Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

"Światło, kompozycja, postprodukcja" - warsztaty fotograficzne z Piotrem Jaxa

Dodano: /

W najbliższą sobotę, 17 grudnia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędą się ostatnie w tym roku warsztaty fotograficzne, które poprowadzi jeden z najlepszych polskich operatorów filmowych oraz foto Piotr Jaxa. Wydarzenie odbędzie się na zakończenie tegorocznej edycji projektu “PATRZ!SZEROKO - IV Rzeszowski Weekend Fotografii.

Fotograficzny Masterclass z Piotrem Jaxa - ŚWIATŁO / KOMPOZYCJA / POSTPRODUKCJA  rozpocznie się o godz. 9:30 i potrwa do godz. 16:00 w budynku GFMR przy ul. 3 Maja 9. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty skierowane są do wszystkich fotografujących osób chcących rozwijać swoją wiedzę i umiejętności fotograficznego warsztatu, czerpiąc inspirację od najlepszych! Zajęcia będą poświęcone najważniejszym aspektom fotografii portretowej, na przykładzie kadrów z albumu “Cinematographers” - największego, autorskiego projektu fotograficznego Piotra Jaxa, dedykowanego najwybitniejszym postaciom światowego kina.

Uczestnicy wspólnie z prowadzącym będą rozmawiali o kluczowych elementach w kontekście budowania obrazu: o świetle, kompozycji, oraz postprodukcji, w odniesieniu zarówno do fotografii jak również do filmu. Dla fascynatów zagadnień sprzętowych będzie również wątek o sprzęcie - zarówno tym obecnym, jak i historycznym, którego używał prowadzący realizując m.in. kadry z wystawy “REMEMBERING KRZYSZTOF”.

 

Zgłoszenia oraz zasady rekrutacji:

Zapisy na warsztaty przyjmowane są do 16 grudnia b.r. (do godziny 18:00), wyłącznie w formie mailowej, na adres: warsztaty.gfmr@gmail.com. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie zgłoszenia, podając w tytule swoje imię i nazwisko wg poniższego szablonu:

2022_AKADEMIA_RWF_PJ_Imię_Nazwisko

W treści maila należy podać również numer telefonu kontaktowego do osoby będącej uczestnikiem / uczestniczką zajęć.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszelkie pytania można kierować mailowo (warsztaty.gfmr@gmail.com) lub telefonicznie, dzwoniąc na numer (17) 748 11 05, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Organizator warsztatów jest Rzeszowska Akademia Fotografii.

------

Piotr Jaxa SCS i PSC – operator filmowy i fotograf, od 1982 do 2019 roku mieszkający w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69), ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Jest stałym współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów - FORUM oraz członkiem ZPAFu. Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej.

Prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey). Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.

Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 26 pokazów w 15 krajach). Jest również autorem kilku albumów fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers”. Jest to wyjątkowa kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się sfotografować 141 artystów kina z 27 krajów na 4 kontynentach.

Pierwszy album „Cinematographers” ukazał się w druku w grudniu 2021 roku dzięki współpracy z polską firmą Artibo. Dwa następne wydania są w przygotowaniu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Spektakl, który stawia diagnozę kondycji współczesnego świata. "Makbet..." w sobotę w Teatrze Przedmieście

W najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście będzie można zobaczyć spektakl „Makbet – głosy z ciemności” wg dramatu Williama Shakespeare’a. To nowe widowisko w repertuarze rzeszowskiego teatru....

Aktualności

Filmy dokumentalne z całego świata na dużym ekranie. 21. Watch Docs w Rzeszowie

Już po raz 16. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje w stolicy Podkarpacia Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych.

Aktualności

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży

Autor spotka się z najmłodszymi czytelnikami w jednej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Aktualności

"Wojna, która zakończy wszystkie wojny" - film Sabatonu w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się kilka seansów animowanego filmu zatytułowanego „Wojna, która zakończy wszystkie wojny” stworzonego przez szwedzki zespół heavy metalowy Sabaton. Obraz powstał w ramach globalnego projektu pn. „Hiastory...

Aktualności

"Identyfikacja" - polsko-ukraińska wystawa fotografii w Galerii Nierzeczywistej

11 listopada o godz. 19:00 w Galerii Nierzeczywistej odbędzie się wernisaż polsko – ukraińskiej wystawy fotografii zatytułowanej „Identyfikacja”. Ekspzycja będzie dostepna dla zwiedzających do końca listopada.

Reklama