Rzeszów - Piątek, 24.01.2025
Reklama

Spotkanie z autorem książki "Skrzydła nad Wisłokiem". Porozmawiają o historii rzeszowskiego lotnictwa

Dodano: /

30 maja br. na rynek wydawniczy trafia książka Szymona Jakubowskiego „Skrzydła nad Wisłokiem” – pierwsza, szersza publikacja poświęcona historii rzeszowskiego lotnictwa. Dzień później, 31 maja w Rzeszowie odbędzie się premierowe spotkanie z autorem.

„Skrzydła nad Wisłokiem” to reporterska opowieść o historii lotnictwa na Rzeszowszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem portu lotniczego w Jasionce. To, jak mówi sam autor, Szymon Jakubowski: - Książka popularna dla ogółu; przypomnienie niektórych historii i rzeczy związanych z szeroko pojętym lotnictwem i lotniskiem. To opowieść o ponad dwustuletnich tradycjach lotniczych regionu Polski południowo-wschodniej: ludziach i wydarzeniach związanych z tym tematem.

Za pisanie zabrał się wieloletni dziennikarz, regionalista i publicysta historyczny. Był m.in. wyróżniony tytułem Podkarpackiego Dziennikarza Roku 2005 oraz Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego 2015. Jest przewodniczącym rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz redaktorem naczelnym magazynu historycznego „Podkarpacka Historia”. Wydanie książki poprzedził cykl artykułów w wymienionym czasopiśmie. Na ich bazie, po żmudnej poszukiwaniach w archiwach i rocznikach starych gazet powstała książka.

Autor podkreśla, że „Skrzydła nad Wisłokiem” nie są pracą naukową, lecz dziennikarską opowieścią pełną ciekawostek, czasem nieznanych, czasem wręcz sensacyjnych. Na pewno nie wyczerpują tematu lotnictwa na Rzeszowszczyźnie. Co więcej, być  może stanowią pretekst  do tego, aby jeszcze aktywować tych, którzy pamiętają tutejsze lotnicze dzieje – choćby z lat 70., 80., 90. XX wieku, chcą je wspominać i o nich rozmawiać; pamiętają wydarzenia, ludzi oraz miejsca związane z lotnictwem, które również bogato opisał Jakubowski w  „Skrzydłach nad Wisłokiem”. Dlatego w głowie Katarzyny Hadały – autorki bloga Lotnicze podkarpackie, która czynnie wspierała powstanie tej książki zrodził się pomysł na zorganizowanie spotkania z autorem w momencie jej trafienia do księgarń.  

Katarzyna Hadała: - Czytałam tę książkę jeszcze wówczas, gdy trwał proces twórczy, rozdział po rozdziale. Moje pierwsze wrażenia to zdziwienie, zdumienie, zaciekawienie. Tak jak Szymon „połknęłam” temat. Jako autor bloga o regionalnym lotnictwie coś niecoś orientowałam się w historii tej dziedziny w podkarpackim, ale po jej przeczytaniu mam takie fajne uczucie: dobrze jest wreszcie mieć choćby ogląd  na to w jak bardzo „ulotniczonym” mieście się mieszka. Chciałabym, aby inni też go mieli, aby odkrywać takie lotnicze mikrohistorie Rzeszowszczyzny i naszego regionu. W tym celu  postanowiłam zorganizować to spotkanie. Swoją drogą, kto wie na przykład kiedy i dokąd uruchomiono pierwszą linię lotniczą z Jasionki? Albo jak wyglądał transport pasażerów na lotnisko w czasach Polski Ludowej, kiedy i z jakich okazji „lotnisko przybierało odświętny” wygląd?  

M.in. o tym będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z Szymonem Jakubowskim – autorem książki „Skrzydła nad Wisłokiem”, które odbędzie się 31 maja 2019 roku o godz. 18.00 w rzeszowskiej restauracji Ceska Hospoda, ul. Rynek 5. Na miejscu można będzie nabyć książkę z dedykacją autora.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

MDK po raz kolejny zagra dla WOŚP. Wystąpi m.in. Elena Jakubiec

Podczas koncertu odbędzie się aukcja gadżetów WOŚP oraz innych atrakcyjnych przedmiotów

Aktualności

Koncert "króla walca" w kinie Zorza

13 stycznia o godz. 17.30 w kinie Zorza odbędzie się retransmisja koncertu popularnego skrzypka André Rieu. Będzie to specjalny koncert karnawałowy zarejestrowany w Sydney Town Hall w Australii. Cena biletu: 35 zł...

Aktualności

"Kursk" w Kinie Konesera

Kino Helios w Rzeszowie przy al. Powstańców Warszawy 14 zaprasza w najbliższą środę tj. 16.01. o godz. 18:30 w ramach cyklu Kina Konesera na film: KURSK

Aktualności

Zgłoszenia do przeglądu zespołów alternatywnych

Dwudziestego ósmego lutego, Underground Pub wraz z portalem Muzykoholicy i Estrada Rzeszowska zapraszają na Przegląd Podkarpackich Zespołów - Alternatywy 4.

Aktualności

Jak się miała kultura w Rzeszowie w 2018 roku? Wielkie podsumowanie

Estrada Rzeszowska, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Dobranocek, Teatr Maska, Biuro Fotografii Miasta Rzeszowa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Rzeszowski Dom Kultury. Oto lista instytucji kultury Miasta Rzeszowa.

Reklama