Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Wielkie święto melomanów. 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie [PROGRAM]

Dodano: /

Dokładnie miesiąc pozostało do inauguracji 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wielkie święto melomanów rozpocznie się 9 maja 2024 koncertem w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. Orkiestrę Kameralną „Amadeus” poprowadzi Agnieszka Duczmal. W roli solisty – skrzypka wystąpi koncertmistrz orkiestry - Jarosław Żołnierczyk.

Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano 10 koncertów, które odbędą się w Sali balowej łańcuckiego Zamku oraz w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Goście wydarzenia będą mogli usłyszeć muzykę wielu stylów, gatunków i epok oraz podziwiać tak znakomitych artystów jak: Orkiestra Kameralna „Amadeus”, Polish Art Philharmonic, Acadiana Chamber Orchestra, Philippe Quint, Judith Jauregui, Elizabeth Pitcairn, Andrea Motis, Camille Thomas, Julien Brocal, Agnieszka Duczmal, Michael Maciaszczyk, Mariusz Smolij, Jarosław Żołnierczyk, Szymon Krzeszowiec, Maksymilian Lipień, Damian Lipień, Marek Bałata, Włodek Pawlik oraz supergwiazdy - Angela Gheorghiu i Candy Dulfer. Oczywiście nie zabraknie również Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, którą poprowadzą utytułowani kapelmistrzowie: David Giménez, Noam Zur i Tadeusz Wojciechowski.

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie odbędzie się w dniach 9 maja – 7 czerwca 2024 r.

 

Pory roku i zagadka - 9 maja 2024r., Sala Balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

Piazzolla i Vivaldi zabrzmią zgodnie w Cuatro Estaciones Porteñas. Utwór powstał z zachwytu mistrza argentyńskiego tanga nad pięknem pór roku w Buenos Aires, ale znajdą się w nim także echa muzyki baroku w postaci cytatów z cyklu słynnych koncertów - Cztery pory roku. Polskie krajobrazy odnoszące się do muzyki góralskiej odsłoni natomiast utwór polskiej kompozytorki Barbary Kaszuby. Obie kompozycje usłyszeć będzie można w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Amadeus”, pod batutą Agnieszki Duczmal. W roli solisty – skrzypka wystąpi koncertmistrz orkiestry - Jarosław Żołnierczyk. Ciekawym punktem programu będzie „Enigma” – i nie chodzi tu słynną maszynę szyfrującą z czasów II wojny światowej, ale o „muzyczną zagadkę” z przełomu XIX i XX wieku. Wariacje „Enigma” E. Elgara, to cykl „portretów muzycznych” opatrzonych inicjałami, z których największą tajemnicę skrywa do dzisiaj finałowy „Nimrod”.

 

Uśmiech Chaplina - 10 maja 2024r., Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka, humor, i szczypta melancholii…Melodie ze wzruszających filmów niemego kina to ukłon w stronę Charlie Chaplina - „małego człowieczka w meloniku”, artysty o wielu twarzach i talentach - doskonałego komika, reżysera, utalentowanego muzyka – samouka, autora muzyki do niezapomnianej piosenki „Smile”, zdobywcy Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Światła rampy". Te i inne przeboje Chapilna wyczaruje dla publiczności Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, którą poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu znakomity kapelmistrz Noam Zur. Solistą koncertu będzie Philippe Quint – jeden z najwybitniejszych amerykańskich skrzypków, autor muzycznego projektu „Chaplin’s Smile”.

 

W ogrodach Hiszpanii - 17 maja 2024r., Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

Olśniewająca feeria barw wypełni salę koncertową, wraz z pierwszymi dźwiękami utworów francuskich i hiszpańskich kompozytorów, których połączyła fascynacja Hiszpanią. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego zaprezentuje m.in. pełną orkiestrowego blasku rapsodię orkiestrową Espaňa E. Chabrier, która już od pierwszego wykonania w Paryżu zdobyła wielkie uznanie publiczność. W Paryżu powstały także wspaniałe „impresje na fortepian i orkiestrę” o tytule Noce w ogrodach Hiszpanii M.de Falli. Ich atmosferę przybliży hiszpańska pianistka Judith Jauregui. Nie zabraknie także muzyki z nieśmiertelnej opery Carmen G. Bizeta, która wciąż uwodzi słuchaczy bogactwem rytmów i nastrojów.

 

Mistrzowskie koncertowanie - 18 maja 2024r., Sala Balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

Osią programu będzie pełna wirtuozowskiego rozmachu Symfonia koncertująca najstarszego z klasyków wiedeńskich – J. Haydna. Dzieło skomponowane podczas pobytu kompozytora w Londynie, wykonane zostanie na potrzeby Festiwalu przez prawdziwych mistrzów, którzy zaprezentują pełnię brzmienia czterech solowych instrumentów. Będą nimi: Michael Maciaszczyk – skrzypce, Szymon Krzeszowiec – wiolonczela, Maksymilian Lipień – obój, Damian Lipień – fagot. Michael Maciaszczyk przejmie również pałeczkę dyrygencką, aby wraz z Polish Art Philharmonic przypomnieć poemat symfoniczny Idylla Zygfryda R. Wagnera oraz I Symfonię D – dur F. Schuberta.

 

Red Violin - 19 maja 2024r., Sala Balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

Kropla krwi ukochanej i skrzypce „Mendelssohn Stradivarius”. To historia o słynnych skrzypcach włoskiego lutnika, opowiedziana w filmie Red violin. Utytułowana amerykańska skrzypaczka Elizabeth Pitcairn interpretować będzie koncertowe opracowanie muzyki do tego filmu, nagrodzone Oskarem w roku 2000. Artystka jest obecnie właścicielką legendarnego „Stradivariusa”, tak więc muzyczna historia stworzona przez Johna Corigliano zabrzmi dźwiękami samego głównego bohatera. Solistce towarzyszyć będzie Acadiana Chamber Orchestra z Luizjany, którą poprowadzi Mariusz Smolij. Słuchacze mogą liczyć także na spotkanie z muzyką W.A. Mozarta oraz G. Gershwina.

 

PIOTR GAWEŁ I WŁODEK PAWLIK TRIO - 24 maja 2024r., Sala Balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

W wyjątkowym spektaklu słowno – muzycznym zespoli się poezja Piotra Gawła, muzyka Włodka Pawlika, kompozytora i pianisty jazzowego, laureata nagrody Grammy oraz śpiew Marka Bałaty, uznanego wokalisty jazzowego.

 

Jazz po katalońsku - 25 maja 2024r., Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

Jazzowa nuta pozostanie w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, gdy kolejnego dnia pojawi się Andrea Motis, hiszpańska wokalistka grająca również na trąbce. Artystka pochodząca z Barcelony śpiewa po katalońsku, hiszpańsku, portugalsku i angielsku. Współpracowała z tak wspaniałymi muzykami jak: Quincy Jones, Yo-Yo Ma, Omara Portuondo, Milton Nascimento, WDR Big Band, Gil Goldstein czy Scott Hamilton. Uznawana jest za najpopularniejszą artystkę jazzową w Hiszpanii, i jedną z najpopularniejszych w Europie. Regularnie koncertuje na całym świecie. W tym roku po raz pierwszy w Polsce usłyszymy ją na żywo w trio. Piękną barwę głosu Andrea Motis będą dopełniać dźwięki instrumentów perkusyjnych Zé Luisa Nascimento i skrzypiec Christophera Mallingera.

 

CANDY DULFER Z ZESPOŁEM – 2 czerwca 2024r., Sala Koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom festiwalowej publiczności w Filharmonia Podkarpacka zaprosiła holenderską supergwiazdę - saksofonistkę Candy Dulfer. Artystka powraca na sceny festiwalowe i klubowe całego świata z projektem „We Funk Harder Tour 2024”, prezentując na żywo swój charakterystyczny funkowy styl. Candy Dulfer zapisała się w historii dzięki nominowaniu do nagrody Grammy, za debiutancki album „Saxuality”, którego łączna sprzedaż na całym świecie przekroczyła 2,5 miliona egzemplarzy. Występowała na scenach i nagrywała w studiach z ikonami świata muzyki, takimi jak Prince, Van Morrison, Maceo Parker, Aretha Franklin, Blondie czy Pink Floyd. Jej utwory były na szczycie list przebojów w Europie, Japonii i USA.

 

Chopin z wiolonczelą - 5 czerwca, sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

Nie od dziś wiadomo, ze Chopin uwielbiał dźwięk wiolonczeli, czego świadectwem może być chociażby skomponowana przez niego Sonata na wiolonczelę i fortepian op. 65., którą usłyszeć będzie można podczas kameralnego wieczoru. W programie koncertu znajdą się również Preludia, Nokturny i Walce wirtuoza fortepianu, w aranżacjach francuskiego wiolonczelisty A. J. Franchomme, przyjaciela Chopina, któremu zadedykował on wiolonczelową Sonatę. W wersji na wiolonczelę i fortepian zabrzmi także natchnione Lento con gran espressione Chopina, opracowane przez światowej sławy wirtuoza Mischa Maisky’ego. Na Spotkanie z muzyką romantycznych twórców zapraszają francuscy artyści Camille Thomas oraz Julien Brocal.

 

W blasku Gwiazdy - 7 czerwca, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

Gwiazdą finałowego koncertu 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie Angela Gheorghiu - jedna z najsłynniejszych śpiewaczek operowych naszych czasów - olśniewająca zarówno wspaniałym głosem, jaki i wyjątkową prezencją sceniczna. Artystka debiutowała w 1990 r. partią Mimi w Cyganerii Pucciniego. W 1994 wystąpiła w Traviacie Verdiego w ROH, pod dyrekcją Sir Georga Soltiego. Produkcja ta, wyreżyserowana przez Sir Richarda Eyre okazała się wielkim sukcesem. Angela Gheorghiu zachwyciła krytyków zyskując przydomek nowej Callas. Był to kamień milowy w karierze Artystki będący przepustką do światowej sławy. Angela Gheorghiu nagrała wiele solowych albumów, wystąpiła także w licznych studyjnych realizacjach oper i nagraniach DVD, głównie pod szyldem DECCA i EMI. Podczas występu w Filharmonii Podkarpackiej Angeli Gheorghiu partnerować będzie rumuński tenor Teodor Ilincăi oraz Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Davida Giméneza

 

PROGRAM 63. MUZYCZNEGO FESTIWALU W ŁAŃCUCIE

INAUGURACJA FESTIWALU

9 MAJA 2024r., czwartek, godz. 19:00

SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA AMADEUS

AGNIESZKA DUCZMAL– dyrygent

JAROSŁAW ŻOŁNIERCZYK - skrzypce

W programie:

  • B. Kaszuba – Na Wierchowej Polanie
  • A. Piazzolla - Cuatro Estationes Portenas (aranżacja - L. Desyatnikov)
  • E. Elgar - Wariacje Enigma op. 36 (aranżacja - A. Duczmal)

Koszt udziału: 120 z

 

CHARIE CHAPLIN’S SMILE

10 MAJA 2024r., piątek, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

NOAM ZUR – dyrygent

PHILIPPE QUINT – skrzypce

W programie:

  • Muzyka z filmów Charliego Chaplina

Koszt udziału: 100 zł

 

17 MAJA 2024r., piątek, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

TADEUSZ WOJCIECHOWSKI – dyrygent

JUDITH JÁUREGUI – fortepian

W programie:

  • E. Chabrier – España /Rapsodia na orkiestrę/
  • M. de Falla – Noce w ogrodach Hiszpanii
  • M. de Falla – Suita Trójgraniasty kapelusz /fragmenty/
  • G. Bizet – Fragmenty z Suity Carmen

Koszt udziału: 80 zł

 

18 MAJA 2024r., sobota, godz. 19:00

SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

POLISH ART PHILHARMONIC

MICHAEL MACIASZCZYK – dyrygent/skrzypce

MAKSYMILIAN LIPIEŃ- obój

DAMIAN LIPIEŃ – fagot

SZYMON KRZESZOWIEC – wiolonczela

W programie:

  • R. Wagner - Siegfried Idyll
  • J. Haydn – Symfonia koncertująca na skrzypce, obój, fagot i wiolonczelę
  • F. Schubert – Symfonia Nr 1 D – dur

Koszt udziału: 100 zł

 

19 MAJA 2024r.,niedziela, godz. 19:00

SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

ACADIANA CHAMBER ORCHESTRA z Luizjany /USA/

MARIUSZ SMOLIJ - dyrygent

ELIZABETH PITCAIRN – skrzypce

W programie:

  • Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento D-dur, K136
  • Allegro - Andante - Presto
  • John Corigliano – Suita z filmu „Red Violin” (Elizabeth Pitcairn, solo)
  • George Gershwin/M. Smolij – Trzy Preludia na skrzypce solo i ork. kameralną (E. Pitcairn, solo)
  • Trad./Harold Mims – Acadiana Songs and Dances
  • Papa’s Tune - Narrative - Sadness - The Aligator and the ‘Coon - The squeeze Box
  • George Chadwick – Serenada na orkiestrę smyczkową F-dur
  • Allegro grazioso - Andantino - Tempo di Minuetto - Finale: Presto non troppo

Koszt udziału: 100 zł

 

PIOTR GAWEŁ I WŁODEK PAWLIK TRIO

24 MAJA 2024r., piątek, godz. 19:00

SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

PIOTR GAWEŁ – poeta

WŁODEK PAWLIK TRIO W SKŁADZIE:

WŁODEK PAWLIK – fortepian

PAWEŁ PAŃTA – kontrabas

CEZARY KONRAD – perkusja

MAREK BAŁATA - wokal

TBA – wokal

MAREK ZAJĄC - słowo

Koszt udziału: 100zł

 

25 MAJA 2024r., sobota, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ANDREA MOTIS Z ZESPOŁEM

Koszt udziału: 100zł

 

2 CZERWCA 2024r., niedziela, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA

FILHARMONII

PODKARPACKIEJ

CANDY DULFER Z ZESPOŁEM

Koszt udziału: 120zł

 

5 czerwca 2024r., środa, godz. 19:00

SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

CAMILLE THOMAS – wiolonczela

JULIEN BROCAL – fortepian

W programie:

  • Fryderyk Chopin - Preludium nr 4 op. 28 (ar. C. Thomas)
  • Auguste-Joseph Franchomme - Nokturn op.14 n. 1
  • Fryderyk Chopin - Preludium nr 15 op. 28 „Deszczowe” (ar. A. Franchomme)
  • Fryderyk Chopin - Sonata na wiolonczelę i fortepian op.65
  • Fryderyk Chopin - Nokturn nr 20 op. posth. Lento con gran espressione (arr. by M.Maisky)
  • Fryderyk Chopin - Walc a – moll op. 34 nr 2 (ar. A. Franchomme)
  • Auguste-Joseph Franchomme - Air Russe Varié op.32
  • David Popper – Rapsodia węgierska op.68

Koszt udziału: 80 zł

 

7 czerwca 2024r., piątek, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

DAVID GIMÉNEZ – dyrygent

ANGELA GHEORGHIU – sopran

TEODOR ILINCĂI - tenor

Koszt udziału: 150 zł

 

BILETY:

Do nabycia w kasie FIlharmonii Podkarpackiej oraz na stronach www.festiwallancut.pl i www.filharmonia.rzeszow.pl

Kasa czynna w godzinach:

  • wtorek, środa, czwartek 10:00 – 18:00
  • piątek 10:00 – 13:00 i 16:00 – 20:00
  • oraz na godzinę przed koncertem

Rezerwacja biletów możliwa jest wyłącznie na koncerty organizowane w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Rezerwacje ważne będą przez 14 dni, po upływie tego okresu, niewykupione bilety przechodzą do sprzedaży!

Kupując bilet poprzez stronę internetową www.festiwallancut.pl należy najpierw przejść do wybranego sektora z rozwijanej listy, a następnie wybrać odpowiednie miejsce.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Piłkarski poranek dla dzieci w kinie Helios

Bajki z serii Barbapapa, szalone zabawy i animacje, przejażdżki ciuchcią oraz strefa treningowa piłki nożnej – to atrakcje, jakie czekają na najmłodszych widzów w najbliższą niedzielę w kinie Helios, przy al. Powstańców...

Aktualności

Festiwal Klasyki Polskiej. Trzy spektakle przeniesione [Oświadczenie organizatorów]

Trzy z czterech spektakli, które miały być wystawione z ramach Festiwalu Klasyki Polskiej w Rzeszowie, zostały przeniesione na inny termin.

Aktualności

Przedpremierowe pokazy spektaklu „Miarka za miarkę” w teatrze im. W. Siemaszkowej

W najbliższy weekend na deskach teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędą się przedpremierowe pokazy sztuki „Miarki za miarkę” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Premierę spektaklu zaplanowano na 26 października i...

WK ESK 2024

Europejski Stadion Kultury po raz 14. w Rzeszowie [PROGRAM]

Ponad 40 wydarzeń artystycznych odbędzie się w tym roku w ramach czternastej edycji festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Tradycyjnie głównym elementem wydarzenia będzie koncert kolektywów polskich i zagranicznych artystów w Parku...

Festiwal Klasyki Polskiej

Czterodniowa uczta dla miłośników teatru w Rzeszowie

Od 19 do 22 czerwca, w ramach festiwalu Teatru Klasyki Polskiej, będzie można zobaczyć cztery wyjątkowe spektakle teatralne. Sztuki będą prezentowane na scenie rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie.

9. Kinolub

W Rzeszowie rozpoczął się festiwal najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży

Od 9 do 16 czerwca w Rzeszowie trwa dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Festiwal odbywa się w 5 miejscowościach na Podkarpaciu, a jego centrum jest w Rzeszowie....

Aktualności

„Podążając za marzeniami” – widowisko artystyczne Centrum Młodzieżowego w Rzeszowie

Ponad 200 wykonawców zaprezentuje się na scenie podczas widowiska artystycznego pn. „Podążając za marzeniami” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 10 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Rzeszowa. W czerwcu „Podstawy…”

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne organizuje bezpłatne warsztaty fotograficzne dla mieszkańców. Zajęcia będą odbywać się od czerwca do listopada 2024 r. w Galerii Nierzeczywistej RSF. W czerwcu tematem warsztatów będą podstawy fotografii.

Reklama