Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Wtorek z klasyką. Dwa filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie za Rogiem Cafe

Dodano: /

Dwa obrazy Krzysztofa Kieślowskiego zobaczymy podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu „Wtorek z klasyką” organizowanego przez rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe.  

Z okazji zbliżającej się, 28. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty filmowego, Kino Za Rogiem Cafe przypomni jego dwa dzieła filmowe. 12 marca o godz. 18:30 wyświetlone zostaną: krótkometrażowy „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Amator” z Jerzym Stuhrem.

O filmach:

SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU (krótki metraż, 15min)

Czwartek - śliczne małe dziewczynki uczą się podstaw sztuki baletu. Piątek - na sali intensywnie ćwiczą nastoletnie uczennice. Sobota - młoda kobieta podczas próby przed występem. Niedziela - występ na scenie. Poniedziałek - mordercze, niekończące się ćwiczenia. Wtorek - tancerka w średnim wieku czeka na obsadzenie w epizodycznej roli w spektaklu. Środa - starsza pani uczy śliczne małe dziewczynki podstaw sztuki baletu...

Tak oto, zamykając kolejne etapy artystycznego życia w symbolicznych siedmiu dniach tygodnia, Krzysztof Kieślowski tworzy za pomocą siedmiu subtelnych szkiców syntezę życia baletnicy, a jednocześnie piękny refleksyjny film o przemijaniu. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf i pedagog (występuje w sekwencji "Poniedziałek") powiedziała o filmie: "Byłam zszokowana, jak trafnie dotknął istoty bycia tancerzem. Powinno się go oglądać w tym zawodzie, co jakiś czas. Żeby wiedzieć, jak zmienia się perspektywa, kiedy jest się w pełni sił, i kiedy kończy się kariera".

AMATOR

Polska lat 70. Filip Mosz, zaopatrzeniowiec z małego miasteczka, kupuje kamerę, by uwieczniać kolejne etapy życia nowo narodzonej córeczki, jednak szybko wychodzi poza domowe tematy. Realizując za namową szefa jubileuszowy film o swoim przedsiębiorstwie, potem kolejne, odkrywa społeczną funkcję kina. Rozwija swoją pasję - zakłada klub amatorski, jeździ na przeglądy, dostaje nagrody - ale wkrótce poznaje jej mroczną stronę: jego demaskatorskie materiały przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Inspirowana osobistymi doświadczeniami (i dylematami) reżysera historia o wolności, jaką daje sztuka, ale przede wszystkim - odpowiedzialności twórcy za dzieło i jego bohaterów. Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju, z tytułową rolą napisaną specjalnie dla Jerzego Stuhra.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Organowy. 12 koncertów w 6 miejscowościach

W dniach 16.07 – 21.08.2022 r. odbędzie się Podkarpacki Festiwal Organowy. DO udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaproszono trzynastu artystów.

Aktualności

Widowisko Art In Culture po raz drugi na rzeszowskim Rynku

Art In Culture to multidyscyplinarne wydarzenie artystyczne Rzeszowskiego Domu Kultury łączące różne dziedziny sztuk w przepięknej scenerii rzeszowskiego Rynku.

Aktualności

Znamy pełen line-up Re: Rzeszów Festival

Do ogłoszonych już wcześniej artystów sceny LIVE dołączają Baranovski i Szczyl, zamykając tym samym line-up sceny LIVE.

Reklama