Rzeszów - Czwartek, 31.10.2024
Reklama

Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem w Ogrodach Bernardyńskich

Dodano: /

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Letnich Ogrodów Literackich”, które odbędzie się 8 sierpnia 2021 r. o g. 16:00 w Ogrodach Bernardyńskich. Gościem spotkania będzie Artur Andrus – dziennikarz, artysta kabaretowy i autor. Spotkanie poprowadzi Jan Wolski. „Letnie Ogrody Literackie” zostały zorganizowane w ramach wydarzeń plenerowych „Atrakcje na wakacje”. Wstęp na wydarzenia jest wolny. 

Artur Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) – dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, artysta kabaretowy, satyryk, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Gospodarz kabaretowych spotkań w Piwnicy pod Baranami, Przechowalni i Piwnicy pod Harendą. Laureat tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Sam siebie nazywa – artystą multimedialnym.

Wychowywał się na Podkarpaciu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów współpracował z Radiem Rzeszów oraz Rozgłośnią Harcerską. Jako student, przeprowadził wywiad z Wojciechem Młynarskim - wierszem, był to moment przełomowy w jego karierze.  Przez ponad 20 lat był związany z radiową Trójką, gdzie prowadził oraz redagował m.in.: „Powtórki z rozrywki”, „Teraz śmieszniej”, „Trójki pod księżycem” czy „Akademię rozrywki”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi, za wybitne zasługi dla Polskiego Radia. Od 2018 roku współpracuje z radiem RMF Classic, jest gospodarzem programu „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa” i „Wakat – Wakacyjny Alfabet Turystyczny”. Od 2020 roku jego głos można usłyszeć również na antenie Radia Nowy Świat. Oprócz pracy w radiu, często występuje w telewizji. Prowadzi imprezy kabaretowe, jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe” w TVN 24, a także gospodarzem cyklu „Z Andrusem po Galicji” w TVP3.

Artur Andrus jest mistrzem swobodnej zabawy słowem. Jego wiersze ukazywały się w kolumnie satyrycznej „Życia Warszawy”, w „Przekroju”, a felietony, w „Zwierciadle” i „Gazecie Lekarskiej”. Pisze teksty piosenek dla innych artystów m.in. Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Czesława Mozila, Grupy MoCarta. Jest autorem książki „Popisuchy” – zbioru piosenek i wierszy, jak również bajek dla dzieci i dorosłych – „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych”. Wraz z wieloletnią przyjaciółką Marią Czubaszek, napisał dwie książki: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” oraz „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. Zbiór felietonów, publikowanych przez kilka lat na jego blogu, doczekał się wydania w formie książki „Blog osławiony między niewiastami”.

Artysta odnosi ponadto sukcesy na rynku muzycznym. Autorski album „Myśliwiecka”, uzyskał Podwójnie Platynową Płytę i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2012 roku. Album „Cyniczne córy Zurychu” otrzymał status złotej płyty i okrył się platyną. 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

11. edycja festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor" [PROGRAM]

W programie tegorocznej edycji znalazło się m.in. cztery spektakle, prelekcje, wystawa oraz warsztaty.

Aktualności

Bezpłatne koncerty symfoniczne w Filharmonii Podkarpackiej

W najbliższy weekend będzie można wziąć udział w wyjątkowych doświadczeniach, jakim niewątpliwie są koncerty symfoniczne na żywo. W Filharmonii Podkarpackiej odbędą się dwa koncerty z udziałem orkiestry. Co ważne, obydwa wydarzenia są...

Aktualności

Wernisaż wystawy Beaty Czyżewskiej otworzy Rzeszów Jazz Festiwal 2023

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja największego festiwalu jazzowego na Podkarpaciu. Wydarzeniem otwierającym będzie wystawa fotografii Beaty Czyżewskiej prezentująca koncerty i artystów poprzedniej edycji.

Aktualności

Gala operowo-operetkowa z Jonasem Kaufmannem w kinie Zorza

W listopadzie kino Zorza pokaże retransmisję gali operowo-operetkowej z udziałem gwiazd operowego świata.

Aktualności

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie będzie miał nową nazwę i status

Od przyszłego roku Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zmieni nazwę na Centrum Młodzieży w Rzeszowie i zyska status pałacu młodzieży.

Aktualności

Uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i odsłonięcie "Drabiny do nieba"

W środę, 25 października 2023r. w Rzeszowie odbędzie się wydarzenie pn. „Wokół rzeźby Józefa Szajny Drabina do nieba", które jest upamiętnieniem wyjątkowego artysty urodzonego w Rzeszowie.

Aktualności

XX edycja festiwalu "O Laur Rzecha". Wystąpi ponad 400 tancerzy

24 grupy taneczne na prezentacjach konkursowych i ponad 400 tancerzy na scenie podczas koncertu galowego - tak zapowiada się XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”, który odbędzie się w...

Aktualności

"Kraina Zmysłów" - twórczość osób z zaburzeniami psychicznymi w BWA

„Kraina zmysłów” to wystawa jubileuszowa z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej Dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie, która prezentowana będzie w Biurze Wystaw Artystycznych od 19 października do 5...

Reklama