Rzeszów - Poniedziałek, 04.11.2024
Reklama

Twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis w Muzeum Dobranocek

Dodano: /

8 grudnia 2022 r. w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie otwarta zostanie nowa wystawa czasowa prezentująca twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis – artystki związanej ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi.

Teresa Puchowska-Sturlis sztuką filmową zajmowała się od 1952 roku. Jej kariera w łódzkim studiu zaczęła się od pracy jako grafik i dekorator, następnie jako asystent reżysera, a od roku 1980 pracowała jako samodzielny reżyser. Twórczyni nazywana przez przyjaciół Titką uczestniczyła w produkcji wielu znanych i lubianych seriali animowanych

m.in.: „Przygody Misia Uszatka”, „Trzy Misie”, „Maurycy i Hawranek” czy „Przygody Skrzatów”.

 

Za pracę twórczą otrzymała wiele nagród m.in. „Brązowy Słonecznik” na Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Gołańczy za „Podróż Uszatka” z serii„Przygody Misia Uszatka” (1986); Nagrodę Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji dla zespołu realizatorów serialu „Przygody Misia Uszatka”  (1986); „Brązowy Słonecznik” na Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Gołańczy za „Stary zegar” z serii „Przygody Misia Uszatka” (1987) oraz za odcinek „Łakomczuch” z serii „Maurycy i Hawranek” (1989), Nagroda zbiorowa Ministerstwa Kultury i Sztuki za serię „Trzy Misie” odc.  „Zgubione okulary”. Otrzymała także odznakę Zasłużony Działacz Kultury w 1983 r. oraz odznaczenie Srebrny Krzyż Zasługi (1986 r.)

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Teresa Puchowska-Sturlis jest jedną z największych donatorek Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Wśród licznych eksponatów, które podarowała rzeszowskiej placówce, są m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty postaci, scenopisy obrazkowe z seriali „Przygody Misia Uszatka”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”  oraz kilkadziesiąt fotosów z planów filmowych animacji zrealizowanych w Studiu SE-MA-FOR w Łodzi.

Na wystawie prezentowane będą nie tylko dary od artystki, ale również interesujące eksponaty związane z filmami, w realizacji których uczestniczyła Puchowska-Sturlis, pochodzące pochodzących z kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, lalki i projekty plastyczne z prywatnego archiwum Tadeusza Wilkosza oraz postaci z autorskiej animacji lalkowej Teresy Puchowskiej-Sturlis pt.: „Leśny Konkurs”, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi."

Ekspozycję zatytułowaną "Titka – wystawa twórczości Teresy Puchowskiej-Sturlis" będzie można zwiedzać od 8 grudnia 2022 r. do 14 maja 2023 r.

 

Reklama

Komentarze

Reklama