Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

WDK pokaże najciekawsze filmy festiwalu Millenium Docs Against Gravity

Dodano: /

W dniach 17-19 maja 2024 r. w Rzeszowie odbędzie się 21. Weekend z Millennium Docs Against Gravity, na który zapraszają Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”. Zaprezentowanych zostanie sześć najciekawszych tytułów  tegorocznej edycji festiwalu. Bilety na każdy seans będą dostępne w kasie WDK bezpośrednio przed projekcjami. Cena - 10 zł.

MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna edycja przyciągnęła ponad 144 tysiące osób! W tym roku festiwal odbędzie się w datach 10-19 maja 2024 r. w ośmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Organizatorom zależy na tym, aby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do polskiej publiczności, dlatego podobnie jak w latach poprzednich, dodatkowo organizowany jest filmowy „Weekend”, który odbędzie się m.in. W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w dniach 17 – 19 maja br.

PROGRAM WEEKENDU Z MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY

17 maja 2024 r. (piątek) godz. 19:00 - sala widowiskowo-kinowa WDK

W OGNIU. HISTORIA ANITY PALLENBERG - reż. Alexis Bloom, Svetlana Zill - USA 2023 - 113 min

Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka ich piosenek było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Film, w którym pamiętniki Anity Pallenberg czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze. Poznajemy jej nieopublikowane do tej pory wspomnienia.



18 maja 2024 r. (sobota) godz. 17:30 - sala audiowizualna WDK - II p.

COPA 71 - reż. James Erskine, Rachel Ramsey - Wielka Brytania 2023 - 90 min

Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej w blasku fleszy odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych. Mecze oglądało sto tysięcy widzów, a jednak turniej został wymazany z kart historii.

 

18 maja 2024 r. (sobota) godz. 19:00 - sala audiowizualna WDK - II p.

KAŻDA MAŁA RZECZ - reż. Sally Aitken - Australia 2023 - 93 min

Terry Masear w swoim ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Obrazy tych drobnych, fascynujących stworzeń, przypominających duszki z bajki połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu – odporność na ciosy zadawane przez życie oraz proces uzdrawiania ciała i duszy.


19 maja 2024 r. (niedziela) godz. 16:00 - sala widowiskowo-kinowa WDK

RAVE - reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel - Polska 2024 - 79 min

Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?


19 maja 2024 r. (niedziela) godz. 17:30 - sala widowiskowo-kinowa WDK

NATURALNA DZIKOŚĆ SERCA - reż. Silje Evensmo Jacobsen - Norwegia 2024 - 83 min

Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła wszystko do góry nogami. Jak poradzą sobie w obliczu zmian?

Film otrzymał Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie dokumentalnym na Sundance.

 

19 maja 2024 r. (niedziela) godz. 19:00 - sala widowiskowo-kinowa WDK

EFEKT YOUTUBE’A - reż. Alex Winter - USA 2022 - 99 min

Historia YouTube’a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Założony w 2005 roku szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform. Początkowo odwiedzało go dziennie 8 milionów użytkowników – dziś już 2,6 miliarda. Zapewniając łatwy dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji. Jak zmienił nasze życie i myślenie ?

 

Reklama

Komentarze

Reklama