Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

"Wędrujące dobranocki" - nowy projekt Muzeum Dobranocek

Dodano: /

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zaprasza do udziału w przedsięwzięciu „Wędrujące dobranocki - cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”. 

Celem projektu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

W okresie 1.06-15.12.2020 roku muzeum przeprowadzi wiele różnorodnych dostępnych wydarzeń kulturalnych, przystosowanych do potrzeb uczestników z niepełnosprawnościami, zorganizowanych w szkołach, przedszkolach, ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz siedzibach fundacji i stowarzyszeń w całym regionie oraz poza jego granicami.

W miejscu zamieszkania beneficjentów zostaną zrealizowane serie warsztatów i zajęć edukacyjnych: 

– „Ekspedycja wehikułem czasu” – cykl 5 integracyjnych warsztatów artystycznych skierowanych do osób pełnosprawnych i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatów dzięki magicznej latarni i starym projektorom oraz urządzeniom do wyświetlania ruchomych obrazów przeniosą się do świata przodków – dawnego kina, w arkana którego zostaną wprowadzeni w magicznej atmosferze. 

– „Spacer kulturalny z Misiem Uszatkiem” – cykl 10 integracyjnych zajęć, których celem jest przybliżenie świata osób
z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby. Pomocnikiem będzie miś z oklapniętym uszkiem, znany jako dżentelmen i znawca – savoir-vivre’u. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. zasady zachowania w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością oraz nauczyć się, jak można im pomagać.

– „Włóczęgi z postaciami z bajek” – cykl 5 warsztatów w formie zabaw i konkursów, na których uczestnicy poznają najpopularniejszych bohaterów animacji i ich przygody, wezmą udział w konkursie wiedzy oraz obejrzą projekcje dobranocek.

–  „Wędrówki z kamerą wśród gwiazd” – 3-dniowe integracyjne warsztaty animacji, na których pod opieką profesjonalisty uczestnicy pełnosprawni i z niepełnosprawnością, stworzą – od projektu po montaż i udźwiękowienie – własny film animowany, w którym wystąpią ulubione dobranockowe postaci.

– „Rajd od bajki do dobranocki” – cykl 5 integracyjnych warsztatów literacko-filmowych z wykorzystaniem wydawnictw, w których swoją karierę rozpoczęli bohaterowie dobranocek. Celem warsztatów jest wzmocnienie poczucia własnej wartości,  rozwijanie zdolności bajkopisarskich, komunikacyjnych oraz umiejętności społecznych uczestników.

Uatrakcyjnią je przystosowane do potrzeb uczestników pomoce: „Wielka księga bajek” – sensoryczny podręcznik dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, reprodukcje tyflograficzne ilustracji bajek, kopie eksponatów do poznawania przez dotyk oraz mapa podróży bajkowych bohaterów.

Muzeum zaprasza także do udziału w Konkursie plastycznym „Śladami bohaterów wieczorynek” na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą postaci z dobranocek i ich bajkowe podróże. Termin konkursu: 1.06-9.09.2020 r. Prace laureatów zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Dobranocek. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.muzeumdobranocek.pl oraz mediach społecznościowych instytucji.

Wielką atrakcją dla uczestników „Wędrujących Dobranocek”, mieszkańców Rzeszowa oraz turystów będzie wystawa czasowa „Wyprawy z Krecikiem”, której uroczysty wernisaż z niespodziankami dla uczestników odbędzie się 16 września 2020 o godzinie 11.00.

W trakcie trwania przedsięwzięcia w pięciu miejscach – w siedzibach partnerów projektu zostanie także zorganizowana objazdowa wystawa planszowa „Dobranocka w podróży” – przedstawiająca najpopularniejszych bajkowych bohaterów.

Partnerzy: Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczną „Tęczowy Domek” w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Patronat honorowy: Fundacja Reksio im. Heleny i Lechosława Marszałków

Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza
w Rzeszowie, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, rzeszow.wyborcza.pl, resinet.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ferie zimowe w Rzeszowie. Dwa tygodnie pełne atrakcji

Miasto oraz podległe mu jednostki, przygotowało szereg atrakcji z okazji zbliżających się ferii zimowych w Rzeszowie.

Aktualności

Bezpłatny pokaz drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory"

Rzeszowska Akademia Fotografii zaprasza na otwartą projekcję drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego pt. "TRZY KOLORY. BIAŁY".

Aktualności

Kolejny sukces Amelii Borkowskiej z Rzeszowskiego Domu Kultury

Amelia Borkowska z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła główną nagrodę Grand Prix podczas XVI Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka w Kielcach. To kolejny wielki sukces utalentowanej wokalistki znanej między...

Aktualności

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek przyjedzie do Rzeszowa z najnowszym programem

Już 26 lutego w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek z najnowszym programem pt. "Lata 20., Lata 30. - Koncert...

Aktualności

Nowy, koncertowy singiel formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation

W sieci zadebiutował drugi singiel promujący płytę formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation „Stories about life and love”. To koncertowa wersja utworu „Prawda” dostępna w serwisach stramingowych oraz w postaci koncertowego video.

Aktualności

Rzeszowskie Piwnice świętują 1. urodziny. Przygotowano moc atrakcji

Minął rok od kiedy Rzeszowskie Piwnice otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających, w nowej, multimedialnej formie. Z tej okazji 13 stycznia odbędą się wyjątkowe, pełne atrakcji. W programie, m.in. warsztaty muzyczne, bezpłatne pokazy...

Aktualności

DKF Klaps. Styczniowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe zaplanowano na styczeń w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Klaps. Już 9 stycznia miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję obejrzeć przedpremierowo film „Godland” – przebój festiwalu w Cannes.

Reklama