Żywa Biblioteka, to jeden z projektów, który będzie realizowany w ramach 12. Edycji Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA, który odbędzie się w dniach 14 – 18 maja. Hasłem tegorocznej Maskarady będzie gośćINNOŚĆ.
ŻYWA BIBLIOTEKA to międzynarodowy projekt promujący ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka. Pomysł jest banalnie prosty, a jednak banalny wcale nie jest, bo choć ŻYWA BIBLIOTEKA działa jak prawdziwa biblioteka, książkami są w niej… ludzie. Osoby pozornie zwyczajne, a jednak na różne sposoby wyróżniające się swoimi historiami. Takie, którym z rozmaitych powodów (m.in.: pochodzenia, wyznania, stylu życia, poglądów, koloru skóry, orientacji seksualnej czy np. przeszłości) przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem, odrzuceniem społeczeństwa…
W związku z organizacją ŻYWEJ BIBLIOTEKI, zaplanowanej na 15 maja, Teatr Maska intensywnie szuka Żywych Książek, czyli tych spośród Państwa, którzy gotowi są podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami.
Mogą to być np. osoby:
- o różnych wyznaniach (muzułmanie, protestanci, Żydzi, niewierzący i inni);
- o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym (Łemkowie, Romowie, Ukraińcy, Gruzini, narodowości azjatyckie itp.);
- nieheteroseksualne (geje, lesbijki, osoby biseksualne, aseksualne itd.) oraz ich rodzice czy rodzeństwo;
- które wyszły z uzależnienia (narkotykowego, alkoholowego etc.);
- które opuściły zakłady karne;
- z niepełnosprawnościami (niewidome, słabowidzące, niesłyszące, z trudnościami w poruszaniu się itp.);
- zmagające się z depresją, epilepsją, schizofrenią etc. (oraz ich partnerzy, opiekunowie);
- opiekunowie dzieci obarczonych krzywdzącymi stereotypami (dziecko poczęte metodą in vitro, dziecko niepełnosprawne itp.);
- uchodźcy.
- … i inni
Żywą Książką może zatem zostać (po przejściu odpowiedniego przeszkolenia) niemal każdy z nas, jeśli tylko zmaga się ze stereotypizacją. Wystarczy, że wykaże dojrzałość, otwartość i gotowość do rozmowy. Rozmowy, która może się okazać wsparciem dla kogoś, kto właśnie znajduje się w podobnej sytuacji.
Teatr Maska czeka na Wasze zgłoszenia pod nr tel. +48 603 403 111 oraz adresem mailowym: rudezyrafy@gmail.com
Szczegółowe informacje znaleźć można także na stronie internetowej www.teatrmaska.pl oraz na facebookowym profilu Teatru Maska (@teatrmaska.rzeszow).
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz