Wystawa odbywa się corocznie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w okresie Świąt Wielkanocnych. Ma ona charakter konkursowy i od wielu lat cieszy się zainteresowaniem osób w każdym wieku. Celem wystawy jest upowszechnianie plastyki obrzędowej przez zachęcanie twórców do kontynuowania dawnych tradycji zdobienia pisanek, kultywowania i podtrzymywania tradycji wielkanocnych, zainteresowania odbiorców pisanką – głęboko zakorzenioną w naszej kulturze – jako dziełem sztuki ludowej. Ważne są tradycyjne wzory i metody zdobienia wynikające z międzypokoleniowego przekazu, jak np. kraszanki, drapanki, malowanie (techniką batikową, szpilkową lub lejkową).
Pisanka przez stulecia towarzyszy człowiekowi jako symbol odradzającego się życia, budzącej się przyrody, odgrywa istotną rolę w wierzeniach ludowych. Istniało przeświadczenie, że przechowywanie ich w domu miało zapewnić pomyślność, chronić dom od nieszczęść i pożarów. A im starsza pisanka tym ochrona jest skuteczniejsza. Poświęconą pisankę jako lekarstwo podawano choremu, a jej skorupkami okadzano bydło. Pisanka traktowana jest także jako dzieło sztuki, bogactwo ornamentyki. Zarówno kolor jak i wzory na pisankach miały duże znaczenie. Malowano stylizowane motywy roślinne, archaiczne symbole jak gwiazdki, krzyże, swastyki, motywy zoomorficzne i wiele motywów zapożyczonych z haftu. Dominowały kolory: czerwony, żółty, czarny - wszystkie barwione naturalnymi metodami.
Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 2.04.-13.04. br. w Galerii WDK. Podsumowanie wystawy oraz wręczenie nagród laureatom nastąpi 13 kwietnia o godz. 11.00. Wtedy też będzie możliwość zakupienia pisanek od twórców.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz