Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

"Szczęście" z 1934 r. z muzyką na żywo zakończy sezon w Ogródku Kulturalnym

Dodano: /

Już w najbliższą sobotę w Letnim Ogródku Kulturalnym na zakończenie sezonu odbędzie się projekcja filmu w kinie plenerowym z muzyką na żywo.

31 sierpnia o godzinie 20:00 odbędzie się projekcja w kinie plenerowym przy Rzeszowskim Inkubatorze Kultury filmu niemego "Szczęście" (1934) z akompaniamentem muzycznym na żywo w wykonaniu zespołu Waldemar Rychły Trio.

Film „Happiness” to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, z awanturnictwem i paradoksalnymi scenami, nieco trącającymi gagami sytuacyjnymi kino Charliego Chaplina. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami - antybolszewicka w swoim przesłaniu.

Fabuła filmu koncentruje się na postaci nieszczęśliwego Khmyra - biednego rolnika. A rzeczywistość, w której żyje ów bohater - to ciężary na rzecz rozmaitych wyzyskiwaczy. Z polecenia żony ma on iść w świat inny, po szczęście, by dalej nie żyć w znoju i niewolniczym poddaństwie, jak jego przodkowie. Wszystkie usiłowania Khmyra paraliżują przeszkody tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności. W istocie jest ten obraz - nawet z przesadzoną celowo stylistyką - bliski naszych wyobrażeń o wsi rosyjskiej, jej kolorycie -nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce czy sukmanach chłopskich, a w dalszych scenach z - wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w "jedynie słusznym" ustroju...

To swoista forma ostrej krytyki całego systemu, z którym nasuwają się podobieństwa do satyry Mikołaja Reja "Krótka rozprawa między panem, wójtem i plebanem" - "Ksiądz pana wini, pan księdza/ A nam prostym zewsząd nędza". Film ten cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania, dopiero w latach 60. ujrzał światło dzienne zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie.

Muzykę do filmu opracował Waldemar Rychły, muzyk, kompozytor i aranżer, który z wykształcenia jest architektem, a razem z bratem Maciejem współtworzył istniejący nieprzerwanie od połowy lat ’80 legendarny kwartet JORGI. Trio występuje w składzie:

  • Joanna Zielecka - flety
  • Dominika Dołżyńska - skrzypce
  • Waldemar Rychły - gitara

Ten wyjątkowy koncert połączony z projekcja filmową to 62 minuty folkowej muzyki granej z rockową energią na instrumentach akustycznych: flecie, skrzypcach, gitarze, dzwonkach.

Inspiracją i źródłem były melodie ludowe opublikowane w połowie XiX wieku przez M. Bałakiriewa i P. Czajkowskiego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Organowy. 12 koncertów w 6 miejscowościach

W dniach 16.07 – 21.08.2022 r. odbędzie się Podkarpacki Festiwal Organowy. DO udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaproszono trzynastu artystów.

Aktualności

Widowisko Art In Culture po raz drugi na rzeszowskim Rynku

Art In Culture to multidyscyplinarne wydarzenie artystyczne Rzeszowskiego Domu Kultury łączące różne dziedziny sztuk w przepięknej scenerii rzeszowskiego Rynku.

Aktualności

Znamy pełen line-up Re: Rzeszów Festival

Do ogłoszonych już wcześniej artystów sceny LIVE dołączają Baranovski i Szczyl, zamykając tym samym line-up sceny LIVE.

Reklama