Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

Teatr Dworski w Muzeum-Zamek w Łańcucie. Kolejna premiera "Siemaszki"

Dodano: /

Premiera spektaklu „Ermida albo Królewna pasterska” odbędzie się 16 i 17 listopada w Sali Balowej łańcuckiego Zamku. Będzie to pierwsza odsłona Sceny Dworskiej Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Dagny Cipora, Mateusz Mikoś, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Małgorzata Machowska, Justyna Król, Michał Chołka, Paweł Gładyś oraz Robert Żurek zabiorą widzów nowego spektaklu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w wędrówkę do krainy Arkadii, w której głównym przewodnikiem wyprawy będzie Stanisław Herakliusz Lubomirski, autor sielanki „Ermida albo Królewna pasterska” z 1664 roku.

Reżyserią czwartej współczesnej adaptacji utworu, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XVII wieku, zajął się Jan Nowara. Do opowiadania o poszukiwaniu czystego szczęścia dołączył również Wojciech Głuch, kompozytor muzyki do spektaklu, związany w przeszłości m.in. z Teatrem Rozmaitości: „Tworzenie muzyki do tak pięknego tekstu, gdzie delektujemy się każdym słowem, to jest ogromna radość i odpowiedzialność, gdyż bardzo łatwo ponieść się współczesności. Sądziłem, że postaram się wsłuchać w epokę baroku. Starałem się wyszukać w tekście pewne motywy dialogowe, które mogłyby spowodować, że tekst niósł by dzięki muzyce dodatkową wartość kolorystyczną” – tłumaczy kompozytor. Dodajmy, że przygotowaniem wokalnym aktorów zajęła się Bożena Stasiowska-Chrobak, zaś skomponowane utwory zostaną odtworzone przez Urszulę Baran (flet), Tomasz Jachym (piano), Patrycja Machała (wiolonczela) oraz Andrzej Paśkiewicz (gitara).

O odpowiedni klimat barokowego teatru dworskiego oraz najmniejsze detale, pomagające wyobraźni przenieść się do estetyki tamtych czasów, zadbała Marzena Wodziak, przygotowując scenerię oraz kostiumy: „Barok był punktem wyjścia. Z racji tego, że gramy w przestrzeni Sali Balowej, to postanowiłam przybliżyć współczesnemu widzowi te stare mechanizmy teatralne i one są na widoku cały czas. Scenografia, nasze prospekty są też rekwizytami, stanowią ważny element całej konwencji. Natomiast jeżeli chodzi o kostium, to jest to przetworzenie baroku, nie jest to rekonstrukcja. Staraliśmy się, żeby postać miała w sobie elementy komiczne” – mówiła projektantka kostiumów i scenografii.  

Wyborem odpowiedniego ruchu scenicznego zajął się Tomasz Dajewski: „Staramy się ruchem wesprzeć ale nie barokujemy jakoś przesadnie. Staraliśmy się zrobić spektakl dla widza współczesnego” – wyjaśniał choreograf.

„Ermida albo Królewna Pasterska” to w dużym skrócie filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie. Spektakl, zgodnie z zamiarem ożywienia dawnego teatru dworskiego, jest dedykowany do grania we wnętrzach pałaców, zamków i dworów. Nie mniej jednak póki zaplanowanej premiery oraz wzmianki o tym, że spektakl będzie można zobaczyć w grudniu w Rzeszowie nie przedstawiono póki co żadnych innych pokazów. Twórcy spektaklu liczą na to, że oferty pojawią się po premierze.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy dzienną rozpiskę Rzeszowskich Juwenaliów

Wielki Koncertowy Finał odbędzie się w dniach 12 - 13 maja na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej.

Aktualności

Premierowy koncert Kłusem z Blusem w Kinie za Rogiem Cafe

15 kwietnia o 19:00 w Kinie za Rogiem Cafe odbędzie się koncert zespołu Kłusem z Blusem połączony z premierą nowej płyty zatytułowanej „Swing&Jump&Blues”! Bilety w cenie 40zł dostępne na stronie https://niezla-sztuka.pl/pl/i/Bilety/15

Aktualności

Krajobrazy miejskie oraz zabytki Rzeszowa i okolic na zdjęciach Mateusza Głuszka

W Strefie Kultury w CH Plaza Rzeszów prezentowana jest nowa wystawa zatytułowana „Podkarpackie 8 mm” prezentująca fotografie krajobrazów miejskich oraz zabytków Rzeszowa i okolic.

Aktualności

Krótka historia kina polskiego. "Do widzenia, do jutra" w kinie Zorza

12 kwietnia o godz. 18:30 na dużej sali kina Zorza będzie można obejrzeć film Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra" z 1960 roku. Projekcja odbędzie się w ramach cyklu „Krótka historia kina...

Aktualności

Kwiecień w DKF Klaps. W programie m.in. oscarowy "Wszystko wszędzie naraz"

Trzy projekcje zaplanowano z ramach kwietniowego repertuaru Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Filmowy Poranek dla Dzieci. Strażak sam, fotolustro i darmowa pizza

Bajki z serii Strażak Sam, fotolustro, darmowa pizza, zabawy i animacje – to wszystko czeka na najmłodszych kinomanów w kolejnej odsłonie Filmowych Poranków dla Dzieci w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2023. Znamy artystów i atrakcje festiwalu

Podczas koncertu finałowego na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej zobaczymy i usłyszymy, m.in. Gibbsa, Zalewskiego, Bajm, Malika Montanę i Łydkę Grubasa. Oprócz tego uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na masę atrakcji i wydarzenia towarzyszące.

Reklama