Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Spotkanie z Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej

Dodano: /

Czwarte spotkanie w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat odbędzie się pod nazwą „Historia odkrywana na nowo – literatura i film”. Gośćmi będą: Ałbena Grabowska – autorka bestsellerowej powieści „Stulecie winnych” oraz Wacław Holewiński – pisarz, prawnik, wydawca.

Trwający od czerwca br. festiwal zgromadził fanów literatury faktu, historii, fantastyki, a także poezji (również w wydaniu muzycznym). 22 września widzowie będą mieli okazję wziąć udział w rozmowie z Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim, którą poprowadzi dyrektor programowy festiwalu Jakub Pacześniak. Fragmenty prozy przeczyta aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Małgorzata Machowska.

Ałbena Grabowska debiutowała w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisała historię swoich bułgarskich przodków oraz kulturę regionuRodopów, gdzie ma rodzinę. Od tego czasu napisała ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską. W swoim dorobku ma książki dla dzieci, dystopijną powieść fantasy dla młodzieży, współczesne powieści obyczajowe, trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w jej dorobku literackim jest powieść „Matki i córki”, opisująca trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym traumom, historycznym i osobistym. Jest także autorką libretta musicalu „Pora jeziora” (Filharmonia Warmińsko-Mazurska), obecnie zaś skupia się na scenariuszach filmowych.

Wacław Holewiński ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1977 był współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Wraz z Jarosławem Markiewiczem w grudniu 1982 założył Wydawnictwo Przedświt, drugie co do wielkości wydawnictwo podziemne. W latach 1989-2001 kierował legalnym wydawnictwem o tej samej nazwie. W latach 2014-2016 razem z Markiem Ławrynowiczem prowadził audycję literacką „Jak pisarz z pisarzem” w Radiu Wnet. Od czerwca do listopada 2016 prowadził wraz z Katarzyną Wójcik cykliczny program literacki „Mistrz i Katarzyna” w radiowej Trójce. Opublikował 14 powieści, tom opowiadań i tom dramatów. Za powieść „Opowiem ci o wolności” otrzymał literacką Nagrodę imienia Józefa Mackiewicza. W marcu 2023 roku miała miejsce premiera serialu telewizyjnego „Polowanie na ćmy” zrealizowanego na podstawie jego powieści „Pogrom 1905”. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) oraz brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2022).

- Jeśli z zainteresowaniem śledziliście Państwo losy bohaterów seriali TVP „Stulecie Winnych” i „Polowanie na ćmy”, to koniecznie przyjdźcie na spotkanie z pisarzami: Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim, autorami powieści, według których powstały scenariusze tych telewizyjnych produkcji. Rozmawiać będziemy o tym, w jaki sposób historia może stawać się dzisiaj atrakcyjna dla czytelnika i widza, czy literatura i film to pokrewne dziedziny sztuki... Wgłębimy się w życiorysy wybranych postaci historycznych, zastanowimy się, dlaczego dzisiaj o niektórych pamiętamy, a o innych, którzy na pamięć by zasługiwali, niczego nie wiemy. Wreszcie pochylimy się nad dziejami zwykłych ludzi, rodzin, których kolejne pokolenia wikłały się, raz świadomie, innym razem mimowolnie, w ważne historyczne wydarzenia. Pisarze odsłonią też (przynajmniej niektóre) tajniki warsztatu literackiego. – zapowiada prowadzący spotkanie dyrektor programowy festiwalu, poeta i tłumacz – Jakub Pacześniak.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 22 września o godz. 19:00 w kinie Zorza.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Regionalne przysmaki w Rzeszowskich Piwnicach

W najbliższy weekend 6.08 - 7.08.2022 r. odwiedzający Rzeszowskie Piwnice będą mieli okazję spróbować tradycyjnych przysmaków z Podkarpacia przygotowanych przez Stowarzyszenie Zagroda Handzlowianka.

Aktualności

Plenerowa premiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

11 sierpnia 2022 roku, na placu przed siedzibą Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4, w ramach festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, odbędzie się premiera spektaklu „Śmierć na gruszy” wg...

Aktualności

Europejski Stadion Kultury w obiektywie smartfonów. Wystawa zdjęć w Rzeszowskich Piwnicach

2 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej „Mobilny Stadion Kultury” prezentującej zdjęcia z tegorocznej edycji festiwalu wykonane telefonami komórkowymi.

Aktualności

Re: Rzeszów Festival to nie tylko muzyka. Park Świateł i wyjątkowe projekty multimedialne

Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia na rzeszowskich Bulwarach.

Aktualności

Carpathia Festival 2022. 13 finalistów, jubileusz Marka Kościkiewicza i przeboje Anny Jantar

Wydarzenie odbędzie się w dniach 11 - 13 sierpnia br. w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"W krainie zmysłów" - wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi w WDK

Do 12 sierpnia br. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury dostępna będzie wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej 7a w Rzeszowie.

Aktualności

Babski Wieczór z przedpremierą komedii "Greckie wakacje" i greckimi przekąskami

W ostatni piątek miesiąca (29 lipca) kino Zorza organizuje Babski Wieczór z przedpremierowym pokazem filmu „Greckie Wakacje”. Przed seansem, w holu kina odbędzie się degustacja smakołyków z rzeszowskiej tawerny greckiej Pitagyros.

Reklama