Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Wybierz się w daleką filmową podróż. Przegląd Kino Via Carpatia

Dodano: /

Czterodniowy przegląd Kino Via Carpatia filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia odbędzie się 16-19 maja br. w kinie Zorza w Rzeszowie, wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kinie od 13 maja br.

Podczas przeglądu będzie okazja obejrzeć osiem filmów fabularnych i dokumentalnych reprezentatywnych dla kinematografii Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Organizator proponuje filmy nagrodzone na wielu festiwalach i które zdobyły uznanie publiczności na całym świecie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

PROGRAM

16 maja (czwartek)

Godz. 17.30 - „Szron” (Litwa, Francja, Ukraina, Polska 2017), reż. Šarūnas Bartas, dramat (115 min).

Minimalistyczne kino drogi najwybitniejszego współczesnego litewskiego reżysera, jakim jest niezależny twórca Šarūnas Bartas. Dwójka młodych Litwinów jedzie do Donbasu z konwojem pomocy humanitarnej. Na linii frontu odczują na własnej skórze grozę wojny.

Godz. 19.30 - „Komunia” (Polska, 2016), reż. Anna Zamecka, dokument (72 min).

Jeśli „Zimna wojna” jest najgłośniejszym polskim filmem fabularnym ostatnich lat, to w kategorii dokumentu takim obrazem jest „Komunia” debiutantki Anny Zameckiej. Autorka opowiada o 14-letniej Oli, która przy okazji Pierwszej Komunii Świętej chce na powrót połączyć rozbitą rodzinę. Film z elementami humoru.

17 maja (piątek)

Godz. 17.30  - „Cygan” (Czechy, Słowacja 2011), reż. Martin Šulík, dramat (100 min.).

Film najwybitniejszego słowackiego reżysera Martina Šulíka to poruszający dramat  o nastoletnim mieszkańcu romskiej wioski, który musi wybrać między dobrem a złem.  

Godz. 19.30 - „Duży zeszyt” (Węgry, Niemcy, Austria, Francja 2013), reżyseria: János Szász, dramat wojenny  (109 min).

II wojna światowa. Dwaj bliźniacy znajdują schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej wnuki. Chłopców czeka walka o przetrwanie. Film przyrównywany jest do arcydzieła światowej kinematografii „Idź i patrz” Elema Klimowa.

18 maja (sobota)

Godz. 17.30 - “Chevalier” (Grecja 2015), reżyseria: Athina Rachel Tsangari, komediodramat (99 min).

Oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” porównywana jest przez krytyków ze słynnym „Nożem w wodzie” Romana Polańskiego. Sześciu wędkarzy gra na przycumowanym do brzegu jachcie w grę polegającą na kolejnych wyzwaniach. 

Godz. 19.30  - „Lekcja”,  reż.: Kristina Grozewa, Petar Walchanow, (Bułgaria/Grecja 2014), dramat (105 min).

Jeden z najciekawszych bułgarskich filmów ostatnich lat oklaskiwany był na festiwalach w Toronto, San Sebastian i Warszawie. Dumna i uczciwa prowincjonalna nauczycielka popada w spiralę zadłużenia, co zmusza ją do zweryfikowania swojego podejścia do życia. 

19 maja (niedziela)

Godz. 17.30 - „Pozycja dziecka” (Rumunia 2013), reż. Calin Peter Netzer, dramat (116 min).

Wybitny film zaliczany do tzw. nowego kina rumuńskiego inaczej nazywanego rumuńską nową falą.  Cornelia mimo odniesionego sukcesu nie jest szczęśliwa. Ma świadomość, że przegrała najważniejszą w życiu rzecz - miłość syna Barbu. Jedynak nie tylko wyprowadził się z domu i ma dziewczynę, ale też unika matki jak ognia.

Godz. 19.30 - „Książę i dybuk” (Niemcy, Polska 2017), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (82 min).

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wernisaż wystawy Beaty Czyżewskiej otworzy Rzeszów Jazz Festiwal 2023

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja największego festiwalu jazzowego na Podkarpaciu. Wydarzeniem otwierającym będzie wystawa fotografii Beaty Czyżewskiej prezentująca koncerty i artystów poprzedniej edycji.

Aktualności

Gala operowo-operetkowa z Jonasem Kaufmannem w kinie Zorza

W listopadzie kino Zorza pokaże retransmisję gali operowo-operetkowej z udziałem gwiazd operowego świata.

Aktualności

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie będzie miał nową nazwę i status

Od przyszłego roku Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zmieni nazwę na Centrum Młodzieży w Rzeszowie i zyska status pałacu młodzieży.

Aktualności

Uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i odsłonięcie "Drabiny do nieba"

W środę, 25 października 2023r. w Rzeszowie odbędzie się wydarzenie pn. „Wokół rzeźby Józefa Szajny Drabina do nieba", które jest upamiętnieniem wyjątkowego artysty urodzonego w Rzeszowie.

Aktualności

XX edycja festiwalu "O Laur Rzecha". Wystąpi ponad 400 tancerzy

24 grupy taneczne na prezentacjach konkursowych i ponad 400 tancerzy na scenie podczas koncertu galowego - tak zapowiada się XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”, który odbędzie się w...

Aktualności

"Kraina Zmysłów" - twórczość osób z zaburzeniami psychicznymi w BWA

„Kraina zmysłów” to wystawa jubileuszowa z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej Dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie, która prezentowana będzie w Biurze Wystaw Artystycznych od 19 października do 5...

Aktualności

Zespół Organek zapowiada trasę koncertową MTV Unplugged. Rzeszów jednym z przystanków

W styczniu 2024 r.zespół Organek rozpocznie akustyczną trasę koncertową, która będzie promowała zapowiedziany na początek przyszłego roku album MTV Unplugged Organek. Do kwietnia grupa odwiedzi kilkanaście polskich miast, w tym również Rzeszów.

Aktualności

Od starożytności do XIX wieku. Cykl wykładów o historii sztuki w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie Rzeszowskie Piwnice rozpoczną nowy cykl wykładów o historii sztuki. Poprowadzą je historyczki sztuki – dr Anna Stróż-Pawłowska oraz Karolina Chomiczewska. W sumie przez dwa semestry odbędzie się 12 spotkań.

Reklama