Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

Spotkanie z Iloną Łepkowską w Ogrodach Bernardyńskich

Dodano: /

Ilona Łepkowska spotka się z rzeszowską publicznością w ramach cyklu „Letnie Ogrody Literackie” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie. Spotkanie zaplanowano na niedzielę,  6 sierpnia 2023 r. o godz. 16.00 w ogrodach Bernardyńskich. Wstęp wolny. W razie deszczu wydarzenie przeniesie się do budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Ilona Łepkowska - scenarzystka, producentka filmowa i telewizyjna a także pisarka. Ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Scenariuszowe przy łódzkiej Szkole Filmowej.

Zadebiutowała scenariuszem do filmu telewizyjnego Wakacje z Madonną (1983), który był jej pracą zaliczeniową na pierwszym roku studiów. Jest autorką lub współautorką popularnych komedii takich jak: Och, Karol (1985) i Och, Karol 2 (2011), Komedia małżeńska (1993), Nigdy w życiu! (2004), Nie kłam, kochanie (2007), oraz serii Kogel-mogel, która jest określana mianem kultowej: Kogel-mogel (1988), Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989), Miszmasz, czyli kogel-mogel 3 (2019), Koniec świata, czyli kogel-mogel 4 (2022).

Napisała scenariusze do seriali: Kacperek (1985), Radio Romans (1994–1995), Klan (1997–1999), Na dobre i na złe (1999–2002) oraz M jak miłość (2000–2007), którego była też producentką (2000–2008). Jest autorką seriali Barwy szczęścia i Wszystko przed nami, które współprodukowała i których była scenarzystką. Współtworzyła serial Stulecie Winnych, a obecnie kieruje zespołem scenarzystów przygotowujących serial na podstawie Dewajtis Marii Rodziewiczówny.

Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i honorową członkinią Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Ponadto jest przewodniczącą Gildii Polskich Scenarzystów. Kilkukrotnie była ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Twórców Telewizyjnych Serial.

Jest autorką lub współautorką książek nawiązujących do jej scenariuszy: Nie kłam kochanie (2008),

M jak miłość. Początki (2013), Tu jest jakby luksusowo (2018). W 2010  roku ukazała się jej biografia pt. Ł jak Łepkowska, będąca zapisem rozmów Andrzeja Opali z Łepkowską. W 2017 roku została wydana książka biograficzna Teresy Lipowskiej pt. Nad rodzinnym albumem, będąca wywiadem-rzeką przeprowadzonym przez Łepkowską z aktorką.

Napisała powieści Pani mnie z kimś pomyliła (2016) oraz Idealna rodzina (2020). Na podstawie drugiej książki zrealizowano film Zołza (2022), którego była scenarzystką i współproducentką.

„Letnie Ogrody Literackie” to kolejna odsłona znanego już rzeszowianom i lubianego cyklu plenerowych spotkań autorskich odbywających się w zielonej przestrzeni Ogrodów Bernardyńskich. W niedzielne popołudnia lipca, sierpnia i września 2023 roku Ogrody ponownie rozbrzmiewać będą gwarem rozmów o literaturze i sztuce toczących się wokół twórczości zaproszonych gości.

Kolejne spotkanie odbędzie się 20 sierpnia 2023 r. I godz. 16.00, naszym gościem będzie Ryszard Ćwirlej.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

30-lecie Czwartków Jazzowych. Wystąpi Mateusz Gawęda Trio & White Wind

Szykuje się wielka jazzowa uczta w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Najbliższy koncert w ramach cyklu „Czwartki Jazzowe – kontynuacja” będzie nawiązaniem do 30-letniej tradycji Czwartków Jazzowych, których inicjatorem byli Marek Jastrzębski...

Aktualności

Przedpremiera filmu „Koński ogon” z udziałem reżyserki. Pokaz poprzedzi wernisaż wystawy

W środę, 23 października w kinie Zorza odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Koński Ogon”. Jest to pełnometrażowy debiut Justyny Łuczaj, reżyserki związanej z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekcję poprzedzi wernisaż wystawy...

Aktualności

Miasto: Twórca - gdzie się tworzy? Nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Rzeszowa

Instalacja artystyczna „Falująca materia”, wystawa „W moim pokoju pojawił się ciemny kształt”, bitwa Art Fight Club oraz dzień otwartych pracowni artystycznych, do wydarzenia które złożą się na trzydniowy projekt pn. „Miasto: Twórca...

Aktualności

Rzeszowska Jesień Muzyczna na półmetku. Przed nami jeszcze 3 koncerty

W stolicy Podkarpacia trwa VIII edycja festiwalu Rzeszowska Jesień Muzyczna organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Kultowy festiwal podróżniczy znów zawita do Rzeszowa. Znamy pierwszych gości

Za nieco ponad miesiąc, G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce stanie się miejscem spotkania miłośników wojaży po świecie: podróżników, obieżyświatów, turystów i ludzi gór. W dniach 29 listopada – 1 grudnia odbędzie się...

Aktualności

Warsztaty z Przemysławem Liputem, ilustratorem książek dla dzieci

Podczas warsztatów z Przemysławem Liputem, dzieci będą miały okazję stworzyć własny strój rycerski. Wydarzenie organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie w ramach projektu „Słowo i obraz”.

Aktualności

Farben Lehre w energetycznej wersji elektrycznej w klubie Pod Palmą

Po dłuższej przerwie, Farben Lehre wraca do Rzeszowa. Zespół zagra koncert w wersji elektrycznej w klubie Pod Palmą. Chłopaki pojawią się na jednej scenie wspólnie z młodą, żywiołową i radosną ekipą Pull...

Aktualności

Bilety do „Łukasiewicza” za 1 zł. Wyjątkowa promocja z okazji obchodów 75-lecia WDK

W związku z obchodami 75-lecia działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, które przypadają na 26 października, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz jako wyspecjalizowana jednostka WDK, przygotowało wyjątkową ofertę dla zwiedzających. Bilet za 1...

Reklama