Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Szymon Hołownia i ks. abp. Grzegorz Ryś będą dyskutować w Rzeszowie o problemach współczesnego chrześcijaństwa

Dodano: /

WSIiZ rusza z nowym cyklem paneli dyskusyjnych pn. „W labiryncie świata”. Gośćmi pierwszej edycji cyklu będą: dziennikarz Szymon Hołownia i metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Poprowadzi je Wojciech Bonowicz, finalista Nagrody Literackiej Nike 2018. 

Czy chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście I edycji nowego cyklu „W labiryncie świata”.

„W labiryncie świata” to kolejny cykl paneli dyskusyjnych, który realizowany jest przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Współorganizatorem spotkania otwierającego pierwszą edycję cyklu będzie Fundacja „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się 21 stycznia br., o godz. 17.00, w Filharmonii Podkarpackiej.

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie wlabiryncieswiata.wsiz.pl i okazania na miejscu biletu wstępu. 

PRELEGENCI

Szymon Hołownia

Polski dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, którą po raz pierwszy otrzymał w 2006 roku w kategorii „Wywiad” za rozmowę z teologiem ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. Niebo dla gołębi i w 2007 roku w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne" za wywiad z etykiem i filozofem dr. Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta Pan Hioba?.

ks. abp Grzegorz Ryś

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony.

PROWADZĄCY

Wojciech Bonowicz

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związany jest od 1994 roku – publikował w nim utwory poetyckie, prozę i felietony. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika. Od wielu lat współpracuje również z miesięcznikiem „Znak”.
Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Wybór większości” (1995), „Pełne morze” (2006), „Polskie znaki” (2010), „Echa” (2013) oraz „Druga ręka" (2017). Autor biografii „Tischner” (2001), tomu gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010), licznych książek-wywiadów (m.in. z Janiną Ochojską, ks. Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia” (2012) i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015).

Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu Fundacji „Tygodnika Powszechnego” pod tytułem „Wielkie Pytania dla Polski - na nowo” dofinansowanego ze środków Templeton Religion Trust. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Piotr Milewski spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Piotrem Milewskim - znanym pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem, autorem książki „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. Partnerem wydarzenia jest Fundacja...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall. Ponad 60 wydawnictw, spotkania autorskie i wystawy

Wielkimi krokami zbliża się coroczne święto literatury w Millenium Hall, czyli Świąteczne Targi Książki. Po raz piąty do Rzeszowa przyjadą ważne i ciekawe wydawnictwa, ze swoimi ofertami książkowymi, w tym premierami. Czytelnicy...

Aktualności

Kuratorskie oprowadzenie po nowej wystawie w Muzeum Okręgowym

W najbliższą niedzielę, 15 października w Muzeum Okręgowy w Rzeszowie, będzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „REJSZE – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej” w towarzystwie kuratora wystawy – Marzeny Lorens....

Aktualności

I edycja Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ. Wstęp bezpłatny

W dniach 20 – 22 października 2023 r. w Rzeszowie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ. Wydarzenie organizuje Teatr NEMNO.

Aktualności

Spotkanie z aktorką teatralną Małgorzatą Machowską

Gościem najbliższego spotkania z cyklu „Wieczór z Melpomeną w Bibliotece” będzie Małgorzata Machowska, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej i Ave Teatru. Wydarzenie organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Aktualności

"Poezja w teatrze". Siemaszkowa zaprasza na koncert zespołu Wieża Bajzel

„Poezja w teatrze” to nowa inicjatywa Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, będąca częścią ogólnoplskiego programu Przestrzenie Sztuki. Projekt realizowany jest wspólnie z podkarpackim środowiskiem poetyckim. W jego ramach odbędzie się koncert...

Aktualności

Happy End. W Rzeszowie rusza najbardziej optymistyczny festiwal filmowy [PROGRAM]

29 filmów znalazło się w programie tegorocznej edycji Happy End Festiwal, który już dzisiaj rozpoczyna się w Rzeszowie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Anna Dymna, która odbierze Nagrodę Honorową.

Reklama