Rzeszów - Sobota, 02.11.2024
Reklama

Twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis w Muzeum Dobranocek

Dodano: /

8 grudnia 2022 r. w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie otwarta zostanie nowa wystawa czasowa prezentująca twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis – artystki związanej ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi.

Teresa Puchowska-Sturlis sztuką filmową zajmowała się od 1952 roku. Jej kariera w łódzkim studiu zaczęła się od pracy jako grafik i dekorator, następnie jako asystent reżysera, a od roku 1980 pracowała jako samodzielny reżyser. Twórczyni nazywana przez przyjaciół Titką uczestniczyła w produkcji wielu znanych i lubianych seriali animowanych

m.in.: „Przygody Misia Uszatka”, „Trzy Misie”, „Maurycy i Hawranek” czy „Przygody Skrzatów”.

 

Za pracę twórczą otrzymała wiele nagród m.in. „Brązowy Słonecznik” na Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Gołańczy za „Podróż Uszatka” z serii„Przygody Misia Uszatka” (1986); Nagrodę Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji dla zespołu realizatorów serialu „Przygody Misia Uszatka”  (1986); „Brązowy Słonecznik” na Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Gołańczy za „Stary zegar” z serii „Przygody Misia Uszatka” (1987) oraz za odcinek „Łakomczuch” z serii „Maurycy i Hawranek” (1989), Nagroda zbiorowa Ministerstwa Kultury i Sztuki za serię „Trzy Misie” odc.  „Zgubione okulary”. Otrzymała także odznakę Zasłużony Działacz Kultury w 1983 r. oraz odznaczenie Srebrny Krzyż Zasługi (1986 r.)

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Teresa Puchowska-Sturlis jest jedną z największych donatorek Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Wśród licznych eksponatów, które podarowała rzeszowskiej placówce, są m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty postaci, scenopisy obrazkowe z seriali „Przygody Misia Uszatka”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”  oraz kilkadziesiąt fotosów z planów filmowych animacji zrealizowanych w Studiu SE-MA-FOR w Łodzi.

Na wystawie prezentowane będą nie tylko dary od artystki, ale również interesujące eksponaty związane z filmami, w realizacji których uczestniczyła Puchowska-Sturlis, pochodzące pochodzących z kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, lalki i projekty plastyczne z prywatnego archiwum Tadeusza Wilkosza oraz postaci z autorskiej animacji lalkowej Teresy Puchowskiej-Sturlis pt.: „Leśny Konkurs”, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi."

Ekspozycję zatytułowaną "Titka – wystawa twórczości Teresy Puchowskiej-Sturlis" będzie można zwiedzać od 8 grudnia 2022 r. do 14 maja 2023 r.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz piętnasty zawita do Rzeszowa

Kilkadziesiąt projekcji filmów dokumentalnych dotyczących problemu uchodźców, zmian klimatu, demokracji, wolności i praw człowieka tak zapowiada się tegoroczny Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Aktualności

W weekend w Zorzy święto kina polskiego i europejskiego

Bilety na seanse w ramach tych dwóch inicjatyw będą w wyjątkowo niskich cenach.

Aktualności

Około 400 tancerzy na festiwalu "O Laur Rzecha"

Już po raz 19. w Rzeszowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”.

Aktualności

W Rzeszowie powstało studio filmowe Lukra Films. Będą produkcje międzynarodowe

W Rzeszowie powstało pierwsze studio filmowe Lukra Films, którego celem będzie tworzenie międzynarodowych filmów fabularnych. Jego założycielami są: Łukasz Roga, reżyser filmu „No Stars Anymore” oraz Rafał Kalisz – właściciel firmy Fibrain....

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, maskotka niespodzianka, fotolustro i inne atrakcje

W najbliższą niedzielę, 6 listopada mali kinomani będą mieli okazję obejrzeć na wielkim ekranie bajki z serii Bing. Nie zabraknie również licznych atrakcji – gościem specjalnym poranka będzie maskotka niespodzianka.

Aktualności

Wieczór z Melpomeną w bibliotece. Spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem "Siemaszki"

7 listopada o godz. 17:00 w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33 a odbędzie się spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Reklama