Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Witold Szabłowski spotka się z czytelnikami

Dodano: /

To już ostatnie spotkanie autorskie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie będzie reporter i pisarz – Witold Szabłowski.

Witold Szabłowski (ur. 1980)

Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”, wcześniej pracował między innymi w TVN24. W Turcji  mieszkał i studiował blisko dwa lata. W 2010 roku wydał zbiór reportaży „Zabójca z miasta moreli”, za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2011. Książka otrzymała również nagrodę brytyjskiego PEN - CLUBU, a w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych została uznana za jedną z najważniejszych książek przetłumaczonych w tym roku na język angielski. Ukazała się w dziecięciu krajach.

Jesienią 2019 roku jednocześnie w  amerykańskim Penguinie i W.A.B. ukazała się kolejna książka autora zatytułowana „Kucharze dyktatorów”. W. Szabłowski przez  kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi; niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską. Książkę kupiła firma producencka z Hollywood i przygotowuje na jej podstawie serial.

Kolejna książka – „Rosji od kuchni” - to sto lat historii Rosji i Związku Radzieckiego opowiedziane przez kucharzy. Szabłowski odnalazł potomków kucharza ostatniego cara. Kucharzy Stalina, Lenina, a nawet Putina, a także kucharki kosmonautów i kucharki z Czarnobyla.

W 2023 roku, na 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, Szabłowski wydał „Opowieści z Wołynia” - zbiór niezwykłych świadectw Ukraińców, którzy w okrutnym roku 1943 zaryzykowali życiem, by ratować swoich polskich sąsiadów. Książka otrzymała nagrodę Newsweeka, a także pozytywne recenzje od Hanny Krall, Wojciecha Smarzowskiego i abpa Józefa Michalika.

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim odbędzie się we wtorek, 12 grudnia 2023 r. o godzinie 17.00, w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat, to projekt realizowany z programu MKiDN „Partnerstwo dla Książki 2023”, dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Prapremiera utworu "Kantata Sfer Niebieskich" w Filharmonii Podkarpackiej

Utwór został skomponowany na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej z okazji roku kopernikańskiego. Wydarzenie wzbogacone będzie wizualizacjami.

Aktualności

Autor "Szadzi", "Rysy" i "Układu" spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje kolejne spotkanie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem z czytelnikami spotka się pisarz, scenarzysta, reżyser i aktorem –...

Aktualności

Pokaz "Bright Future" Gosi Baczyńskiej. Ul. Karowa w Millenium Hall zamieni się w wybieg modowy

13 października 2023 na ulicy Karowej w Millenium Hall będzie można podziwiać wyjątkową kolekcję Gosi Baczyńskiej. Pokaz pn. „Bright Future” odbędzie się w ramach jubileuszu 12 lat Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall oraz...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Joanną Bator

Joanna Bator, pisarka, publicystka i felietonistka spotka się z rzeszowskimi czytelnikami w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Aktualności

Kolejny sukces Amelii Borkowskiej z RDK

Amelia Borkowska z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej „MIESZKAM TU!”. To kolejny wielki sukces utalentowanej wokalistki znanej między innymi z obecności w finale popularnego programu The...

Aktualności

Spektakl "Goldhammera 5 Opowieści z Tarnowa" w Rzeszowskich Piwnicach

"Goldhammera 5 Opowieści z Tarnowa" to spektakl stworzony z myślą o przywołaniu, zatrzymaniu i utrwaleniu w pamięci opowieści i wspomnień dawnego odchodzącego w niepamięć świata.

Aktualności

25 portretów na 25-lecie pracy zawodowej. Wystawa fotografii Tadeusza Poźniaka

Od najbliższego piątku, 6 października w przestrzeni ogrodu Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie, będzie można podziwiać wyjątkowe prace znanego, rzeszowskiego fotografa Tadeusza Poźniaka. Wystawa zatytułowana „Spotkania” powstała specjalnie z okazji jubileuszu 25...

Aktualności

W piątek w Filharmonii Podkarpackiej zabrzmi muzyka Krenza, Szymanowskiego i Mendelssohna

Zbliża się ulubiony dzień tygodnia rzeszowskich melomanów. W piątkowy wieczór (6.10) salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej wypełnią dźwięki muzyki trzech kompozytorów: J. Krenza, K. Szymanowskiego i F. Mendelssohna. Orkiestrę poprowadzi Daniel Mleczkowski. Solistką...

Reklama