Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Spotkanie z bohaterami programu "Moda na język polski"

Dodano: /

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza spotkanie z bohaterami programu „Moda na język polski”. Gośćmi spotkania będą: dr hab. Joanna Rusin, prof. UR, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, redaktor Adam Bienias. Wydarzenie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odbędzie się we wtorek, 21 lutego 2023 o godz. 17:00 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. 

„Moda na język polski” to program redaktora Adama Bieniasa z udziałem prof. dra hab. Kazimierza Ożoga oraz dr hab. Joanny Rusin, prof. UR, emitowany na antenie TVP Rzeszów. W programie poruszana jest problematyka współczesnej polszczyzny i zachodzących w niej zmian w różnych kontekstach kulturowych i społecznych.

KiIlka informacji o bohatereach programu:

Dr hab. Joanna Rusin, prof. UR – pracownik naukowy Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka licznych artykułów w czasopismach literackich i naukowych oraz książek: „Aleksander Wielopolski – bohater trudnej legendy” (1999), „Człowiek świętego imienia: legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku” (2002) i „Literatura i jej konteksty: prace ofiarowane profesorowi Czesławowi Kłakowi” / pod. red. Joanny Rusin, Kazimierza Maciąga (2005).

Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg – profesor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został habilitowany w 1991 r., jako rozprawę habilitacyjną zgłosił publikację „Leksykon metatekstowy”. W 2003 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Najpopularniejszą publikacją prof. Kazimierza Ożoga jest „Polszczyzna przełomu XX i XXI w.” (2001). Profesor prowadzi wykłady w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2019 r. jest współprowadzącym programu „Moda na język polski”.

Adam Bienias – absolwent Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor TVP3 Rzeszów od 2014 roku. W 2020 r. nagrodzony przez Radę Programową Telewizji Rzeszów jako Dziennikarz Roku. Od 2019 roku jest prowadzącym „Mody na język polski”, gdzie opowiada o współczesnych trendach polszczyzny. 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, warsztaty kryminalistyki oraz zabawy i animacje

Główną atrakcją Poranka będą warsztaty z kryminalistyki dla dzieci, które przygotuje firma PASSIO POLAND.

Aktualności

Balonowe Show - bajeczne widowisko dla całej rodziny w kwietniu w Rzeszowie

W bajecznym świecie czekają na Was przygody króla Balonona, księżniczki Balotty, latającego smoka i jego niezwykłych przyjaciół.

Aktualności

Sebastian Rejent z programem "Optima Forma" w kwietniu w Rzeszowie

Sebastian Rejent powraca z nowym programem zatytułowanym „Optima Forma” i rusza w trasę po Polsce. W kwietniu odwiedzi również Rzeszów. Występ odbędzie się 18.04 o godz. 20:30 w restauracji Lord Jack.

Aktualności

Znamy dzienną rozpiskę Rzeszowskich Juwenaliów

Wielki Koncertowy Finał odbędzie się w dniach 12 - 13 maja na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej.

Aktualności

Premierowy koncert Kłusem z Blusem w Kinie za Rogiem Cafe

15 kwietnia o 19:00 w Kinie za Rogiem Cafe odbędzie się koncert zespołu Kłusem z Blusem połączony z premierą nowej płyty zatytułowanej „Swing&Jump&Blues”! Bilety w cenie 40zł dostępne na stronie https://niezla-sztuka.pl/pl/i/Bilety/15

Aktualności

Krajobrazy miejskie oraz zabytki Rzeszowa i okolic na zdjęciach Mateusza Głuszka

W Strefie Kultury w CH Plaza Rzeszów prezentowana jest nowa wystawa zatytułowana „Podkarpackie 8 mm” prezentująca fotografie krajobrazów miejskich oraz zabytków Rzeszowa i okolic.

Aktualności

Krótka historia kina polskiego. "Do widzenia, do jutra" w kinie Zorza

12 kwietnia o godz. 18:30 na dużej sali kina Zorza będzie można obejrzeć film Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra" z 1960 roku. Projekcja odbędzie się w ramach cyklu „Krótka historia kina...

Reklama