Rzeszów - Niedziela, 13.04.2025
Reklama

Szymon Hołownia i ks. abp. Grzegorz Ryś będą dyskutować w Rzeszowie o problemach współczesnego chrześcijaństwa

Dodano: /

WSIiZ rusza z nowym cyklem paneli dyskusyjnych pn. „W labiryncie świata”. Gośćmi pierwszej edycji cyklu będą: dziennikarz Szymon Hołownia i metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Poprowadzi je Wojciech Bonowicz, finalista Nagrody Literackiej Nike 2018. 

Czy chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście I edycji nowego cyklu „W labiryncie świata”.

„W labiryncie świata” to kolejny cykl paneli dyskusyjnych, który realizowany jest przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Współorganizatorem spotkania otwierającego pierwszą edycję cyklu będzie Fundacja „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się 21 stycznia br., o godz. 17.00, w Filharmonii Podkarpackiej.

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie wlabiryncieswiata.wsiz.pl i okazania na miejscu biletu wstępu. 

PRELEGENCI

Szymon Hołownia

Polski dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, którą po raz pierwszy otrzymał w 2006 roku w kategorii „Wywiad” za rozmowę z teologiem ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. Niebo dla gołębi i w 2007 roku w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne" za wywiad z etykiem i filozofem dr. Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta Pan Hioba?.

ks. abp Grzegorz Ryś

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony.

PROWADZĄCY

Wojciech Bonowicz

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związany jest od 1994 roku – publikował w nim utwory poetyckie, prozę i felietony. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika. Od wielu lat współpracuje również z miesięcznikiem „Znak”.
Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Wybór większości” (1995), „Pełne morze” (2006), „Polskie znaki” (2010), „Echa” (2013) oraz „Druga ręka" (2017). Autor biografii „Tischner” (2001), tomu gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010), licznych książek-wywiadów (m.in. z Janiną Ochojską, ks. Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia” (2012) i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015).

Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu Fundacji „Tygodnika Powszechnego” pod tytułem „Wielkie Pytania dla Polski - na nowo” dofinansowanego ze środków Templeton Religion Trust. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Aktualności

Kto zostanie mistrzem i mistrzynią Rzeszowa w szachach? Trwają zapisy do turnieju

Od 7 do 11 listopada 2024 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina szachiści po raz kolejny powalczą o prestiżowy tytuł mistrza Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabraknie również rozgrywek amatorów (gr. B) oraz...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Kolejne zespoły w line-upie

Organizatorzy festiwalu Rockowa Noc 2024 ogłosili kolejnych wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji. To dwa zespoły z Rzeszowa.

Aktualności

Przezabawna farsa w gwiazdorskiej obsadzie. „Kolejny wieczór kawalerski...” w Filharmonii Podkarpackiej

„Kolejny wieczór kawalerski czyli Na gorącym uczynku” to spektakl będący niezależną kontynuacją wielkiego hitu teatralnego „Wieczór Kawalerski”. W rolach głównych: ekskluzywny londyński apartament, dwóch prawników, cztery panie i błąd w kalendarzu.

Aktualności

DKF Klaps. Listopadowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

„Moje ulubione ciasto”, „Andy Warhol. Amerykański sen” oraz „Imago” – to filmy, które znalazły się w listopadowym repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps" działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Reklama