Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstanie Muzeum Szwalnictwa

Dodano: /

Mieszkańcy Rzeszowa pomogą przy współtworzeniu Muzeum Szwalnictwa, które znajdzie się w Starej Szwalni, dawnej galerii Rotunda, która początkiem 2020 roku zostanie całkowicie przekształcona.

Rozpoczęły się działania dążące do stworzenia pierwszego w Rzeszowie Muzeum Szwalnictwa. W związku z tym jego inicjatorzy przedsięwzięcia zapraszają wszystkich mieszkańców Rzeszowa do włączenia się w akcje wspólnego tworzenia szwalniczej historii stolicy województwa podkarpackiego.

„Rzeszów – stolica innowacji – jest miastem nie tylko obiecującej przyszłości, ale również posiadającym charakter, duszę i ciekawą historię. Niekiedy trzeba jednak poszukać i odkryć niezwykłą opowieść kryjącą się na ulicach naszego miasta” – mówi Paweł Preisner, pomysłodawca Muzeum Szwalnictwa oraz nowy współwłaściciel Starej Szwalni, dawnej galerii Rotunda.

Akcję można wesprzeć poprzez przekazanie starych sprzętów szwalniczych, opowiedzenie ich historii czy udostępnienie fotografii zakładów szwalniczych. Ze zgromadzonych rekwizytów i informacji w Starej Szwalni w ramach Muzeum Szwalniczego zostanie stworzona specjalna ekspozycja.

„Dostrzeżenie nowego oblicza stolicy Podkarpacia i odkrycie jej niezbadanych dotąd tajemnic to idee przyświecające naszym działaniom. Celem wydarzenia jest ponadto integracja rzeszowian, tworzenie ich poczucia wspólnoty oraz kształtowanie postaw obywatelskich – dodaje Paweł Preisner.

Powstanie Muzeum Szwalnictwa związane jest rebrandingiem oraz modernizacją galerii Rotunda, która już na początku 2020 roku zostanie przekształcona w park kulturalno-handlowy Stara Szwalnia. Zwieńczeniem akcji tworzenia obywatelskiej ekspozycji będzie konferencja prasowa połączona z uroczystym otwarciem Muzeum Szwalnictwa, na które zaproszeni zostaną mieszkańcy Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Styczniowe Kino Kobiet ze złotem, piórami, cekinami i "Judy"

Kino Kobiet to zawsze ciekawy film specjalnie dobrany do żeńskiej widowni, poprzedzony licznymi atrakcjami organizowanymi tuż przed seansem w holu kina oraz sali kinowej.

Aktualności

Pokaz iluzji, moc atrakcji oraz Masza i Niedźwiedź w "Poranku dla dzieci"

Kolejna porcja filmowych niespodzianek w nowej odsłonie - Filmowe Poranki: Masza i Niedźwiedź, cz. 4.

Aktualności

Jacek Jasiński opowie o konnej wyprawie po bezdrożach Kaukazu, Iranu i Azji Centralnej

Podróżnik opowie również o wyprawach pieszych, autostopowych i 4x4.

Aktualności

"Tajemnica Henriego Picka" w Kinie Konesera

„Tajemnica Henriego Picka” jest ekranizacją popularnej powieści Davida Foenkinosa wydanej w 2016 roku. Jest tu coś z ducha Agathy Christie, ale i liczne nawiązania do rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra...

Reklama