Rzeszów - Poniedziałek, 07.10.2024
Reklama

Witold Szabłowski spotka się z czytelnikami

Dodano: /

To już ostatnie spotkanie autorskie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie będzie reporter i pisarz – Witold Szabłowski.

Witold Szabłowski (ur. 1980)

Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”, wcześniej pracował między innymi w TVN24. W Turcji  mieszkał i studiował blisko dwa lata. W 2010 roku wydał zbiór reportaży „Zabójca z miasta moreli”, za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2011. Książka otrzymała również nagrodę brytyjskiego PEN - CLUBU, a w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych została uznana za jedną z najważniejszych książek przetłumaczonych w tym roku na język angielski. Ukazała się w dziecięciu krajach.

Jesienią 2019 roku jednocześnie w  amerykańskim Penguinie i W.A.B. ukazała się kolejna książka autora zatytułowana „Kucharze dyktatorów”. W. Szabłowski przez  kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi; niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską. Książkę kupiła firma producencka z Hollywood i przygotowuje na jej podstawie serial.

Kolejna książka – „Rosji od kuchni” - to sto lat historii Rosji i Związku Radzieckiego opowiedziane przez kucharzy. Szabłowski odnalazł potomków kucharza ostatniego cara. Kucharzy Stalina, Lenina, a nawet Putina, a także kucharki kosmonautów i kucharki z Czarnobyla.

W 2023 roku, na 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, Szabłowski wydał „Opowieści z Wołynia” - zbiór niezwykłych świadectw Ukraińców, którzy w okrutnym roku 1943 zaryzykowali życiem, by ratować swoich polskich sąsiadów. Książka otrzymała nagrodę Newsweeka, a także pozytywne recenzje od Hanny Krall, Wojciecha Smarzowskiego i abpa Józefa Michalika.

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim odbędzie się we wtorek, 12 grudnia 2023 r. o godzinie 17.00, w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat, to projekt realizowany z programu MKiDN „Partnerstwo dla Książki 2023”, dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Piłkarski poranek dla dzieci w kinie Helios. Na ekranie Strażak Sam

Zbliża się kolejny, niedzielny filmowy poranek pełen atrakcji dla najmłodszych widzów w kinie Helios. Motywem przewodnim będą Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz piętnasty zawita do Rzeszowa

Kilkadziesiąt projekcji filmów dokumentalnych dotyczących problemu uchodźców, zmian klimatu, demokracji, wolności i praw człowieka tak zapowiada się tegoroczny Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Aktualności

W weekend w Zorzy święto kina polskiego i europejskiego

Bilety na seanse w ramach tych dwóch inicjatyw będą w wyjątkowo niskich cenach.

Aktualności

Około 400 tancerzy na festiwalu "O Laur Rzecha"

Już po raz 19. w Rzeszowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”.

Aktualności

W Rzeszowie powstało studio filmowe Lukra Films. Będą produkcje międzynarodowe

W Rzeszowie powstało pierwsze studio filmowe Lukra Films, którego celem będzie tworzenie międzynarodowych filmów fabularnych. Jego założycielami są: Łukasz Roga, reżyser filmu „No Stars Anymore” oraz Rafał Kalisz – właściciel firmy Fibrain....

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, maskotka niespodzianka, fotolustro i inne atrakcje

W najbliższą niedzielę, 6 listopada mali kinomani będą mieli okazję obejrzeć na wielkim ekranie bajki z serii Bing. Nie zabraknie również licznych atrakcji – gościem specjalnym poranka będzie maskotka niespodzianka.

Reklama