Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: /

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko już po raz piąty w Rzeszowie

Nieoczywiste połączenia muzyczne i jazz w najlepszym wydaniu na światowym poziomie - już po raz piąty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego

Aktualności

Impreza z okazji 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury

Estrada Rzeszowska oraz Rzeszowski Inkubator Kultury zaprasza na wspólne świętowanie 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury w dniach 19-22 czerwca.

Aktualności

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Aktualności

DKF Klaps. Czerwiec z dobrym filmem w WDK

Miłośnikom dobrego kina polecamy zapoznanie się z czerwcowym repertuarem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W programie 4 projekcje.

Aktualności

8. Ogólnopolski Festiwal "Reggae nad Wisłokiem - Gramy dla klimatu" [PROGRAM]

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na 8. Ogólnopolski Festiwal "Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu", który odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2023 roku na rzeszowskich Bulwarach. W programie koncerty reggae oraz...

Reklama