murze znajdującym się od strony ul. Sobieskiego, w ścisłym Śródmieściu. Jak tłumaczy Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków w Rzeszowie – „Zasugerowaliśmy, aby zaakcentować blisko 80-letnią tradycję istnienia przemysłu lotniczego w Rzeszowie. Pomysł przetransportowania na elewację budynku rysunku technicznego samolotu bombowego ŁOŚ, uznaliśmy za niezwykle trafny i błyskotliwy. Wiąże się on z początkami produkcji silników w Państwowych Zakładkach Lotniczych wybudowanych w 1938 r w Rzeszowie w ramach inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.” Ponadto podjęty motyw wpisuje się idealnie w kontekst przestrzenny tej części stolicy Podkarpacia – po przeciwnej stronie ulicy stoi modernistyczna kamienica na rogu ul. Asnyka i Jana III Sobieskiego. Powstała ona pod koniec lat 30. minionego wieku z myślą o pracownika COP-u, więc istniejący od niedawna mural stanowi kontynuację motywu COP-owskiego. „Jestem przekonana, że wykonany mural wzbogaca nie tylko jakość estetyczną budynku, na którym powstał, lecz także jest wartościowym i interesującym akcentem w zabytkowej przestrzeni Rzeszowa” – dodała Edyta Dawidziak.

Powierzchnia dzieła to ok. 250 metrów kwadratowych. Do stworzenia obrazu wykorzystano wysokiej jakości produkty Foveo-Tech, marki z portfolio FFiL Śnieżka SA.



Reklama