Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

Zwiedzanie Łaźni Rzymskich w zamku w Łańcucie za symboliczną złotówkę

Dodano: /

Muzeum – Zamek w Łańcucie po raz kolejny przyłączyło się do cyklicznej akcji organizowanej przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Akcja Dni Otwarte Funduszy Europejskich jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Wydarzenie pozwala na bliższe poznanie różnorodności projektów, realizowanych z pomocą  dotacji unijnych.

W związku z akcją, w dniach 7-9 października 2022 r. Muzeum - Zamek w Łańcucie zaprasza do zwiedzania Łaźni Rzymskich, znajdujących się w zamkowych piwnicach. To nowa ekspozycja Muzeum, ukazująca ordynackie spa, powstałe w latach 20 ubiegłego wieku. Wówczas było to niezwykle nowoczesne miejsce, w którym wypoczywali i korzystali z zabiegów ostatni właściciele rezydencji oraz ich goście.

Bilety w cenie 1 zł można zakupić w Kasach Biletowych w  budynku Maneż (ul. 3-go Maja 10). Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od godz. 9.00. Ostatnie wejście o godz. 14.50.

Co kryją zamkowe Łaźnie Rzymskie?

·Powstałe w XX w. luksusowe ordynackie spa było wyposażone m.in. w: niezwykle nowoczesne systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także luksusowy pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km. Urządzenia elektryczne zastosowane w spa zostały wykonane przez Akcyjne Towarzystwo Elektryczne ze Lwowa. Natomiast niezwykle nowoczesne motory do saun, natrysków oraz kabin do kąpieli elektrycznej, pochodziły z fabryki Siemensa.

Do czasów współczesnych zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczane układy instalacji centralnego ogrzewania.

·Dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich, a także z Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum, udało się odtworzyć Łaźnie Rzymskie oraz udostępnić je zwiedzającym. Dzięki temu został odtworzony historyczny wystrój wnętrz ordynackiego spa. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30., autorstwa dr. Józefa Piotrowskiego.

·Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Odtworzono również elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego, a także jednobiegowe, drewniane dębowe schody, prowadzące z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach przedsięwzięcia uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Realizowany na Podkarpaciu "IO" Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oscarów

Wczoraj w Los Angeles ogłoszono nominacje do 95. Nagród Akademii Filmowej. W kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy o statuetkę powalczy „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Aktualności

Ostatnia część trylogii Kieślowskiego bezpłatnie w GFMR

Rzeszowska Akademia Fotografii zaprasza na otwartą projekcję trzeciej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego pt. "TRZY KOLORY. CZERWONY".

Aktualności

Ania Dąbrowska gwiazdą koncertu finałowego „Werbel 2022”

Wielkimi krokami zbliża się Koncert Finałowy Plebiscytu Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów Werbel 2022.

Aktualności

Casting do nowego spektaklu Młodej Sceny Teatru Siemaszkowej

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ogłasza casting do nowego spektaklu Młodej Sceny w reżyserii Barbary Napieraj.

Aktualności

Rodzinne warsztaty tkania krajek w Muzeum Etnograficznym

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie organizuje na rodzinne warsztaty tkania krajek. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 22 stycznia o godz. 14:00. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Aktualności

Charytatywny koncert kolęd z okazji Dnia Babci i Dziadka

„Dziatki Dziadkom” – pod takim hasłem odbędzie się charytatywny koncert kolęd organizowany przez CH Plaza Rzeszów na rzecz wsparcia Domu Pomocy Społecznej dla osób w Podeszłym Wieku oraz Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w...

Aktualności

Filmowy poranek w kinie Helios. Bing i boks dla dzieci

Zbliża się kolejny, niedzielny filmowy poranek pełen atrakcji dla najmłodszych widzów w kinie Helios. Motywem przewodnim będzie boks. Na sali kinowej zaplanowano projekcje bajek z serii Bing.

Aktualności

Maciek Adamczyk z programem "Szmery, bajery, pompki, rowery" w Lord Jack

25 stycznia o godz. 20:30 w restauracji Lord Jack na rzeszowskim Rynku wystąpi Maciek Adamczyk z nowym programem zatytułowanym "Szmery, bajery, pompki, rowery". Na suporcie zobaczycie i usłyszycie Tomka Skrzypka.

Reklama