Rzeszów - Poniedziałek, 21.10.2024
Reklama

Zwiedzanie Łaźni Rzymskich w zamku w Łańcucie za symboliczną złotówkę

Dodano: /

Muzeum – Zamek w Łańcucie po raz kolejny przyłączyło się do cyklicznej akcji organizowanej przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Akcja Dni Otwarte Funduszy Europejskich jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Wydarzenie pozwala na bliższe poznanie różnorodności projektów, realizowanych z pomocą  dotacji unijnych.

W związku z akcją, w dniach 7-9 października 2022 r. Muzeum - Zamek w Łańcucie zaprasza do zwiedzania Łaźni Rzymskich, znajdujących się w zamkowych piwnicach. To nowa ekspozycja Muzeum, ukazująca ordynackie spa, powstałe w latach 20 ubiegłego wieku. Wówczas było to niezwykle nowoczesne miejsce, w którym wypoczywali i korzystali z zabiegów ostatni właściciele rezydencji oraz ich goście.

Bilety w cenie 1 zł można zakupić w Kasach Biletowych w  budynku Maneż (ul. 3-go Maja 10). Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od godz. 9.00. Ostatnie wejście o godz. 14.50.

Co kryją zamkowe Łaźnie Rzymskie?

·Powstałe w XX w. luksusowe ordynackie spa było wyposażone m.in. w: niezwykle nowoczesne systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także luksusowy pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km. Urządzenia elektryczne zastosowane w spa zostały wykonane przez Akcyjne Towarzystwo Elektryczne ze Lwowa. Natomiast niezwykle nowoczesne motory do saun, natrysków oraz kabin do kąpieli elektrycznej, pochodziły z fabryki Siemensa.

Do czasów współczesnych zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczane układy instalacji centralnego ogrzewania.

·Dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich, a także z Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum, udało się odtworzyć Łaźnie Rzymskie oraz udostępnić je zwiedzającym. Dzięki temu został odtworzony historyczny wystrój wnętrz ordynackiego spa. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30., autorstwa dr. Józefa Piotrowskiego.

·Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Odtworzono również elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego, a także jednobiegowe, drewniane dębowe schody, prowadzące z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach przedsięwzięcia uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Światło, kompozycja, postprodukcja" - warsztaty fotograficzne z Piotrem Jaxa

Fotograficzny Masterclass z Piotrem Jaxa odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 grudnia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Aktualności

Letnie Brzmienia powrócą do Rzeszowa w nowej formule

Przyszłoroczna trasa zawita do dziewięciu największych polskich miast. W Rzeszowie festiwal odbędzie się w dniach 7-8 lipca.

Aktualności

"Metoda na wnuczka" - przezabawna komedia w Filharmonii Podkarpackiej

Spektakl będzie grany dwukrotnie już w najbliższą sobotę, 17 grudnia 2022 r.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci w Kinie Helios. Nauka, mikroskopy, owady

W najbliższą niedzielę, 18 grudnia od godziny 9:45 w kinie Helios w Rzeszowie przy al. Powstańców Warszawy 14, na najmłodszych czeka kolejna porcja filmowych niespodzianek.

Aktualności

Pokonkursowa wystawa fotografii "Architektura rzeszowskiego modernizmu"

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 grudnia o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Już w najbliższy weekend, pierwsi chętni będą mieli okazję zapoznać się z koncepcją funkcjonowania centrum nauki w Jasionce k. Rzeszowa, które dla szerokiej publiczności będzie w pełni dostępne wiosną 2023 r.

Aktualności

Ruszają zapisy na zimowe półkolonie w Rzeszowskim Domu Kultury

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza dzieci do udziału w zimowych półkoloniach, które odbędą się w terminie od 16 stycznia do 27 stycznia 2023 roku w jedenastu filiach na terenie całego miasta.

Aktualności

Adam Nowak zamiast Stanisława Soyki na finale Rzeszów Jazz Festiwal

Już w najbliższą sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert finałowy 10 edycji Rzeszów Jazz Festiwal. Wystąpi Grażyna Łobaszewska, która świętuje w tym roku 50 lecie działalności scenicznej.

Reklama