Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

"Szczęście" z 1934 r. z muzyką na żywo zakończy sezon w Ogródku Kulturalnym

Dodano: /

Już w najbliższą sobotę w Letnim Ogródku Kulturalnym na zakończenie sezonu odbędzie się projekcja filmu w kinie plenerowym z muzyką na żywo.

31 sierpnia o godzinie 20:00 odbędzie się projekcja w kinie plenerowym przy Rzeszowskim Inkubatorze Kultury filmu niemego "Szczęście" (1934) z akompaniamentem muzycznym na żywo w wykonaniu zespołu Waldemar Rychły Trio.

Film „Happiness” to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, z awanturnictwem i paradoksalnymi scenami, nieco trącającymi gagami sytuacyjnymi kino Charliego Chaplina. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami - antybolszewicka w swoim przesłaniu.

Fabuła filmu koncentruje się na postaci nieszczęśliwego Khmyra - biednego rolnika. A rzeczywistość, w której żyje ów bohater - to ciężary na rzecz rozmaitych wyzyskiwaczy. Z polecenia żony ma on iść w świat inny, po szczęście, by dalej nie żyć w znoju i niewolniczym poddaństwie, jak jego przodkowie. Wszystkie usiłowania Khmyra paraliżują przeszkody tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności. W istocie jest ten obraz - nawet z przesadzoną celowo stylistyką - bliski naszych wyobrażeń o wsi rosyjskiej, jej kolorycie -nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce czy sukmanach chłopskich, a w dalszych scenach z - wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w "jedynie słusznym" ustroju...

To swoista forma ostrej krytyki całego systemu, z którym nasuwają się podobieństwa do satyry Mikołaja Reja "Krótka rozprawa między panem, wójtem i plebanem" - "Ksiądz pana wini, pan księdza/ A nam prostym zewsząd nędza". Film ten cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania, dopiero w latach 60. ujrzał światło dzienne zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie.

Muzykę do filmu opracował Waldemar Rychły, muzyk, kompozytor i aranżer, który z wykształcenia jest architektem, a razem z bratem Maciejem współtworzył istniejący nieprzerwanie od połowy lat ’80 legendarny kwartet JORGI. Trio występuje w składzie:

  • Joanna Zielecka - flety
  • Dominika Dołżyńska - skrzypce
  • Waldemar Rychły - gitara

Ten wyjątkowy koncert połączony z projekcja filmową to 62 minuty folkowej muzyki granej z rockową energią na instrumentach akustycznych: flecie, skrzypcach, gitarze, dzwonkach.

Inspiracją i źródłem były melodie ludowe opublikowane w połowie XiX wieku przez M. Bałakiriewa i P. Czajkowskiego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rekrutacja podczas Dni Otwartych w RDK. W ofercie blisko 40 propozycji zajęć

Zapisy na zajęcia odbędą się podczas cyklu Dni Otwartych w 19 filiach na terenie całego miasta.

Aktualności

Uroczysta premiera filmu "IO" Jerzego Skolimowskiego z udziałem twórców

Najnowsze dzieło Jerzego Skolimowskiego jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Aktualności

Magdalena Grzebałkowska gościem ostatniego spotkania w ramach Letnich Ogrodów Literackich

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 11 września o godz. 16:00 w Ogrodach Bernardyńskich.

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich na Bulwarach. Sporo atrakcji i koncert Stefano Terrazzino

Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę, 10 września 2022 r.

Aktualności

Oto pełny program Rzeszów Breakout Days 2022. Bilety już w sprzedaży

Festiwal odbędzie się w dniach 15 - 17 września 2022 r.

Reklama