Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Zosia Nowakowska i Wojtek Myrczek zaśpiewają piosenki z lat 20. i 30.

Dodano: /

Piosenki z lat 20. i 30. usłyszmy podczas najbliższego koncertu w ramach cyklu BOOM. Zaśpiewają: Zosia Nowakowska i Wojtek Myrczek. Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi Daniel Nosewicz. W programie m.in.: Połóż Dłoń Na Dłoni, To Ostatnia Niedziela, Umówiłem Się Z Nią Na Dziewiątą, The Way You Look Tonight, Over The Rainbow, Już Nie Zapomnisz Mnie, Miłość Ci Wszystko Wybaczy.  Koncert odbędzie się 25 kwietnia 2024r. o godz. 19:00.

Daniel Nosewicz – kompozytor, aranżer, dyrygent i gitarzysta. Laureat Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Urodził się 4 maja 1987 r. w Lidzbarku Warmińskim, gdzie ukończył I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i gitary klasycznej. Edukację muzyczną kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Olsztynie w klasie gitary Adama Giski. W 2013 roku ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie aranżacji i kompozycji prof. Leszka Kułakowskiego oraz w klasie gitary jazzowej dra Macieja Grzywacza. W latach 2010/2011 student Royal Conservatoire de Musique de Bruxelles na Wydziale Jazzu w ramach programu Erasmus.

Laureat wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in: laureat programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2020), I NAGRODA na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2013 r.), finalista 'The 1st Annual Young European Bigband Composer Competition w Kopenhadze (2013 r.), finalista Oticons Faculty Film Music Competition 2016r., finalista Young Talent Award 2015r., laureat Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2011 r.), II NAGRODA na Big Band Festival w Bydgoszczy (2009 r.), II NAGRODA na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2010 r.). Laureat Gitarowych Konkursów w Olsztynie (2006 i 2007 r. – I nagroda, 2005 r. – II nagroda, 2004 r. – wyróżnienie).

W 2014 roku odbyła się premiera jego koncertu na gitarę i orkiestrę symfoniczną w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej podczas IX Międzynarodowego Kursu i Konkursu Gitarowego w Olsztynie. W 2015 roku aranżował i dyrygował orkiestrą podczas koncertu w 100. rocznicę urodzin Franka Sinatry w Operze Leśnej w Sopocie, gdzie wystąpili m. in. Kasia Cerekwicka, Kasia Wilk, Łukasz Zagrobelny, Sławek Uniatowski. Autor symfonicznych aranżacji piosenek Sławka Uniatowskiego. Prapremiera odbyła się 25 września 2016 roku w Filharmonii w Szczecinie. Dyrygent, aranżer i kierownik muzyczny telewizyjnego programu „Hit Hit Hurra!” w TVP1, w którym występował m. in. z Edytą Górniak, Kayah, Natalią Szroeder, Zbigniewem Wodeckim, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Szpakiem, Sound’n’Grace.

W 2016, 2017 i 2018 roku podczas festiwalu „Blues Na Świecie” dyrygował i aranżował dla czołówki europejskiego i światowego bluesa. W koncertach wzięli udział m.in.: Frank McComb, Lachy Doley, Matt Schofield, Mike Andersen, Sari Schorr, Ben Poole, Henrik Freichlader, Innes Sibun, Stanisław Soyka, Grażyna Łobaszewska, Natalia Przybysz i inni.

W sierpniu 2018 r. jako aranżer i dyrygent wystąpił wraz z Orkiestrą podczas transmitowanego koncertu „The Best Of Sopot” w ramach Sopot Top Of The Top Festival, towarzysząc gwiazdom polskiej estrady.

W 2020 roku nagrał debiutancką płytę z własnymi kompozycjami, na której można usłyszeć jego kwintet oraz orkiestrę symfoniczną Budapest Scoring, którą dyrygował podczas sesji nagraniowej w Studio 22 Węgierskiego Radia. Za album „The Shining” otrzymał Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Płyta ukazała się 7 września 2021 roku. Premiery koncertowa odbyła się 11 listopada 2022 r. podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W koncercie udział wzięli: Daniel Nosewicz – gitara; Szymon Łukowski – saksofony, flet altowy; Ignacy Wendt – trąbka, flugelhorn; Michał Ciesielski – fortepian; Adam Żuchowski – kontrabas; Sławek Koryzno – perkusja oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Rubena Silvy. Aranżował i dyrygował orkiestrą podczas jubileuszowego koncertu „Nasze 20-lecie” stacji TVN24. W koncercie na żywo wzięli udział m. in.: Ewa Bem, Natalia Przybysz, Monika Brodka, Sylwia Grzeszczak, Andrzej Piaseczny, Stanisław Soyka, Tomasz Organek, Michał Szpak. Koncert odbył się 19 sierpnia 2021 r. w ramach Top Of The Top Sopot Festival w Operze Leśnej w Sopocie. W czerwcu 2022 r. premierowo wykonane zostały symfoniczne aranżacje polskich utworów z okresu międzywojennego. Koncert pt. „Już Nie Zapomnisz Mnie” z cyklu „Artyści Andersa” został zamówiony przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN. Wykonawcami koncertu byli orkiestra symfoniczna pod jego batutą oraz soliści: Sylwia Różycka i Jakub Szydłowski. Gospodarzem wydarzenia był Jerzy Petersburski Jr. Aranżował i dyrygował orkiestrą podczas jubileuszowego koncertu na 25-lecie stacji TVN. W koncercie na żywo wzięli udział m. in.: Ewa Bem, Natalia Przybysz, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Mrozu, Kayah, Mery Spolsky, Bovska, Nick Sinckler. Koncert odbył się 18 sierpnia 2022 r. w ramach Top Of The Top Sopot Festival w Operze Leśnej w Sopocie. 24 sierpnia 2023 r. jako aranżer i dyrygent wystąpił wraz z Orkiestrą festiwalową podczas koncertu „Magic Words” w ramach Top Of The Top Sopot Festival. Do jego aranżacji śpiewali m.in.: Mrozu, Kayah, Andrzej Piaseczny, Krystyna Prońko, Małgorzata Ostrowska, Kuba Badach, Natalia Przybysz, Andrzej Lampert, Rubens, Ania Karwan, Arek Kłusowski, Kasia Moś, Sławek Uniatowski, Anna Rusowicz. Wydarzenie odbyło się w Operze Leśnej w Sopocie i było transmitowane przez telewizję TVN. Pisał aranżacje na zamówienie dla m. in. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Polskiego w Szczecinie.

Zosia Nowakowska na deskach teatralnych zadebiutowała w 2004 roku rolą Juli w musicalu „Romeo i Julia“ Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. W latach 2004 – 2010 współpracowała z teatrem Studio Buffo w Warszawie. Brala udział w takich spektaklach jak „Ukochany kraj“, „Tyle miłości“, „Wieczór Włoski“, „Wieczór francuski“, „Wieczór Rosyjski“, czy „Hity Buffo“. Grała także główną rolę w musicalu „Metro“. W roku 2006 wcieliła się w rolę młodej Marii Antoniny w operze Ça Ira, autorstwa basisty i lidera zespołu Pink Floyd – Rogera Watersa. Od 2014 roku współpracuję z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie zagrała w spektaklach „Ale musicale”, „Mamma Mia“ (Sophie), Piloci (Nina), Aidą (Amneris), Waitress (Jenna). W 2021 roku rozpoczęła także współpracę z Teatrem Muzycznym w Łodzi gdzie można ją usłyszeć w spektaklu „Radio Retro”. Współprcuję też ze studiami dubbingowymi. W dorobku ma min. rolę w polskiej wersji filmu Walta Disneya pt. „Zaczarowana”, w którym zaśpiewała partie wokalne głównej postaci – Księżniczki Giselle. Jej głos można też usłyszeć w filmie „Muppety“ (piosenki Mary), serialu „Elena z Avaloru” gdzie dubbinguje postać tytułowej księżniczki Eleny. Jest też Polskim głosem Nali w kultowej produkcji Disneya „Król lew”. W listopadzie 2022 roku miała miejsce premiera filmu „Rozczarowana” gdzie ponownie udzieliła głosu w piosenkach głównej bohaterce – Giselle. Od 2007 roku współpracuję w charakterze solistki z Piotrem Rubikiem z którym nagrała min takie płyty jak „Habitat“, „Rubik One“, „Santo Subito – cantobiografia Jana Pawła II“ oraz „Opisanie Świata“. Od 2014 roku współpracuję również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod batutą Przemysława Pasternaka. Można ją również usłyszeć podczas koncertów „Życie jest Piosenką” do których została zaproszona przez Jacka Cygana. Współpracuje również z Mazowieckim Teatrem Muzycznym, występując w koncertach oraz od 2023 roku w spektaklu „Dla Ciebie śpiewałem..” (Ordonka) . W 2017 roku znalazła się wśród 4 finalistów siódmej edycji programu telewizji Polsat „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” .

 

Wojciech Myrczek – wokalista jazzowy. Inspiracje czerpie ze swingowej tradycji, wzbogacając ją o elementy nowoczesnych stylów i technik. W swoim śpiewie swobodnie posługuje się zarówno słowem jak i scatem. W swoim dorobku fonograficznym posiada trzy albumy solowe „Celebrating the Journey” (2022 r.), „Love Revisited” (2014 r.) oraz „We’ll Be Together Again” (2010 r.), a także gościnny udział w licznych wydawnictwach muzyki jazzowej, popowej i poważnej.

Myrczek jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród, takich jak: Jazz Forum Jazz Top – Wokalista Roku (2015 r. – obecnie), I miejsce i nagroda publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii (2013 r.), Grand Prix w międzynarodowym konkursie Jazz Voices na Litwie (2011 r.), nagroda dla Największej Indywidualności Konkursu Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa (2010 r.), I nagroda w konkursie Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007 r.), Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2014 r.). Otrzymał także nagrody Burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz Starosty Bielskiego, przyznane za wkład w rozwój kultury.

Swoją muzykę prezentował na scenach światowych festiwali takich jak Montreux Jazz Festival, The Hague Jazz, Bielska Zadymka Jazzowa, Brisbane Jazz Festival, Kolory Polski, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festival, Celje International Jazz Festival oraz w salach koncertowych NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Filharmonia “Sinfonia Baltica“, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu, Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatr Roma w Warszawie, Hudson Studios w Nowym Jorku i wielu innych.

Współpracował z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Robertem Majewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Lorą Szafran, Bernardem Maselim, Pawłem Tomaszewskim, Krzysztofem Herdzinem, Aukso, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i wieloma innymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (od 2018 r.) oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w latach 2012-2019). W roku 2020 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

 

 

Reklama

Komentarze

Reklama