Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Uznany dyrygent, dwa chóry i czeska sopranistka - wieczór symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Jiří Petrdlík, jeden najlepszych dyrygentów europejskich swojego pokolenia, poprowadzi orkiestrę symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej podczas piątkowego koncertu symfonicznego. Koncert wzbogaci udział dwóch chórów. Solistką wieczoru będzie czeska sopranistka Miroslava Časarová.

AB 8 MARCA 2024, godz. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

PRASKI CHÓR MIESZANY

CHÓR INSTYTUTU MUZYKI UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO

JIŘÍ PETRDLÍK – dyrygent

MIROSLAVA ČASAROVÁ – sopran

BOŻENA STASIOWSKA – CHROBAK – przygotowanie chóru

 

W programie m.in.: A. Dvořák, G. Rossini, M. Weber, G. Bizet, J. Strauss

 

JIŘÍ PETRDLÍK /1977/

Jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. Studiował grę na fortepianie, puzonie i dyrygenturę (1995-2000 w Konserwatorium w Pradze, 2000-2005 w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) u prof. Miroslava Košlera, prof. Miriam Němcovej, prof. Jiří Bělohlávka, prof. Radomila Eliški, prof. Františka Vajnara, prof.Tomáša Koutníka i innych. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii w Nowym Jorku prof. Kurta Masura we Wrocławiu i głównego dyrygenta Filharmonii BBC prof. Jiří Bělohlávka.

W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym Teatru Miejskiego w Brnie. Od 2004 r. jest zatrudniony jako stały dyrygent w Teatrze im. J. K. Tylta w Pilźnie. Petrdlík regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.).

W dziedzinie muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyryguje czołowymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeskie Radio SO, Czeskie Narodowe SO, Filharmonia Janáček w Ostrawie, Morawska Filharmonia w Ołomuńcu, Północnoczeska Filharmonia w Teplicach, Wrocławska Filharmonia, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra MTM w Warszawie, KSO w Toronto, Iwasaki Philharmonic ao) i regularnie pojawia się jako gość na różnych festiwali muzycznych w Europie, Japonii, Chinach, Kanadzie i USA. Od sezonu 2010/11 z powodzeniem rozwija bogatą współpracę artystyczną z Kairską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie został mianowany Dyrektorem Artystycznym Generalnym i Głównym Dyrygentem w latach 2011-15..

W sezonie 2014/15 Petrdlík został zaproszony do Alte Oper w Frankfurcie, a w sezonie 2015/16 był gościnnym dyrygentem w Wiener Musikverein. Od tego czasu rozwijał bogatą współpracę artystyczną jako stały dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami. Petrdlík prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. Dyrektor artystyczny praskiego chóru mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze) – zdobył tytuł doktora), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze) i z powodzeniem wziął udział w kilku konkursach (np. w konkursach: Prague Cantat, American Opera Competition, D. Flick Conductor Competition London). Jest przewodniczącym Jury Konkursu „Praga Kantat” i Towarzystwa Fibicha, a od 2017 r. Został dyrektorem unikalnego w skali światowej festiwalu melodramatu koncertowego „Melodramfest” i głównym dyrygentem międzynarodowej orkiestry Carpathia.

Od sezonu 2020/21 jestem dyrektorem artystycznym zespołu opery w Teatrze im. J. K. Tyla Plzeň. Szeroki repertuar Petrdlíka zawiera kompozycje różnych gatunków muzycznych, stylów i okresów. W dziedzinie dyskografii Petrdlík często zwraca uwagę na rzadko pojawiające się tytuły (np. Ezio Glucka – światowa premiera praskiej wersji opery Beethovena – Habsburskich kantat, Foerster – Glagolitic Mass, Fibich – Missa brevis, Prokofieva – Eugeniusz Oniegin, Arend – Astral Travels i in.).

 

MIROSLAVA ČASAROVÁ (sopran)

Pochodzi z małej wioski na Wysoczynie (Vysočina). Po ukończeniu liceum w Humpolcu studiowała język czeski i wychowanie muzyczne na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Karola w Pradze. Na ostatnim roku studiów była redaktorką czasopisma Svět motorů i jednocześnie uczyła się śpiewu u Brigity Šulcovej w Prazskim Konserwatorium, które ukończyła w 2008 r. Obecnie doskonali swoje umiejętności pod okiem barytona Miguleangela Cavalcantiego.

Jest solistką zespołu Straży Zamkowej i Policji Republiki Czeskiej, regularnie występuje w Filharmonii Gustava Mahlera w Igławie i gościnnie w wielu operach w Czechach. Śpiewała partie Aidy, Giuditty, Marzenki, Obcej księżnej, a także Pięknej Heleny. W 2019 r. została nominowana do nagrody Thalie za rolę Leonory w Trubadurze Verdiego. Dużo koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Watykan, Francja, Niemcy…). Śpiewa w zespołach muzyki kameralnej Anima Pure (wokal, klawesyn, puzon), EMIDA (wokal, fortepian, klarnet) oraz występuje w duecie z harfą. Jej głos można usłyszeć w radiu Classic Praha, gdzie prowadzi programy na żywo. W listopadzie 2023 r. otrzymała pierwszą nagrodę regionu Wysoczyna.

W czasie pandemii Covid-19 w internecie dużą popularnością cieszyło się jej nagranie pieśni Rusałki do księżyca (Měsíčku na nebi hlubokém), które było humorystyczną transliteracją arii z opery Dvořáka Rusałka. Już ponad 415 tyś. wyświetleń na platformie YouTube ma jej utwór Koronárie, czyli pieśń żałobna śpiewaczki operowej. Oprócz występów operowych jest prezenterką i autorką tekstów piosenek oraz wierszy.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

NutkoSfera. Są jeszcze bilety na koncert CeZika w G2A Arenie

21 lutego 2024 r. podrzeszowska G2A Arena zamieni się w NutkoSferę, tj. muzyczną planetę dla wszystkich dzieci. CeZik zabierze najmłodszych słuchaczy do wspólnej zabawy. Są jeszcze dostępne pojedyncze bilety na to wydarzenie.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Znamy pierwszych wykonawców

Dwa dni wyśmienitej zabawy, liczne koncerty i masa atrakcji – tak w skrócie zapowiada się 29. edycja Rzeszowskich Juwenaliów. Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią w tym roku dla rzeszowskiej publiczności.

Aktualności

Karnawał w Filharmonii Podkarpackiej. Walc? Czardasz?... a może..?

Muzyka pięciu kompozytorów wypełni salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej w najbliższy, piątkowy wieczór. Karnawałowy koncert z udziałem wokalistów poprowadzi Tomasz Tokarczyk. W programie muzyka: Straussa, Brahmsa, Lehara, Kalmana i Verdiego. Wydarzenie odbędzie się...

Aktualności

Ferie zimowe w Rzeszowie. Ponad 80 wydarzeń

Warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, spektakle, zajęcia sportowe, półkolonie i wiele więcej… łącznie ponad 80 wydarzeń przygotowały miejskie instytucje kultury na nadchodzące ferie zimowe w Rzeszowie. Wszyscy Ci, którzy zostają na ferie w...

Aktualności

Tydzień z niemieckim filmem w kinie Zorza

Rzeszów, jest jednym z 10 miast w Polsce, w którym będzie można zobaczyć najnowsze filmy, jakie powstały za naszą zachodnią granicą. Tydzień Filmu Niemieckiego rozpocznie się 26 stycznia w kinie Zorza. Łącznie...

Aktualności

"Siemaszka" rozpoczyna nabór do 6. edycji Sceny Nowej Dramaturgii

Działająca od sześciu sezonów w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Scena Nowej Dramaturgii otwiera nabór do kolejnej edycji. Projekt kierowany jest do osób piszących (dramatopisarzy, scenarzystek, poetów, reporterów i innych) zainteresowanych...

Aktualności

Prace młodych fotografów w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Przez ponad miesiąc w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa prezentowane będą prace fotografów młodego pokolenia, wykonane w trakcie działań teatralnych odbywających się w sąsiadującym z Galerią I Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Stanisława Konarskiego.

Reklama