Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

"Stare Kino jak Nowe" - filmowy weekend w WDK

Dodano: /

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na dwa filmowe wydarzenia pod hasłem "Letnie KINO Retro", które odbędą się w ten weekend w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Dwudniowej imprezie będzie towarzyszył kiermasz książek tematycznych. O bogatą ofertę zadba Księgarnia Nowa i wydawnictwo Podkarpacka Historia. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie WDK.

21 sierpnia 2021 r. - godz. 17:00
„Stare Kino jak Nowe” 

1. Otwarcie debiutującej imprezy i wprowadzenie do idei cyklicznych spotkań filmowych „Stare Kino jak Nowe”– komu potrzebne są relikty przeszłości w dobie wszechobecnej cyfryzacji?

2. Spotkanie z Markiem Telerem, wokół książek i dziennikarstwa filmowego, współpracownikiem portalu Histmag.org, autorem książek: „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”, „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci”

3. Projekcja filmu: „Halka” Konstantego Meglickiego z 1929 r.

Wstęp do filmu – Marek Teler

Opowieść o pięknej góralce- Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Przekonuje się jednak, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy, jednak premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Decyzją producenta w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Atutem są również głosy bohaterów- arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis, czyli Władysław Kiepura.

4. Spotkanie z dr Adamem Uryniakiem, wokół jego książki o kinie dwudziestolecia międzywojennego- „Ślady rzeczywistości - polskie kino fabularne lat 30. XX wieku”.

5. Projekcja filmu: „Córka generała Pankratowa” Mieczysława Znamierowskiego z 1934 r. Wstęp do filmu – dr Adam Uryniak

Generał Pankratow tępi rewolucjonistów, podczas gdy coraz bardziej zbliża się do nich jego córka, Aniuta. W jej żyłach płynie zresztą polska krew - matka była Polką, córką zesłańca. Aniuta ze wzajemnoscią zakochuje się w Bolesławie- polskim rewolucjoniście. Przeżycia i przemyślenia wywołują w niej zmianę- opiekuje się dziewczyną, ranną podczas wiecu ulicznego, a także zrywa ze swym narzeczonym, hrabią Bobrowem. Bolesław dokonuje zamachu na Pankratowa, w wyniku którego generał zostaje sparaliżowany. Aniucie udaje się ocalić Bolesława- uzyskuje jego zwolnienie z więzienia i wywozi go za granicę. Sama popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.

 

22 sierpnia 2021 r. - godz. 17:00
„Stare Kresy jak Nowe”

1. Spotkanie autorskie z filmowcem Krzysztofem Janem Krzyżanowskim - operatorem filmowym, montażystą, reporterem i dźwiękowcem. Twórcą reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej i etnograficznej, poruszających zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych.

Krzysztof Jan Krzyżanowski- notka biograficzna

ur. w 1946 r. Krakowie, gdzie też studiował historię na UJ. Przez ponad 35 lat pracy w TVP wykonywał różne zawody realizatora: dźwiękowca, operatora filmowego, reżysera montażu, reportera. Był także redaktorem, publicystą i wydawcą programu regionalnego TVP Kraków. Jest autorem ponad 300 reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej, etnograficznej oraz poruszającej zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych. Redagował i był autorem cykli TVP : ”U Siebie”, „Etniczne Klimaty”, a także programów: „Sąsiedzi”, „Magazyn Wschodni”, „Rozmowy Kresowe”, Magazyn Polski z Ukrainy" (o wschodnich sąsiadach Polski - Ukrainie, Białorusi, Litwie). W latach 2000-2005 prowadził zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego na Uniwersytecie Jana Pawła II (PAT). W latach 1986 - 2015 wykładał w Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także prowadzi warsztaty filmowo telewizyjne w krakowskiej Szkole Dziennikarskiej „ PRESS”. Jako niezależny producent (Agencja Filmowa HAF) produkuje i realizuje różne formy filmowe dla krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych i innych podmiotów. Laureat wielu nagród filmowych m.in. Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie (1984), Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych "At home" – 1998, Międzynarodowego Festiwalu Programów Telewizyjnych w Koszycach (Słowacja) i Użhorodzie (Ukraina), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy” w Lublinie, a także Festiwalu „Nurt” w Kielcach. Za swoją twórczość filmową i dziennikarską otrzymał nagrodę Fundacji Polsko Australijskiej „Polcul”, a także w 2004 dziennikarską nagrodę "Złotej Gruszki" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu telewizyjnego i dziennikarstwa. Wraz dziennikarzami, reżyserami i działaczami kultury, założył w Krakowie Stowarzyszenie U Siebie – At Home, którego celem jest realizacja krajowych i międzynarodowych projektów na rzecz promocji wielokulturowości i wzajemnego poznania się narodów Europy Środkowej.

- Projekcje filmów z prelekcją K.J.Krzyżanowskiego -„Dokumenty” i „Reportaże”.

2. Wprowadzenie do filmów krótkometrażowych, pochodzących z zasobów Filmoteki Narodowej- Instytutu Audiowizualnego. Filmy te pokazują „obrazki” z przeszłości jako swoisty „obszar tęsknot”- sugestywna, kojąca muzyka i reminiscencje z przeszłości, stają się kalkami wyobrażeń i snów o krainie, której wielu z nas nawet nie znało...

- Polesie. Utracone dziedzictwo (Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie)

- Horodno. Miasteczko glinianych garnków

- Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Wszechświęte” – premiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

W dniach 21 i 22 września o godz. 19:00 w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej odbędą się bezpłatne, premierowe pokazy nowego spektaklu zatytułowanego „Wszechświęte”. Rezerwacji miejsc można dokonać pod nr tel....

Aktualności

Klub Pod Palmą rozpoczyna nowy sezon: Zeppelinians, K44 i dwie imprezy taneczne

Po wakacyjnej przerwie, najstarszy klub w Rzeszowie rusza z nowym sezonem imprezowo-koncertowym. W ten weekend w repertuarze, aż cztery wydarzenia.

Aktualności

Odwołany sobotni pokaz specjalny fontanny multimedialnej

Zaplanowany na sobotę pokaz specjalny fontanny multimedialnej z udziałem aktorów została odwołany. Powód: kiepskie prognozy meteorologiczne.

Aktualności

Premiera: Nowy album Eskaubei & Tomek Nowak Quartet

W piątek 13 września do sieci trafił nowy album Eskaubei & Tomek Nowak Quartet! „10/10”, to piąta płyta formacji konsekwentnie łączącej światy jazzu i hip hopu. Nazwa płyty nie jest przypadkowa. Znajduje...

Aktualności

We wrześniu premiera nowego spektaklu teatru Maska

Teatr Maska przygotował nowe widowisko dla najmłodszych widzów. Pod koniec września swoją premierę będzie miał spektakl "PINOK.IO, czyli co czują maszyny" w reżyserii Agi Błaszczak. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 7...

Aktualności

W sobotę otwarcie Senioraliów Rzeszowskich. Wystąpi Majka Jeżowska

Majka Jeżowska będzie gwiazdą wielkiego otwarcia tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Uroczysta inauguracja z koncertem artystki odbędzie się w najbliższą sobotę na rzeszowskim Rynku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Aktualności

Spacerownik Teatralny. Poznaj Rzeszów z zupełnie innej perspektywy

We wrześniu Rzeszów dołącza do ogólnopolskiego projektu pn. Spacerownik Teatralny. Po teatralnych zakamarkach miasta oprowadzał będzie Hubert Michalak.

Aktualności

Kaskaderskie show na parkingu rzeszowskiego hipermarketu

Przejazdy przesz ścianę ognia, widowiskowe kraksy, demolka monster truckiem, pokazy driftu, prezentacja jedynego w Polsce dragstera i wiele więcej przygotowali organizatorzy Monster Truck Show, który odbędzie się w najbliższy weekend w Rzeszowie.

Reklama