Rzeszów - Sobota, 01.02.2025
Reklama

Teatralna randka z widowiskowym finałem. Wraca Teatralny Speed Dating

Dodano: /

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

Już 1 lutego w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie ruszy siódma edycja Sceny Nowej Dramaturgii. Kolejny raz zacznie się Teatralny Speed Dating.

Osiem nowo dobranych par będzie pracować pod opieką rzeszowskiego teatru przez kilka miesięcy. To forma wspólnej pracy nad nowymi formami scenicznymi i modelami pisania dla teatru.

W programie biorą udział dramatopisarki i dramaturdzy, ale i poetki, reporterki czy prozaicy, którzy chcieliby spróbować sił w pisaniu dla teatru. Z drugiej strony stolików siadają reżyserzy i reżyserki. Wiele z tych osób spotyka się ze sobą Rzeszowie po raz pierwszy. Gdy dobiorą się w artystyczne duety, będą wspólnie pracować nad projektem zaproponowanym przez danego dramaturga.

Pierwsze pokazy wspólnie rozwijanych pomysłów - już w niedzielę, 2 lutego, o 16:00 w Galerii “Szajna” w Teatrze Siemaszkowej. Skondensowana forma, zaskakujący pomysł, dobitna pointa albo zawieszone pytanie - tego możemy spodziewać się po wstępnych prezentacjach SND.

Finałem jest co roku kilka szkiców performatywnych - czasem czytań, czasem instalacji - odbywających się w ramach jesiennych Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, z udziałem aktorów z Rzeszowa.

Wśród tematów Sceny Nowej Dramaturgii w minionych latach pojawiały się tak rodzinne rozliczenia, gorzkie i nostalgiczne zarazem powroty do młodości w latach 90, jak i turystyka aborcyjna na Słowację czy klimat społeczny w Polsce wokół HIV.

Do tej pory w ramach projektu powstało czterdzieści tekstów, z których większość była przedstawiana widzom w formie czytań performatywnych. Niektóre z nich stały się spektaklami repertuarowymi np. Cellineczka Katarzyny Matwiejczuk w reż. Kamili Siwińskiej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie czy Zmęczone Darii Sobik w reż. Joanny Drozdy w Teatrze Nowym im. Kazimierza Deymka w Łodzi.

W tegorocznej edycji Teatralnego Speed Datingu biorą udział:

Dramatopisarki i dramatopisarze:

• Helena Kupczyńska
• Jarek Skurzyński
• Kamila Kucia
• Marcin Bałczewski
• Max Nowotarski
• Patrycja Wysokińska
• Wiktor Stypa
• Zuzanna Pajowska

Reżyserki i reżyserzy:
• Ewa Platt
• Iwo Vedral
• Filip Jaśkiewicz
• Maciej Gorczyński
• Olesia Nezhyva
• Piotr Mateusz Wach
• Zdenka Pszczołowska
• Żenia Dawidenka

Kuratorami rzeszowskiej Sceny Nowej Dramaturgii są reżyserka teatralna Martyna Łyko i dziennikarz i teatrolog Witold Mrozek.

Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku

30 wykonawców z Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku - UR "Cantilena" wystąpi w ramach koncertu patriotycznego pod hasłem „Ojczyzno ma…”.

Aktualności

Spektakl, który stawia diagnozę kondycji współczesnego świata. "Makbet..." w sobotę w Teatrze Przedmieście

W najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście będzie można zobaczyć spektakl „Makbet – głosy z ciemności” wg dramatu Williama Shakespeare’a. To nowe widowisko w repertuarze rzeszowskiego teatru....

Aktualności

Filmy dokumentalne z całego świata na dużym ekranie. 21. Watch Docs w Rzeszowie

Już po raz 16. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje w stolicy Podkarpacia Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych.

Aktualności

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży

Autor spotka się z najmłodszymi czytelnikami w jednej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Aktualności

"Wojna, która zakończy wszystkie wojny" - film Sabatonu w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się kilka seansów animowanego filmu zatytułowanego „Wojna, która zakończy wszystkie wojny” stworzonego przez szwedzki zespół heavy metalowy Sabaton. Obraz powstał w ramach globalnego projektu pn. „Hiastory...

Reklama