Rzeszów - Niedziela, 12.01.2025
Reklama

„Wiedeński bal” – podwójny koncert sylwestrowy w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

Muzyka Straussa wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej w ostatni wieczór symfoniczny w tym roku. Sylwestrowy koncert odbędzie się 31 grudnia o godz. 18:00. Koncert zostanie powtórzony 1 stycznia, również o godz. 18:00. Orkiestrę poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Wystąpią również wokaliści: Ewelina Szybilska (sopran) i Łukasz Gaj (tenor) oraz tancerze: Emilia Guguła, Oksana Balatsko, Piotr Krajewski i Andrei Kryshchanovich.

W programie m.in.:

J. Strauss-„Zemsta Nietoperza”
J. Strauss – aria Adeli „Zemsta nietoperza” – „Taki pan, jak pan”
J. Strauss – kuplety Barinkaja- „Baron cygański”
J. Strauss- „Auf der Jagd”
J. Strauss- „Anna”
J. Strauss-„Nad pięknym, modrym Dunajem”
F. Lehar- „Kraina uśmiechu”- Twoim jest serce me
J. Strauss- „Ohne Sorgen”

SŁAWOMIR CHRZANOWSKI

Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

W latach 1985-1990 prowadził orkiestry- kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych ( Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musica senza frontiere” w Bolonii-Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga),gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.

W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 3500 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą.

Dyrygował na festiwalach ( „Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto” w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie,”Chopin Festival” w Gaming (Austria) „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal w Łańcucie, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.)Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”, ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 90 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne -z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą – w Rosji, Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Japonii.

W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.

Dyrygował ponad 70 orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi- Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie, zaś w roku 2019 ”Kandyda” Bernsteina w Krakowie.

Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.

Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2016 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ave Maria” w Czeladzi.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.- Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Złotego Medalu Prezydenta RP za długoletnią służbę, ”Gloria Artis”, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Lider z powołania- Nagroda magazynu Why Story i wielu innych.

Łukasz Gaj

Z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie dra hab. Macieja Bartczaka (2009). W swoim repertuarze ma ponad 40 partii operowych, operetkowych i oratoryjnych.

Występuje w większości polskich teatrów operowych i filharmonii. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in.: Ewą Michnik, Anną Duczmal, Antonim Witem, Gabrielem Chmurą, Danielem Orenem, Rolandem Baderem, Simone Valerim, Łukaszem Borowiczem, Jackiem Błaszczykiem, Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim, Tomaszem Tokarczykiem, Sławomirem Chrzanowskim.

Brał udział w premierach operowych przygotowanych przez takich reżyserów, jak m.in.: Michał Znaniecki, Waldemar Zawodziński, Maciej Wojtyszko, Pia Partum, Bert Bijnen, Laco Adamik, Włodzimierz Nurkowski, Maria Sartova, Paweł Szkotak, Grażyna Szapołowska, Beata Redo-Dobber, Monika Strzępka, Artur Hofman. Występował na prestiżowych międzynarodowych festiwalach operowych m.in.: w Regensburgu, Xanten, Schwerinie (Niemcy), Wiltz (Luksemburg), Saaremaa (Estonia), Daegu International Opera Festival (Korea Południowa).

Uczestniczył w większości znaczących polskich festiwali muzycznych, m.in.: w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, Festiwalu „Ave Maria” w Czeladzi, Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga w Paczkowie, Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju, Festiwalu „Viva il Canto” w Cieszynie. Jest również menedżerem kultury i nauczycielem akademickim. Od 2015 roku zajmuje stanowisko dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, a od 2020 roku wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowskie Piwnice podsumowały dotychczasową działalność. Jakie są plany na 2023 rok?

Rzeszowskie Piwnice podsumowały pierwszy rok swojej działalności. Przy okazji dowiedzieliśmy się również jakie atrakcje zaplanowano na 2023 rok. Ma być jeszcze więcej wydarzeń. W planach jest również m.in. otwarcie winoteki i ogródka...

Aktualności

Ferie z ROSiR. Wodny tor przeszkód i inne atrakcje

„0% nudy i 100% endorfin” – pod takim hasłem odbędą się ferie zimowe w obiektach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Hitem tegorocznym ferii będzie wodny tor przeszkód.

Aktualności

"Granica. Ludzie w drodze" - wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Sadowskiej

Wystawa jest kolejną odsłoną organizowanych w Rzeszowie spotkań poświęconych uchodźcom i migrantom, sytuacjom, z którymi mierzymy się na polskich granicach.

Aktualności

Koncert Czesława Mozila wyprzedany. Będzie dodatkowy występ

W związku z ekspresową wyprzedażą koncertu Czesława Mozila zaplanowanego na 10 marca o godz. 18:00 w Rzeszowie, organizatorzy ogłosili drugi koncert, który odbędzie się w tym samym dniu, o godz. 20:30.

Aktualności

Ferie zimowe w Rzeszowie. Dwa tygodnie pełne atrakcji

Miasto oraz podległe mu jednostki, przygotowało szereg atrakcji z okazji zbliżających się ferii zimowych w Rzeszowie.

Aktualności

Bezpłatny pokaz drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory"

Rzeszowska Akademia Fotografii zaprasza na otwartą projekcję drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego pt. "TRZY KOLORY. BIAŁY".

Aktualności

Kolejny sukces Amelii Borkowskiej z Rzeszowskiego Domu Kultury

Amelia Borkowska z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła główną nagrodę Grand Prix podczas XVI Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka w Kielcach. To kolejny wielki sukces utalentowanej wokalistki znanej między...

Reklama