Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Szymon Hołownia i ks. abp. Grzegorz Ryś będą dyskutować w Rzeszowie o problemach współczesnego chrześcijaństwa

Dodano: /

WSIiZ rusza z nowym cyklem paneli dyskusyjnych pn. „W labiryncie świata”. Gośćmi pierwszej edycji cyklu będą: dziennikarz Szymon Hołownia i metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Poprowadzi je Wojciech Bonowicz, finalista Nagrody Literackiej Nike 2018. 

Czy chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście I edycji nowego cyklu „W labiryncie świata”.

„W labiryncie świata” to kolejny cykl paneli dyskusyjnych, który realizowany jest przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Współorganizatorem spotkania otwierającego pierwszą edycję cyklu będzie Fundacja „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się 21 stycznia br., o godz. 17.00, w Filharmonii Podkarpackiej.

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie wlabiryncieswiata.wsiz.pl i okazania na miejscu biletu wstępu. 

PRELEGENCI

Szymon Hołownia

Polski dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, którą po raz pierwszy otrzymał w 2006 roku w kategorii „Wywiad” za rozmowę z teologiem ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. Niebo dla gołębi i w 2007 roku w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne" za wywiad z etykiem i filozofem dr. Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta Pan Hioba?.

ks. abp Grzegorz Ryś

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony.

PROWADZĄCY

Wojciech Bonowicz

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związany jest od 1994 roku – publikował w nim utwory poetyckie, prozę i felietony. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika. Od wielu lat współpracuje również z miesięcznikiem „Znak”.
Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Wybór większości” (1995), „Pełne morze” (2006), „Polskie znaki” (2010), „Echa” (2013) oraz „Druga ręka" (2017). Autor biografii „Tischner” (2001), tomu gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010), licznych książek-wywiadów (m.in. z Janiną Ochojską, ks. Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia” (2012) i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015).

Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu Fundacji „Tygodnika Powszechnego” pod tytułem „Wielkie Pytania dla Polski - na nowo” dofinansowanego ze środków Templeton Religion Trust. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Nanga i My Sonic Horizon w kwietniu na scenie Rzeszowskich Piwnic

W pierwszy weekend kwietnia na muzycznej scenie Rzeszowskich Piwnic wystąpią dwie formacje, które pochodzą z zupełnie innych muzycznych światów.

Aktualności

DKF Klaps. Kwiecień z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery filmowe seanse zaplanowano w ramach kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 60-tych. W repertuarze m.in. najnowszy obraz zatytułowany „Monster”. Film został nagrodzony...

Aktualności

KultURalia 2024 - dwie sceny, strefa foodtruck i chillout oraz liczne atrakcje

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji wydarzenia. W tym roku zabawa potrwa dwa dni.

Aktualności

Nietuzinkowe plakaty studentów WSIiZ na wystawie w WDK

We wtorek, 26 marca 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „B1 z WSIiZ" organizowanej przez Koło Projektowania Plakatu B1. Na ekspozycji prezentowane będą prace studentów i absolwentów Wyższej...

Aktualności

Premiera "Lalki" w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

W najbliższą sobotę, 23 marca 2024 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Lalka”, realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Premierę otworzy wystawa pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej...

Aktualności

Święto Wiosny z boginiami. Koncert braci Stechek w Filharmonii Podkarpackiej

Paweł i Piotr Steczek przyjadą do Rzeszowa aby zaprezentować melomanom swoją muzyczną opowieść inspirowaną kobietami-boginiami z mitologii skandynawskiej. Koncert tego wyjątkowego duetu odbędzie się w ramach cyklu BOOM w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Enej i C-Bool wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach

Kolejni wykonawcy dołączyli do line-upu 29. edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Grupa Enej zagra na Scenie Głównej na zakończenie pierwszego dnia imprezy. C-BooL wystąpi 10 maja na OneStage.

Reklama