Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

"Stare Kino jak Nowe" - filmowy weekend w WDK

Dodano: /

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na dwa filmowe wydarzenia pod hasłem "Letnie KINO Retro", które odbędą się w ten weekend w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Dwudniowej imprezie będzie towarzyszył kiermasz książek tematycznych. O bogatą ofertę zadba Księgarnia Nowa i wydawnictwo Podkarpacka Historia. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie WDK.

21 sierpnia 2021 r. - godz. 17:00
„Stare Kino jak Nowe” 

1. Otwarcie debiutującej imprezy i wprowadzenie do idei cyklicznych spotkań filmowych „Stare Kino jak Nowe”– komu potrzebne są relikty przeszłości w dobie wszechobecnej cyfryzacji?

2. Spotkanie z Markiem Telerem, wokół książek i dziennikarstwa filmowego, współpracownikiem portalu Histmag.org, autorem książek: „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”, „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci”

3. Projekcja filmu: „Halka” Konstantego Meglickiego z 1929 r.

Wstęp do filmu – Marek Teler

Opowieść o pięknej góralce- Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Przekonuje się jednak, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy, jednak premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Decyzją producenta w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Atutem są również głosy bohaterów- arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis, czyli Władysław Kiepura.

4. Spotkanie z dr Adamem Uryniakiem, wokół jego książki o kinie dwudziestolecia międzywojennego- „Ślady rzeczywistości - polskie kino fabularne lat 30. XX wieku”.

5. Projekcja filmu: „Córka generała Pankratowa” Mieczysława Znamierowskiego z 1934 r. Wstęp do filmu – dr Adam Uryniak

Generał Pankratow tępi rewolucjonistów, podczas gdy coraz bardziej zbliża się do nich jego córka, Aniuta. W jej żyłach płynie zresztą polska krew - matka była Polką, córką zesłańca. Aniuta ze wzajemnoscią zakochuje się w Bolesławie- polskim rewolucjoniście. Przeżycia i przemyślenia wywołują w niej zmianę- opiekuje się dziewczyną, ranną podczas wiecu ulicznego, a także zrywa ze swym narzeczonym, hrabią Bobrowem. Bolesław dokonuje zamachu na Pankratowa, w wyniku którego generał zostaje sparaliżowany. Aniucie udaje się ocalić Bolesława- uzyskuje jego zwolnienie z więzienia i wywozi go za granicę. Sama popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.

 

22 sierpnia 2021 r. - godz. 17:00
„Stare Kresy jak Nowe”

1. Spotkanie autorskie z filmowcem Krzysztofem Janem Krzyżanowskim - operatorem filmowym, montażystą, reporterem i dźwiękowcem. Twórcą reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej i etnograficznej, poruszających zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych.

Krzysztof Jan Krzyżanowski- notka biograficzna

ur. w 1946 r. Krakowie, gdzie też studiował historię na UJ. Przez ponad 35 lat pracy w TVP wykonywał różne zawody realizatora: dźwiękowca, operatora filmowego, reżysera montażu, reportera. Był także redaktorem, publicystą i wydawcą programu regionalnego TVP Kraków. Jest autorem ponad 300 reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej, etnograficznej oraz poruszającej zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych. Redagował i był autorem cykli TVP : ”U Siebie”, „Etniczne Klimaty”, a także programów: „Sąsiedzi”, „Magazyn Wschodni”, „Rozmowy Kresowe”, Magazyn Polski z Ukrainy" (o wschodnich sąsiadach Polski - Ukrainie, Białorusi, Litwie). W latach 2000-2005 prowadził zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego na Uniwersytecie Jana Pawła II (PAT). W latach 1986 - 2015 wykładał w Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także prowadzi warsztaty filmowo telewizyjne w krakowskiej Szkole Dziennikarskiej „ PRESS”. Jako niezależny producent (Agencja Filmowa HAF) produkuje i realizuje różne formy filmowe dla krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych i innych podmiotów. Laureat wielu nagród filmowych m.in. Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie (1984), Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych "At home" – 1998, Międzynarodowego Festiwalu Programów Telewizyjnych w Koszycach (Słowacja) i Użhorodzie (Ukraina), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy” w Lublinie, a także Festiwalu „Nurt” w Kielcach. Za swoją twórczość filmową i dziennikarską otrzymał nagrodę Fundacji Polsko Australijskiej „Polcul”, a także w 2004 dziennikarską nagrodę "Złotej Gruszki" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu telewizyjnego i dziennikarstwa. Wraz dziennikarzami, reżyserami i działaczami kultury, założył w Krakowie Stowarzyszenie U Siebie – At Home, którego celem jest realizacja krajowych i międzynarodowych projektów na rzecz promocji wielokulturowości i wzajemnego poznania się narodów Europy Środkowej.

- Projekcje filmów z prelekcją K.J.Krzyżanowskiego -„Dokumenty” i „Reportaże”.

2. Wprowadzenie do filmów krótkometrażowych, pochodzących z zasobów Filmoteki Narodowej- Instytutu Audiowizualnego. Filmy te pokazują „obrazki” z przeszłości jako swoisty „obszar tęsknot”- sugestywna, kojąca muzyka i reminiscencje z przeszłości, stają się kalkami wyobrażeń i snów o krainie, której wielu z nas nawet nie znało...

- Polesie. Utracone dziedzictwo (Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie)

- Horodno. Miasteczko glinianych garnków

- Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Roztańczmy nasz świat" - widowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Ponad 200 tancerzy weźmie udział w XX edycji Międzynarodowego Dnia Tańca „Roztańczmy nasz świat” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Autorką scenariusza i reżyserką widowiska jest Bernadetta Wojtuń – Sikora.

Aktualności

Inauguracja Ogródka Letniego kina Zorza

Projekcja filmu „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song zainauguruje tegoroczne wieczory filmowe w ogródku letnim kina Zorza. Film nominowany był m.in. do tegorocznych Oscarów i Złotych Globów. Pokaz odbędzie się 3 maja...

Aktualności

Zeamsone pierwszym wykonawcą tegorocznych KultURaliów

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ogłosili pierwszego wykonawcę tegorocznej edycji imprezy. Zeamsone, twórca takich utworów jak 5 Influencerek, 21 gramów, Cena Ambicji czy Więzień Wizerunku, wystąpi w pierwszym dniu festiwalu.

Aktualności

"Teatr na ekranie" nowy cykl w Kinie za Rogiem Cafe

Rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe rusza z nowym cyklem pn. „Teatr na ekranie”. Raz w miesiącu, w poniedziałek, na ekranie wyświetlane będą ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Patriotyczny. Koncerty, pokaz filmowy i turniej rycerski

2 maja 2024 r., w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, już po raz trzeci w Rzeszowie odbędzie się Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego. Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Muzyczne widowisko w Rzeszowie z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2024 r., czyli w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem młodzieży z Podkarpacia. Podczas widowiska usłyszmy 15 europejskich przebojów.

Aktualności

"Rzecz o Aniołach" w BWA. 50-lecie pracy twórczej Marii Monikowskiej-Tabisz

25 kwietnia 2024 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Marii Monikowskiej-Tabisz zatytułowanej “Rzecz o Aniołach”. Ekspozycja prezentuje ponad 50 prac artystki ukazujących malarskie wizje biblijnych aniołów.

Aktualności

ESK 2024. Dziewiąta edycja „Bitwy o Wschód”. Breakdance w fosie rzeszowskiego Zamku

Niespełna dwa miesiące pozostało do tegorocznej edycji największego na Podkarpaciu i jednego z najciekawszych muzycznych festiwali w Polsce - festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Ale już teraz organizatorzy ujawniają pierwsze szczegóły...

Reklama