Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Teatr Maska chce stworzyć Żywą Bibliotekę. Poszukuje Żywych Książek

Dodano: /

Żywa Biblioteka, to jeden z projektów, który będzie realizowany w ramach 12. Edycji Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA, który odbędzie się w dniach 14 – 18 maja. Hasłem tegorocznej Maskarady będzie gośćINNOŚĆ.

ŻYWA BIBLIOTEKA to międzynarodowy projekt promujący ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka. Pomysł jest banalnie prosty, a jednak banalny wcale nie jest, bo choć ŻYWA BIBLIOTEKA działa jak prawdziwa biblioteka, książkami są w niej… ludzie. Osoby pozornie zwyczajne, a jednak na różne sposoby wyróżniające się swoimi historiami. Takie, którym z rozmaitych powodów (m.in.: pochodzenia, wyznania, stylu życia, poglądów, koloru skóry, orientacji seksualnej czy np. przeszłości) przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem, odrzuceniem społeczeństwa…

W związku z organizacją ŻYWEJ BIBLIOTEKI, zaplanowanej na 15 maja, Teatr Maska intensywnie szuka Żywych Książek, czyli tych spośród Państwa, którzy gotowi są podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami.

Mogą to być np. osoby:

  • o różnych wyznaniach (muzułmanie, protestanci, Żydzi, niewierzący i inni);
  • o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym (Łemkowie, Romowie, Ukraińcy, Gruzini, narodowości azjatyckie itp.);
  • nieheteroseksualne (geje, lesbijki, osoby biseksualne, aseksualne itd.) oraz ich rodzice czy rodzeństwo;
  • które wyszły z uzależnienia (narkotykowego, alkoholowego etc.);
  • które opuściły zakłady karne;
  • z niepełnosprawnościami (niewidome, słabowidzące, niesłyszące, z trudnościami w poruszaniu się itp.);
  • zmagające się z depresją, epilepsją, schizofrenią etc. (oraz ich partnerzy, opiekunowie);
  • opiekunowie dzieci obarczonych krzywdzącymi stereotypami (dziecko poczęte metodą in vitro, dziecko niepełnosprawne itp.);
  • uchodźcy.
  • … i inni

Żywą Książką może zatem zostać (po przejściu odpowiedniego przeszkolenia) niemal każdy z nas, jeśli tylko zmaga się ze stereotypizacją. Wystarczy, że wykaże dojrzałość, otwartość i gotowość do rozmowy. Rozmowy, która może się okazać wsparciem dla kogoś, kto właśnie znajduje się w podobnej sytuacji.

Teatr Maska czeka na Wasze zgłoszenia pod nr tel. +48 603 403 111 oraz adresem mailowym: rudezyrafy@gmail.com

Szczegółowe informacje znaleźć można także na stronie internetowej www.teatrmaska.pl oraz na  facebookowym profilu Teatru Maska (@teatrmaska.rzeszow).

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Tribute to Michael Jackson Symfonicznie”- wyjątkowy koncert już wkrótce w Rzeszowie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" - to prawdziwy diament w świecie projektów muzycznych, błyszczący promieniami dźwięków i harmonii.

Aktualności

Prace wybitnej polskiej ilustratorki w Galerii pod Ratuszem

Ponad 100 prac Olgi Siemaszko, pierwszej damy polskiej ilustracji, będzie można oglądać już od 19 października w rzeszowskiej Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia...

Aktualności

Siedmioczęściowe dzieło Brahmsa zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy „Niemieckie Requiem” Johannesa Brahmsa. To siedmioczęściowy utwór na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę. Orkiestrę poprowadzi Artur Pinho Maria. Solistami wieczoru będą wokaliści: soprnistka Agata...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki. Wielkie święto literatury już w listopadzie w Rzeszowie

Spotkania autorskie, ponad 60 wydawnictw z premierami i ofertami książkowymi oraz warsztaty dla dzieci - tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne Świąteczne Targi Książki w CKH Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Reklama