Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Spotkanie z Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej

Dodano: /

Czwarte spotkanie w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat odbędzie się pod nazwą „Historia odkrywana na nowo – literatura i film”. Gośćmi będą: Ałbena Grabowska – autorka bestsellerowej powieści „Stulecie winnych” oraz Wacław Holewiński – pisarz, prawnik, wydawca.

Trwający od czerwca br. festiwal zgromadził fanów literatury faktu, historii, fantastyki, a także poezji (również w wydaniu muzycznym). 22 września widzowie będą mieli okazję wziąć udział w rozmowie z Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim, którą poprowadzi dyrektor programowy festiwalu Jakub Pacześniak. Fragmenty prozy przeczyta aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Małgorzata Machowska.

Ałbena Grabowska debiutowała w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisała historię swoich bułgarskich przodków oraz kulturę regionuRodopów, gdzie ma rodzinę. Od tego czasu napisała ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską. W swoim dorobku ma książki dla dzieci, dystopijną powieść fantasy dla młodzieży, współczesne powieści obyczajowe, trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w jej dorobku literackim jest powieść „Matki i córki”, opisująca trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym traumom, historycznym i osobistym. Jest także autorką libretta musicalu „Pora jeziora” (Filharmonia Warmińsko-Mazurska), obecnie zaś skupia się na scenariuszach filmowych.

Wacław Holewiński ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1977 był współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Wraz z Jarosławem Markiewiczem w grudniu 1982 założył Wydawnictwo Przedświt, drugie co do wielkości wydawnictwo podziemne. W latach 1989-2001 kierował legalnym wydawnictwem o tej samej nazwie. W latach 2014-2016 razem z Markiem Ławrynowiczem prowadził audycję literacką „Jak pisarz z pisarzem” w Radiu Wnet. Od czerwca do listopada 2016 prowadził wraz z Katarzyną Wójcik cykliczny program literacki „Mistrz i Katarzyna” w radiowej Trójce. Opublikował 14 powieści, tom opowiadań i tom dramatów. Za powieść „Opowiem ci o wolności” otrzymał literacką Nagrodę imienia Józefa Mackiewicza. W marcu 2023 roku miała miejsce premiera serialu telewizyjnego „Polowanie na ćmy” zrealizowanego na podstawie jego powieści „Pogrom 1905”. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) oraz brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2022).

- Jeśli z zainteresowaniem śledziliście Państwo losy bohaterów seriali TVP „Stulecie Winnych” i „Polowanie na ćmy”, to koniecznie przyjdźcie na spotkanie z pisarzami: Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim, autorami powieści, według których powstały scenariusze tych telewizyjnych produkcji. Rozmawiać będziemy o tym, w jaki sposób historia może stawać się dzisiaj atrakcyjna dla czytelnika i widza, czy literatura i film to pokrewne dziedziny sztuki... Wgłębimy się w życiorysy wybranych postaci historycznych, zastanowimy się, dlaczego dzisiaj o niektórych pamiętamy, a o innych, którzy na pamięć by zasługiwali, niczego nie wiemy. Wreszcie pochylimy się nad dziejami zwykłych ludzi, rodzin, których kolejne pokolenia wikłały się, raz świadomie, innym razem mimowolnie, w ważne historyczne wydarzenia. Pisarze odsłonią też (przynajmniej niektóre) tajniki warsztatu literackiego. – zapowiada prowadzący spotkanie dyrektor programowy festiwalu, poeta i tłumacz – Jakub Pacześniak.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 22 września o godz. 19:00 w kinie Zorza.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Fotograficzna podróż do początków hali sportowej ROSiR

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa organizuje pierwszą, stałą ekspozycję zdjęć z archiwum realizowaną poza siedzibą galerii. Będzie to wystawa zatytułowana "W między_czasie" na której prezentowane będą fotografie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wystawa...

Aktualności

Spotkanie poetek i poetów na zakończenie festiwalu Międzysłów Karpat

Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na ostatnie, finałowe spotkanie w ramach Literackiego Festiwalu „Międzysłów Karpat”. Gośćmi będą: Stanisław Aleksander Nowak oraz poetki i poeci związani z Podkarpackiem.

Aktualności

"Tenorzy - trzy pokolenia". Wyjątkowy koncert z orkiestrą w Filharmonii Podkarpackiej

Jeden, jedyny niepowtarzalny koncert. Po raz pierwszy razem, znakomite i uznane głosy wybitnych tenorów, przedstawicieli trzech pokoleń - Wiesława Ochmana, Krystiana Ochmana i Sylwestra Targosza - Szalonka. Organizatorem wydarzenia jest agencja artystyczna...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki już w ten weekend [Harmonogram spotkań]

Ponad 60-ciu wystawców, spotkania autorskie, premiery książkowe i wiele więcej czeka na czytelników tegorocznych Świątecznych Targów Książki w Millenium Hall. Coroczne święto literatury odbędzie się już w najbliższy weekend (17 – 18.11)

Aktualności

"Oczy szeroko zamknięte" Stanleya Kubricka na wielkim ekranie

W kinie Zorza będzie można zobaczyć ostatnie dzieło filmowe jednego z najwybitniejszych reżyserów i twórców kina Stanleya Kubricka.

Aktualności

Spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich, autorką bestsellerowych książek o Rosji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem biblioteki będzie dziennikarka, reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji -...

Aktualności

Koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku

30 wykonawców z Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku - UR "Cantilena" wystąpi w ramach koncertu patriotycznego pod hasłem „Ojczyzno ma…”.

Reklama