Rzeszów - Niedziela, 29.09.2024
Reklama

Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

Dodano: /

„Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki. Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

- Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

-  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

- Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Słynny spektakl baletowy w kinie Zorza

W najbliższą sobotę, 20 maja na wielkim ekranie kin Zorza będzie można zobaczyć retransmisję spektaklu „Jezioro Łabędzie” z Narodowego Teatru Tańca na Chaillot w Paryżu. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie...

Aktualności

Decadent Fun Club wystąpi w Letnim Ogródku Kulturalnym

Koncert odbędzie się 2 czerwca br. o godz. 20:00.

Aktualności

Electro East, Steczkowska i BOKKA w kolektywach, czyli muzyczne atrakcje na Europejskim Stadionie Kultury

Już 23 czerwca w Rzeszowie startuje festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Jednym z projektów artystycznych WK ESK jest Electro East, czyli cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2023. Godziny koncertów i mapa terenu

12 maja w Rzeszowie rozpocznie się największa studencka impreza na Podkarpaciu, czyli 28. edycja Rzeszowskich Juwenaliów. Organizatorzy podali godziny koncertów na wszystkich trzech scenach.

Aktualności

Miasto przejęło kamienicę z kinem Zorza

Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na...

Aktualności

"Ballady i romanse" ostatni raz przed dłuższą przerwą

W maju, po raz ostatni przed wakacjami, w Teatrze Maska będzie można zobaczyć spektakl przygotowany z myślą o młodzieży i dorosłych „Ballady i romanse” w reżyserii Magdaleny Drab.

Reklama