Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Spotkanie z Iloną Łepkowską w Ogrodach Bernardyńskich

Dodano: /

Ilona Łepkowska spotka się z rzeszowską publicznością w ramach cyklu „Letnie Ogrody Literackie” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie. Spotkanie zaplanowano na niedzielę,  6 sierpnia 2023 r. o godz. 16.00 w ogrodach Bernardyńskich. Wstęp wolny. W razie deszczu wydarzenie przeniesie się do budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Ilona Łepkowska - scenarzystka, producentka filmowa i telewizyjna a także pisarka. Ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Scenariuszowe przy łódzkiej Szkole Filmowej.

Zadebiutowała scenariuszem do filmu telewizyjnego Wakacje z Madonną (1983), który był jej pracą zaliczeniową na pierwszym roku studiów. Jest autorką lub współautorką popularnych komedii takich jak: Och, Karol (1985) i Och, Karol 2 (2011), Komedia małżeńska (1993), Nigdy w życiu! (2004), Nie kłam, kochanie (2007), oraz serii Kogel-mogel, która jest określana mianem kultowej: Kogel-mogel (1988), Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989), Miszmasz, czyli kogel-mogel 3 (2019), Koniec świata, czyli kogel-mogel 4 (2022).

Napisała scenariusze do seriali: Kacperek (1985), Radio Romans (1994–1995), Klan (1997–1999), Na dobre i na złe (1999–2002) oraz M jak miłość (2000–2007), którego była też producentką (2000–2008). Jest autorką seriali Barwy szczęścia i Wszystko przed nami, które współprodukowała i których była scenarzystką. Współtworzyła serial Stulecie Winnych, a obecnie kieruje zespołem scenarzystów przygotowujących serial na podstawie Dewajtis Marii Rodziewiczówny.

Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i honorową członkinią Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Ponadto jest przewodniczącą Gildii Polskich Scenarzystów. Kilkukrotnie była ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Twórców Telewizyjnych Serial.

Jest autorką lub współautorką książek nawiązujących do jej scenariuszy: Nie kłam kochanie (2008),

M jak miłość. Początki (2013), Tu jest jakby luksusowo (2018). W 2010  roku ukazała się jej biografia pt. Ł jak Łepkowska, będąca zapisem rozmów Andrzeja Opali z Łepkowską. W 2017 roku została wydana książka biograficzna Teresy Lipowskiej pt. Nad rodzinnym albumem, będąca wywiadem-rzeką przeprowadzonym przez Łepkowską z aktorką.

Napisała powieści Pani mnie z kimś pomyliła (2016) oraz Idealna rodzina (2020). Na podstawie drugiej książki zrealizowano film Zołza (2022), którego była scenarzystką i współproducentką.

„Letnie Ogrody Literackie” to kolejna odsłona znanego już rzeszowianom i lubianego cyklu plenerowych spotkań autorskich odbywających się w zielonej przestrzeni Ogrodów Bernardyńskich. W niedzielne popołudnia lipca, sierpnia i września 2023 roku Ogrody ponownie rozbrzmiewać będą gwarem rozmów o literaturze i sztuce toczących się wokół twórczości zaproszonych gości.

Kolejne spotkanie odbędzie się 20 sierpnia 2023 r. I godz. 16.00, naszym gościem będzie Ryszard Ćwirlej.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Nowa wystawa w rzeszowskiej Plazie

„Powidoki rysunku” - to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Strefie Kultury w CH Plaza Rzeszów. Na ekspozycji wystawione są prace 20 absolwentów, studentów i wykładowców Pracowni Rysunku Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Aktualności

Prezentacja obrazów Tadeusza Boruty w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

18 stycznia 2024 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się spotkanie zatytułowane "Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusz Boruty" z udziałem samego artysty. Wydarzenie zaplanowano w gmachu głównym muzeum przy ul....

Aktualności

Bogaty program wydarzeń w Kinie za Rogiem Cafe

Propozycje kameralnego, rzeszowskiego kina mieszczącego się w rejonie dworca PKP, to nie tylko klasyczny repertuar filmowy , ale również szereg innych wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym i okołofilmowym. W styczniu, Kino za Rogiem...

Aktualności

Epicki poemat symfoniczny R. Straussa w Filharmonii Podkarpackiej

Podczas najbliższego wieczoru muzycznego w Filharmonii Podkarpackiej, usłyszmy monumentalne dzieło Richarada Straussa – „Symfonia alpejska”. Orkiestrę FP poprowadzi Jiří Petrdlík - jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia.

Aktualności

Jubileuszowy koncert Marka Bałaty w WDK. Bezpłatne wejściówki

Marek Bałata, wokalista jazzowy, kompozytor i grafik, obchodzi jubileusz 40-lecia działalności na scenie. Z tej okazji artysta wystąpi w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas koncertu zaśpiewa m.in. jazzowe standardy i przeboje...

Aktualności

RDK kolęduje dla 4-letniej Julii z Rzeszowa. Zbiórka na kosztowną operację i rehabilitację

"Styczeń z kolędą" - pod takim hasłem odbędzie się seria koncertów charytatywnych organizowanych przez Rzeszowski Dom Kultury. Wydarzenia będą odbywać się od 13 stycznia do 28 stycznia 2024 roku w domach kultury...

Aktualności

Galeria Nierzeczywista rozpoczyna nowy rok wystawą "dla ciała i ducha"

„Światy wewnętrzne” to tytuł pierwszej w tym roku wystawy, jaka prezentowana będzie w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. „To wyjątkowe wydarzenie, dla ciała i ducha w przestrzeni Galerii Nierzeczywistej” – podkreślają przedstawiciele...

Aktualności

"Ceremonia" i "Makbet" w styczniowym repertuarze teatru Przedmieście

Teatr Przedmieście rozpoczyna nowy rok dwoma spektaklami. W najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 r. widzowie będą mogli zobaczyć autorski projekt aktorek teatru Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej – spektakl „Ceremonia”. Tydzień później,...

Reklama