Rzeszów - Sobota, 05.10.2024
Reklama

Sztuka A. Warhola na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Dodano: /

Od 11 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, będzie można obejrzeć wystawę poświęconą twórczości Andy’ego Warhola.

„Andy Warhol Przed i Po” – pod takim tytułem w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie prezentowana będzie wystawa prac jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach (Słowacja) i jest efektem współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia 2024 o godz. 16.00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19. Ekspozycja dostępna będzie dl zwiedzających do 16 czerwca br.

Kuratorem wystawy jest Martin Cubjak, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola. Autorem koncepcji jest dr Michał Bycko, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, a koordynatorem dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Andy Warhol jest uznawany za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. To artysta, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Twórcą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny jak realizowana przez niego praca graficzna.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Postać i sama twórczość Andy'ego Warhola najbardziej kojarzą się z "wizualną lekkością" pop-artu, a mniej zajmowano się Warholem jako „całością”, tracąc tym samym ważne informacje o tym, kim i czym był Andy Warhol. Dopiero w ostatniej dekadzie zaczęto podejmować refleksję o jego swoistej "ontogenezie", przemianie od Andreia Varcholi do Andy'ego Warhola.  Pozornie może wydawać się, iż Andrej Varchola z rusińskiej Mikowej nie ma nic wspólnego z supergwiazdą Andy’m Warholem. Artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, twórcą obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli, zupy Cambella, portretów znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów.

Zamiarem twórców wystawy jest zaakcentowanie rodzimych korzeni w jego działalności. Stąd na ekspozycji zobrazowano relacje z jego matką - Julią Zavacką Varcholą, jego wczesną twórczość, jak również prace ze szczytowego okresu popularności.

Twórca koncepcji wystawy Michał Byćko relacjonuje: Ponieważ wciąż jesteśmy duchowo zaangażowani w święta Wielkiejnocy, celowo wymyśliłem projekt, aby czas zdrady, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią był dla nas zarówno pamiątką, jak i nadzieją. Wierzę, że święte symbole i motywy, które Warhol twórczo "zmodyfikował" z dzieł starych mistrzów w ostatniej części jego życia, mają jakiś związek z jego wiarą w Boga i podziwem dla wschodniochrześcijańskiego rytuału bizantyjskiego. Projekt nie wyczerpuje wszystkich aspektów formalnych i ideowych twórczości człowieka, który twierdził, że "przybył znikąd", "nie wierzy w śmierć"..., ale mam nadzieję, że dostarczy on odbiorcy motywacji do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Andy'ego Warhola.

Obecność wystawy w Rzeszowie to efekt współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim. W tym kontekście słowacki samorząd zaproponował, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, prezentację prac i artefaktów światowej sławy artysty w naszym regionie. Podjęta przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla propozycja została przygotowana i będzie udostępniona publiczności poprzez zaangażowanie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, instytucji kultury Województwa Podkarpackiego. 

Warto zaznaczyć, że Rzeszów i Podkarpacie dołączyło do zaszczytnego grona miejsc, gdzie wędruje wystawa poświęcona życiu i twórczości Andy’ego Warhola z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach. Specjalną wystawę udostępniono wcześniej w Dubrowniku (Chorwacja), zaś po ekspozycji rzeszowskiej trafi ona do Nicei (Francja).

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Piłkarski poranek dla dzieci w kinie Helios

Bajki z serii Barbapapa, szalone zabawy i animacje, przejażdżki ciuchcią oraz strefa treningowa piłki nożnej – to atrakcje, jakie czekają na najmłodszych widzów w najbliższą niedzielę w kinie Helios, przy al. Powstańców...

Aktualności

Festiwal Klasyki Polskiej. Trzy spektakle przeniesione [Oświadczenie organizatorów]

Trzy z czterech spektakli, które miały być wystawione z ramach Festiwalu Klasyki Polskiej w Rzeszowie, zostały przeniesione na inny termin.

Aktualności

Przedpremierowe pokazy spektaklu „Miarka za miarkę” w teatrze im. W. Siemaszkowej

W najbliższy weekend na deskach teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędą się przedpremierowe pokazy sztuki „Miarki za miarkę” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Premierę spektaklu zaplanowano na 26 października i...

WK ESK 2024

Europejski Stadion Kultury po raz 14. w Rzeszowie [PROGRAM]

Ponad 40 wydarzeń artystycznych odbędzie się w tym roku w ramach czternastej edycji festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Tradycyjnie głównym elementem wydarzenia będzie koncert kolektywów polskich i zagranicznych artystów w Parku...

Festiwal Klasyki Polskiej

Czterodniowa uczta dla miłośników teatru w Rzeszowie

Od 19 do 22 czerwca, w ramach festiwalu Teatru Klasyki Polskiej, będzie można zobaczyć cztery wyjątkowe spektakle teatralne. Sztuki będą prezentowane na scenie rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie.

9. Kinolub

W Rzeszowie rozpoczął się festiwal najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży

Od 9 do 16 czerwca w Rzeszowie trwa dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Festiwal odbywa się w 5 miejscowościach na Podkarpaciu, a jego centrum jest w Rzeszowie....

Aktualności

„Podążając za marzeniami” – widowisko artystyczne Centrum Młodzieżowego w Rzeszowie

Ponad 200 wykonawców zaprezentuje się na scenie podczas widowiska artystycznego pn. „Podążając za marzeniami” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 10 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Rzeszowa. W czerwcu „Podstawy…”

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne organizuje bezpłatne warsztaty fotograficzne dla mieszkańców. Zajęcia będą odbywać się od czerwca do listopada 2024 r. w Galerii Nierzeczywistej RSF. W czerwcu tematem warsztatów będą podstawy fotografii.

Reklama