Rzeszów - Poniedziałek, 30.09.2024
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: /

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Światło, kompozycja, postprodukcja" - warsztaty fotograficzne z Piotrem Jaxa

Fotograficzny Masterclass z Piotrem Jaxa odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 grudnia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Aktualności

Letnie Brzmienia powrócą do Rzeszowa w nowej formule

Przyszłoroczna trasa zawita do dziewięciu największych polskich miast. W Rzeszowie festiwal odbędzie się w dniach 7-8 lipca.

Aktualności

"Metoda na wnuczka" - przezabawna komedia w Filharmonii Podkarpackiej

Spektakl będzie grany dwukrotnie już w najbliższą sobotę, 17 grudnia 2022 r.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci w Kinie Helios. Nauka, mikroskopy, owady

W najbliższą niedzielę, 18 grudnia od godziny 9:45 w kinie Helios w Rzeszowie przy al. Powstańców Warszawy 14, na najmłodszych czeka kolejna porcja filmowych niespodzianek.

Aktualności

Pokonkursowa wystawa fotografii "Architektura rzeszowskiego modernizmu"

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 grudnia o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Już w najbliższy weekend, pierwsi chętni będą mieli okazję zapoznać się z koncepcją funkcjonowania centrum nauki w Jasionce k. Rzeszowa, które dla szerokiej publiczności będzie w pełni dostępne wiosną 2023 r.

Aktualności

Ruszają zapisy na zimowe półkolonie w Rzeszowskim Domu Kultury

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza dzieci do udziału w zimowych półkoloniach, które odbędą się w terminie od 16 stycznia do 27 stycznia 2023 roku w jedenastu filiach na terenie całego miasta.

Reklama