Rzeszów - Sobota, 28.12.2024
Reklama

Zwiedzanie Łaźni Rzymskich w zamku w Łańcucie za symboliczną złotówkę

Dodano: /

Muzeum – Zamek w Łańcucie po raz kolejny przyłączyło się do cyklicznej akcji organizowanej przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Akcja Dni Otwarte Funduszy Europejskich jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Wydarzenie pozwala na bliższe poznanie różnorodności projektów, realizowanych z pomocą  dotacji unijnych.

W związku z akcją, w dniach 7-9 października 2022 r. Muzeum - Zamek w Łańcucie zaprasza do zwiedzania Łaźni Rzymskich, znajdujących się w zamkowych piwnicach. To nowa ekspozycja Muzeum, ukazująca ordynackie spa, powstałe w latach 20 ubiegłego wieku. Wówczas było to niezwykle nowoczesne miejsce, w którym wypoczywali i korzystali z zabiegów ostatni właściciele rezydencji oraz ich goście.

Bilety w cenie 1 zł można zakupić w Kasach Biletowych w  budynku Maneż (ul. 3-go Maja 10). Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od godz. 9.00. Ostatnie wejście o godz. 14.50.

Co kryją zamkowe Łaźnie Rzymskie?

·Powstałe w XX w. luksusowe ordynackie spa było wyposażone m.in. w: niezwykle nowoczesne systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także luksusowy pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km. Urządzenia elektryczne zastosowane w spa zostały wykonane przez Akcyjne Towarzystwo Elektryczne ze Lwowa. Natomiast niezwykle nowoczesne motory do saun, natrysków oraz kabin do kąpieli elektrycznej, pochodziły z fabryki Siemensa.

Do czasów współczesnych zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczane układy instalacji centralnego ogrzewania.

·Dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich, a także z Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum, udało się odtworzyć Łaźnie Rzymskie oraz udostępnić je zwiedzającym. Dzięki temu został odtworzony historyczny wystrój wnętrz ordynackiego spa. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30., autorstwa dr. Józefa Piotrowskiego.

·Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Odtworzono również elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego, a także jednobiegowe, drewniane dębowe schody, prowadzące z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach przedsięwzięcia uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia największej studenckiej imprezy na Podkarpaciu. Prezentujemy godzinową rozpiskę koncertów w ramach Rzeszowskich Juwenaliów, które w tym roku odbędą się na trzech scenach.

Aktualności

Inauguracja Ogródka Letniego kina Zorza

Projekcja filmu „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song zainauguruje tegoroczne wieczory filmowe w ogródku letnim kina Zorza. Film nominowany był m.in. do tegorocznych Oscarów i Złotych Globów. Pokaz odbędzie się 3 maja...

Aktualności

"Roztańczmy nasz świat" - widowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Ponad 200 tancerzy weźmie udział w XX edycji Międzynarodowego Dnia Tańca „Roztańczmy nasz świat” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Autorką scenariusza i reżyserką widowiska jest Bernadetta Wojtuń – Sikora.

Aktualności

"Teatr na ekranie" nowy cykl w Kinie za Rogiem Cafe

Rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe rusza z nowym cyklem pn. „Teatr na ekranie”. Raz w miesiącu, w poniedziałek, na ekranie wyświetlane będą ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą.

Aktualności

Zeamsone pierwszym wykonawcą tegorocznych KultURaliów

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ogłosili pierwszego wykonawcę tegorocznej edycji imprezy. Zeamsone, twórca takich utworów jak 5 Influencerek, 21 gramów, Cena Ambicji czy Więzień Wizerunku, wystąpi w pierwszym dniu festiwalu.

Aktualności

Muzyczne widowisko w Rzeszowie z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2024 r., czyli w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem młodzieży z Podkarpacia. Podczas widowiska usłyszmy 15 europejskich przebojów.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Patriotyczny. Koncerty, pokaz filmowy i turniej rycerski

2 maja 2024 r., w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, już po raz trzeci w Rzeszowie odbędzie się Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego. Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Reklama